Toplu ulaşım birçoğumuzun yaşamının vazgeçilmez bir parçası. Özellikle Eskişehir’de toplu taşıma ile hemen hemen her yere ulaşabiliyoruz. Yıllardır toplu taşıma kullanılmasına rağmen hala uyulması gereken kurallar konusunda çok yetersiziz. Maalesef ki bir kültür oluşturulamadı. Tramvay durağa geldiğinde kapının önünde dikilip bekleyenler mi dersiniz, içeridekiler inmeden binmeye çalışanlar mı? Yüksek sesle telefonla konuşanlar mı, müziği son ses açıp dinleyenler mi? Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Hemen hemen hepsini ve her gün görmek mümkün.

Köşe Foto Fhf

Bu konuda her ne kadar hem tramvay içinde yapılan anonslar ile hem de ekrana yansıtılan görüntülerle uyarılar yapılsa da etkili olamıyor. Yani olsa herhalde bunca yıldır hala bu problemleri yaşamazdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan için tramvayları süslerken de bu konuya dikkat çekmiş. İlkokul fişleri ile hem nostalji yapılmış hem de uyarıların görünür ve ilgi çekici olması sağlanmış. Eskişehir’de de bu uyarıları daha gözle görülür bir şekilde yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

BİRÇOK KAZANIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

Tramvaydan bahsetmişken, Twitter’da yine bu konuda ilgimi çeken bir gönderi gördüm. Malum özellikle tramvayın yayalara çarptığı kazalarda sonuçlar çok ağır oluyor. Ölümle, sakatlanmayla biten birçok kaza yaşanıyor. Daha yakın bir zamanda, tramvayın çarptığı bir polis memuru ağır yaralandı. Bu konuda İsviçre’nin Zürich kentinde 2021 yılında başlatılan bir çalışma var. Twitter’da videosu karşıma çıktı, biraz araştırmayla da haberin kaynağını da buldum. albinfo.ch sitesinde yer alan habere göre, tramvayların önüne bir hava yastığı konuluyor. Sensörler tarafından, tramvayın önüne çıkan bir yaya algılandığında hava yastığı otomatik olarak açılıyor.

Köşe Foto 165

Zurich’teki toplu taşıma şirketi 2021 yılında başlattığı projeyi bu yıl içinde tamamlamayı hedefliyormuş. Eskişehir’de de benzer bir uygulama ile birçok yaralanmalı ve ölümlü kazanın önüne geçilebilir. Bu kapsamda ESTRAM yetkilileri, belki Zurich’teki şirket ile irtibata geçebilir ya da benzer bir projeyi kendileri geliştirebilir. Haberin linkini de ESTRAM yetkilileri için aşağıya bırakayım. En azından ulaşmaları kolaylaşsın.

https://www.albinfo.ch/cyrihu-po-teston-airbag-et-per-tramvaj/