2016 yılından bu yana kalıcı yaz saati uygulaması sürüyor. Kış aylarında saatler geri alınmıyor. Özellikle eğitim sektörü bu uygulamadan oldukça dertli. Sosyal medyada veliler ‘Çocukları okula mı gönderiyoruz, şafak operasyonuna mı?’ gibi paylaşımlarla sıkıntılarını dile getiriyor. Eğitim sendikaları konu hakkında eylem yapıyor. Çocuklar karanlıkta okula gidiyor, karanlıkta okuldan çıkıyor. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde çocuklar okula gidebilmek için çok erken saatlerde yola çıkıyor. Uykusunu alamayan, doğru düzgün kahvaltısını yapamayan öğrencilerin de haliyle verimi düşüyor. Akşamları geç saatte çıkan çocuklar da evde ödevlerine ve ailelerine yetirince vakit ayıramıyor. Çalışanlar için de durum çok farklı değil. Daha gün ağarmadan evden çıkmak, işlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak onların da verimleri düşüyor. İşin bir diğer boyutu da gereksiz enerji harcanması. Hem ısınma hem de barınma için ekstra enerji tüketimi gerçekleştiriliyor. İşin özü kalıcı yaz saati uygulamasını neresinden tutarsak tutalım elimizde kalıyor. Faydası olan bir uygulama değil. Gelin artık şu ısrardan vazgeçin. Yaz saati ve kış saati uygulamasını geri getirin. Hem enerjiden tasarruf edelim hem de hem çocuklar, hem veliler, hem de çalışanlar en azından aydınlık bir güne başlasın.

ÇİFTELER’DE CHP RÖVANŞ İSTİYOR

Seçime 3 aydan biraz fazla bir zaman kala yavaş yavaş seçim havası yakalanmaya başladı. Önceki gün CHP Sivrihisar ve Çifteler ilçeleri için belediye başkan adaylarını duyurdu. CHP’nin Sivrihisar adayı Habil Dökmeci, Çifteler adayı ise Zehra Konakçı oldu. Konakçı 2019 yerel seçimlerinde mevcut belediye başkanı Kadir Bıyık ile yarışmıştı. Konakçı 8 oyla seçimi kaybetmiş, oyların tekrar sayılmasını istemiş ancak bu isteği kabul olmamıştı. Seçimde 456 oy geçersiz sayılmıştı. 8 oy gibi bir farkta oylar tekrar sayılsa sonuç belki de değişebilirdi. Şimdi Konakçı rövanş için tekrar aday oldu. Kadir Bıyık’ın elinde ise 5 yıllık bir fırsat vardı. Bu fırsatı iyi değerlendirip vatandaşa iyi hizmet ettiyse seçimde avantajlı olacak. Vatandaş hizmetlerden memnun kalmadıysa bu ise kendisine dezavantaj olarak yansıyacak. Tabii bunu Kadir Bıyık’ın yeniden aday yapılacağı varsayımı üzerine söylüyorum. Cumhur İttifakı’nda henüz adaylar açıklanmadı.

DÖKMECİ BU KEZ CHP’DEN ADAY

Habil Dökmeci’nin durumu ise biraz daha farklı. Dökmeci aslında 2019 yılında da Sivrihisar için CHP’nin adayı olacaktı. İttifak işin içine girince Dökmeci, CHP’den aday gösterilmedi. Dökmeci bunun üzerine Demokrat Parti’nin adayı olarak seçime girdi. Yüzde 17,02’lik bir oy oranıyla Sivrihisar’da en çok oy alan 3’üncü aday oldu. Bu seçimde ise CHP’nin adayı olarak karşımıza çıkacak. Kırsal ilçelerde muhalefetin işinin en zor olduğu yerlerden birisini Sivrihisar olarak görüyorum. Şu an 2’nci dönemini tamamlamak üzere olan mevcut başkan Hamid Yüzügüllü ilçede çok başarılı çalışmalara imza attı. Yukarıda da söylediğim gibi iyi hizmet her zaman mevcut belediye başkanı için bir avantaj. Son seçimlerde Yüzügüllü, yüzde 48,46 ile seçildi. En yakın rakibinin de BBP’nin adayı olduğunu ve yüzde 22,78 oy oranına sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dökmeci’nin bu kez CHP’den seçimlere girmesinin oy oranını nasıl etkileyeceğini bilmesek de aradaki farkı kapatabilmesi için çok çalışması gerektiği aşikar.