Bir yılın daha son ayına girdik. Her Aralık ayında olduğu gibi, bu ay da en önemli konu asgari ücretin belirlenecek olması. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu hakkında yaptığı açıklamada, ‘‘Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz’’ ifadelerini kullandı. Son yıllarda asgari ücrete yılda bir kere zam yapılmaya başlanmıştı. Ardından enflasyonun yükselmesi ile birlikte tekrar 6 ayda 1 zam yapılamaya başlandı. Bildiğiniz gibi asgari ücret şu an 11 bin 402 TL. Türk İş’in araştırmasına göre açlık sınırı Kasım ayında 14 bin 025 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL’ye ulaştı. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 18 bin 239 TL oldu. Yani açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark şu an 2 bin 600 TL civarında bir meblağ. Hatırlarsınız daha Şubat ayında vatandaşların eline zamlanan asgari ücret geçmeden, asgari ücret açlık sınırı altında kalmıştı. Yılda 2 kez yapılan zam ile bile elimize geçen sonuç bu. Tüm herkesin aklındaki soru tek zam nasıl yetecek?

486 DOLARDAN 393 DOLARA DÜŞTÜ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 11 Aralık’ta toplanacak. Son asgari ücret belirlendikten sonra Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay kendisine ‘Asgari ücret 500 doların altında kaldı’ diyen muhabire ‘Kızım 14 dolar altında kaldı. Allah sana da kolaylık versin’ demişti. Bugünkü kur ile asgari ücret 393 dolar civarında. 500 dolar ise 14 bin 500 TL civarına denk geliyor. Yani açlık sınırının biraz üzerinde bir meblağ. Asgari ücretin 17 bin 500 TL civarında olabileceği de konuşuluyor. 17 bin 500 TL ilk 6 ay için baktığımızda yeterli bir ücret gibi görünüyor. Peki ya 6 ay sonra ne olacak? Enflasyonun Haziran ayına kadar yükseleceğini tüm yetkililerin ağzından duyduk. Bu da demek oluyor ki zam furyasında Haziran ayına kadar bir durulma yaşanmayacak. Asgari ücret yapılan zamlar karşısında yine eriyecek, açlık sınırı giderek artacak. Sonuç olarak enflasyon tek haneli rakamlara inene kadar, tek zam uygulaması çalışanlar açısından hiç makul durmuyor. Enflasyon artışı devam ettiği sürece asgari ücret en az 6 ayda 1 güncellenmeli. Çalışanları enflasyona ezdirmemenin yolu sık maaş güncellemesi yapmak gibi görünüyor. 

KADIKÖY YAPTIYSA ESKİŞEHİR FAZLASINI YAPAR

Geçtiğimiz günlerde haber izlerken güzel bir dayanışma örneğine denk geldim. İstanbul Kadıköy’de esnaflar toplanmış, öğrencilere ücretsiz yemek veriyor. Kafe ve restoranlarına gelen öğrencilere belirli bir sayıya kadar ücretsiz yemek desteği sağlıyorlar. Şu anda 30’dan fazla iş yeri katılmış bu dayanışmaya. Şahsen benim çok hoşuma gitti verdikleri destek. Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek desteği var. Yeri gelmişken onu da hatırlatalım. Yine de hali hazırda müşterilerinin büyük bir çoğunluğu öğrenci olan Eskişehir’deki kafe ve restoranlar da bir araya gelerek böyle bir kampanya yapabilir. Durumu kötü olan birçok öğrenci kardeşimiz var. Üniversite yemekhaneleri bile pahalı geliyor olabilir. Kadıköy’deki dayanışma ruhu Eskişehir’de yok mu? Bence fazlası vardır.