Bu hafta siyaset açısından oldukça hareketli geçti. Uzun süredir beklenen belediye başkan adaylıkları sonunda açıklandı. AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Milletvekili Nebi Hatipoğlu olurken CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise 2018 yılından bu yana belediyede Genel Sekreterlik görevini yürüten ve yakın zamanda emekli olan Ayşe Ünlüce oldu. CHP Odunpazarı ve Tepebaşı’nda ise mevcut belediye başkanları Kazım Kurt ve Ahmet Ataç ile yola devam kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de 25 yılın ardından belediye başkanlığı görevine veda etti.

DAHA AZINI KABUL ETMEYİZ

Yılmaz Hoca önceki gün vedasını da anlattı. Anket olayına kırıldığını, partisinin kendisini 25 yılda tanımak için hala ankete ihtiyaç duymasına darıldığını söyledi. Adaylıkta ısrar ederken bir yandan da Ayşe Ünlüce için pazarlık etmiş Yılmaz Hoca. ‘‘Ünlüce’yi aday yaparsanız adaylık başvurumu geri alırım. Bu ilk örnek olur ve Türkiye’de CHP’nin kadın eleman eksiği, bu konuda çektiği sıkıntılara örnek teşkil eder. Cesaret gelir Türkiye’deki bütün aydın, entelektüel Atatürkçü kadınlara’’ demiş ve böylece Ünlüce, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş, Yılmaz Hoca da veda etmiş. Ben bu şehre 2009 yılında bir öğrenci olarak geldim. 15 senedir yaşıyorum. Öğrencilik hayatımda da iş hayatımda da bu şehirde yaşamaktan büyük keyif aldım, hala da alıyorum. Bu şekilde düşünen tek insan olmadığımı da biliyorum. Bu şehri bu seviyeye yükselten de tabii ki de Yılmaz Büyükerşen’dir. Yılmaz Hoca çıtayı öyle bir yükseltti ki diğer adayların işi çok zor. Ondan bayrağı kim devralırsa alsın, yapacağı hizmetlerle hem adından hem de Eskişehir’den çokça söz ettirmek zorunda. Aksi takdirde sürekli eleştirilere maruz kalacak. ‘Yılmaz Hoca olsaydı şöyle yapardı, şu olurdu, daha iyisini başarırdı’ denilecek çünkü başardığı işler ortada. Yılmaz Büyükerşen hocamıza 25 yıllık emekleri için ne kadar teşekkür etsek az. Diğer adaylara da çağrımız ortada. Daha azını kabul etmiyoruz, çok çalışmanız lazım.

ÖZEL’İN PAYLAŞIMI SAMİMİ Mİ?

Bu arada CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Yılmaz Büyükerşen hakkında bir paylaşım yaptı ve ‘‘Bozkırın ortasında bir cennet, Anadolu'da bir Avrupa kenti yaratan, 25 yıl büyük bir özveriyle yönettiği Eskişehir'i bugünkü haline getiren ve bayrağı 54 yaşında bir kadın adaya Ayşe Ünlüce'ye devreden Hocamız Yılmaz Büyükerşen’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yılmaz Hoca'nın bundan sonra bir eli Eskişehir’de bir eli ülkemizdeki tüm sosyal demokrat belediye başkanlarımızın üzerinde olacak. Birlikte çalışmaya ve engin tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz’’ dedi. Paylaşım ne kadar samimi bilmiyorum. Tüm belediyelerin birikimlerinden yararlanması için parti içinde Yılmaz Hoca’ya bir görev verilecek mi? Yoksa yarım elma, gönül alma diye bir açıklama mı yapıldı. Önümüzdeki seçimden sonra bu durum daha net olarak anlaşılır. Yine de söylemeden geçemeyeceğim bence bu süreç çok kötü yönetildi CHP tarafından. İnsanları bu kadar yıpratmadan, kırmadan daha iyi bir süreç yönetilebilirdi. Sınıfta kaldılar desem yeridir. Seçimden sonra bir telafisi yapılacak mı yoksa ayrışma daha da mı büyüyecek bekleyip göreceğiz.