AzPolitik fotosu-23

Bugünlerde Eskişehir’in en çok konuştuğu siyasi konulardan biri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in aday olmaması ve yerine eski Genel Sekreter Ayşe Ünlüce’nin aday yapılması.

Ünlüce’nin adaylığının açıklanmasından sonra Yılmaz Büyükerşen ilk açıklamalarında üzülmediğini ancak kırıldığını ifade etmişti.

Kırıldığı konu ise kendisi ile ilgili anket yaptırılmasıydı.

Büyükerşen’in Eskişehir’de tanımayanın olmadığı gibi ülke ve hatta yurt dışında da tanınan bir şahsiyet olduğunu herkes bilir.

Evet Büyükerşen aday olmadı ama işaret ettiği kişi şimdi aday.

Bunu de zaten “Son durak demişken sanmayın ki bu yolculuk sona eriyor, bu hikaye yarım kalıyor. Şimdi tüm şehir, kadın, erkek, yaşlı, genç, hep birlikte, Eskişehir’e çok yakışacağına yürekten inandığım kadın bir belediye başkanı ile bu güzel hikayeyi sürdürmek için var gücümüzle çalışacağız. Büyükşehir Belediyemizde yıllardır genel sekreterlik görevini başarıyla yürüten, yol arkadaşım, değerli kardeşim Av. Ayşe Ünlüce; benim önerim, Genel Başkanımız Özgür Özel ve Parti Meclisimizin de takdiriyle dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak ilan edilmiştir” diyerek Ayşe Ünlüce’nin arkasında olduğunu ve destekleyeceğini belirtti.

***

Bir diğer konu da Büyükerşen’e CHP tarafından başka bir görev verilip verilmediğiydi.

Bu kanıya nereden kapılıyoruz?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sosyal medya paylaşımından.

Ne diyor Özel; “Bozkırın ortasında bir cennet, Anadolu'da bir Avrupa kenti yaratan, 25 yıl büyük bir özveriyle yönettiği Eskişehir'i bugünkü haline getiren ve bayrağı 54 yaşında bir kadın adaya Sn. Ayşe Ünlüce'ye devreden Hocamız Yılmaz Büyükerşen'e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yılmaz Hoca'nın bundan sonra bir eli Eskişehir’de bir eli ülkemizdeki tüm sosyal demokrat belediye başkanlarımızın üzerinde olacak. Birlikte çalışmaya ve engin tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz.”

***

Bu paylaşımdan anlaşılıyor ki, CHP Yılmaz Hoca’nın deneyimlerinden, bilgi ve birikiminden yararlanacak.

Bir eli Eskişehir’de bir eli tüm sosyal demokrat belediye başkanlarımızın üstünde derken, hem Eskişehir hem de tüm Türkiye için yararlanacaklarını söylüyor.
Bakalım ilerleyen süreçte hocayı nasıl bir görev bekliyor, göreceğiz.