Dün, ‘Emirdağlıları nasıl bilirsiniz’ başlıklı bir yazı kaleme almıştım.

Yazımda, Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ün, Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmayı değerlendirmiştim.

Yazımın sonuç bölümünde ise şunu ifade etmiştim: Emirdağlıların önünde kısa süre içerisinde gerçekleşecek iki seçim var: Genel ve yerel seçimler! Bu seçimlerde ya birlik olacaklar ya da didişmeye ve fesatlanmaya devam edip köşe başlarını diğer hemşeri gruplarına kaptıracaklar.

*

Söz konusu yazım üzerine Emirdağlılar Vakfı Başkanı olan, aynı zamanda Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Görkem Pala görüşlerini aktarmak üzere bir mektup gönderdi.

*

Şimdi, o mektubu siz değerli okurlarımıza aktarıyor ve MIH sütunlarını bugünlük kapatıyorum:

“Sevgili Abim;

‘GEÇMİŞİN KARANLIĞINDA AĞITLAR YAKACAK VAKTİMİZ YOK’

Yazınızı okudum. Eleştirileriniz ve dış bir göz olarak değerlendirmeleriniz bizim için çok kıymetli. Emirdağlıların geçmişte yaşadıkları sorunlar hepimizin malumu. Ancak net olarak size ifade edebilirim ki geride kalan 6 ayda çok önemli bir toparlanma var. Bu bizim geleceğe çok umutlu bakmamıza sebep oluyor. Ayrıca Emirdağlıların en bilinen özellikleri çok çalışkan, lider ruhlu ve başarılı insanlar olmalarıdır. Emirdağlılar Eskişehir’in her alanında başarılı ve yöneten konumunda. İdeallerimize henüz ulaşmamış olmamız; ulaşmak için bize motivasyon sağlıyor. Toplumumuzun kanaat önderleri ile de bir araya geldiğimizde de hep söylüyoruz dün bitti bugün yeni şeyler söylemek lazım. Burada geçmişin karanlığına ağıtlar yakacak vaktimiz yok.

EMİRDAĞLILAR ÇALIŞTAYI GELİYOR

Vakıf bir ortak çatı ve buluşma noktası. Hepimizin ortak buluşma noktası. Vakıflar kişilerin ya da grupların değildir; sadece Emirdağlıların da değildir. Biz bir Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma vakfıyız. Bu üç temel ilkeye sıkı sıkıya bağlı olur bu 3 ilke dışına çıkmazsak; hemşerilerimiz de biliyor ki özlemlerimize, ideallerimize ulaşmamız çok kısa zamanda olacak. Vakıf bugün eğitim faaliyetlerinde çok ciddi mesafe kat etti. 60 yükseköğrenim öğrencimize uzun yıllar sonra burs desteği sağlıyor hale geldik. Üstelik çok şeffaf bir şekilde sağladık bunu. Yine sosyal dayanışma örneği kadıntoplantılarımızda 1000’den fazla hemşerimizle buluşuyoruz. Bir hemşerimiz bir afet yaşadı; evi yandı. Hemen vakıf olarak 1 yıllık eşyalı ev kira bedelini topladık önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Kültür için bir çalıştay yapmalı ve yol haritamızı belirlemeliyiz. Çünkü Emirdağ kültürü bir okyanus. Okyanustan ceviz kabuğu ile aldığımız bizim anladığımız. Şubat ayı gibi bunu sağlamayı planladık. Her anlamda bir ortak akıl oluşuyor. Ve bu ortak akıl oluşurken de müzakere yolumuz sürekli ve herkesle açık.

‘TOPLUMUMUZ BİREYSEL HAREKET EDENLERE REAKSİYON GÖSTERİR’

Bu bize çok hızlı bir yol aldırmış durumda. Biz bir araya geleceğiz. Sadece büyük büyük salonlarda değil; küçük küçük çözüme ulaşan müzakerelerle bir araya geleceğiz. Bir anda dev adımlar atmak yerine; küçük adımlarla ayağımızı yere sağlam basarak ilerleyeceğiz. Elbette bu kadar kalabalık toplumlarda bireysel düşünenler, bireysel hareket edenler olacaktır. Toplumumuz bu konuda gerekli reaksiyonları gösterir zaten. Hep de göstermiştir. Çok önemli bir yol alındı. Gidişatın doğru ve düzgün olması toplumumuzu heyecanlandırıyor. Emir Dağları gibi yan yanayız, eleleyiz.”