Türkiye’nin her yerinde esnafından çiftçisine, sanayicisinden işçisine ve memuruna kadar tüm kesimlerden memnuniyetsizlik sesleri yükseliyor.

Memnuniyetsizliğin ana sebebi belli: Ekonomi.

*

En son Eskişehir’de, şeker fabrikasına şeker pancarı taşıyan nakliyecilerin isyanına şahit olduk.

Diyorlar ki: Artık takatimiz kalmadı, kontak kapattık, çalışmıyoruz.

İş durdurmalarının gerekçesi fazlasıyla ikna edici.

Özetle Eskişehir’deki pancar nakliyecilerinin koşulları şöyle:

Geçen yıl mazot 18 TL iken şu anda 41 TL.

Geçen yıl bir kamyon lastiği 4 bin TL iken şimdi 12 bin TL.

Diğer giderlerle beraber nakliyecinin maliyetleri geçen yıla göre yaklaşık yüzde 250 artış gösterdi.

Ancak gelin görün ki nakliyecinin maliyetleri bir yılda yaklaşık yüzde 250 artış gösterirken, nakliyeci esnafına yüzde 30 zam yapılıyor.

Durum böyle olunca nakliyeciler kontak kapatmak suretiyle iş durdurmak zorunda kalıyorlar.

*

Beş gündür eylem yapan Eskişehir Şeker Pancarı Fabrikası nakliyecilerinden Burhan Kıraç’ın şu ifadeleri, vaziyetin ne derece kötüye gittiğinin özeti:

‘NAKLİYE SEKTÖRÜNÜ BİTİRMEK ÜZERELER’

“Bazı arkadaşlarımız arabalarını sattı. Biz de satmayı planlıyoruz ama alan da yok. Çünkü insanlar yapamıyor bu işi artık. Bu nakliye sektörünü Türkiye’de bitirmek üzereler. Bizim arabalarımız şu anda çalışmıyor. Biz arabalarımızın içinde kalıyoruz, hiçbir şekilde ailelerimizi göremiyoruz. Ama hiçbir şekilde de kar amacımız yok. Sadece hakkımız neyse onu versinler biz çalışalım. Başka türlü biz bu çalışmayı yapamayız.”

*

Tam da bu noktada CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’den nakliyecilere destek geldi. Nakliyecilerin protestosuna katılan Çakırözer, mağdurların sesini kamuoyuna duyurdu. Hemen sonrasında ise Türkşeker yetkililerine, Eskişehir Şeker Fabrikası yetkililerine ve iktidara çağrıda bulunarak herkesi nakliyecilerle dayanışmaya davet ederken, yurt genelindeki tüm nakliyecilerin de ortak hareket etmeleri gerektiğini savundu.

Çakırözer’in ifadeleri şöyleydi:

‘PANCAR TARLADA, ÜRETİCİ DERTLİ, NAKLİYECİ DERTLİ’

“Burada bütün kamyonlar boş bekliyor. Bu iktidar Türkiye’nin diğer yerlerinde şeker fabrikalarını özelleştirdi. Çiftçiye desteği enflasyon oranında dahi vermiyor. Şimdi nakliyeciyi de bu şekilde bıraktı. Pancar tarlada, üretici dertli, nakliyeci dertli. Üreten çiftçiyi, emeğini ortaya koyan nakliyeciyi mağdur eden bir durum ile karşı karşıyayız. Mazota yüzde 120 zam yapmayı biliyorlarsa nakliyecinin emeğini de yüzde 30 ile karşılayabiliriz demesinler. Buradan Türkşeker yetkililerine, şeker fabrikası yetkililerine, iktidara çağrıda bulunuyoruz. Bu emekçinin alın terinin karşılığını vermeleri gerekir. Bizim de mücadelemiz onlarladır. Herkesi nakliyecilerle dayanışmaya davet ediyoruz.”

*

Evet, Eskişehir Şeker Fabrikası nakliyecilerinin içler acısı hali böyle. Sadece pancar nakliyecilerinin değil, Türkiye’nin dört bir yanında nakliye işiyle uğraşan binlerce insanın dertli olduğunu biliyoruz. Sanırım Eskişehir’den başlayan bu protesto yurt geneline yayılacak. Neden yayılmasın ki? Geçinme derdinde olan her insan hakkını alabilmek adına demokratik tüm yöntemlere başvurmalı. CHP’li Çakırözer de hakkını arayan yurttaşlarımızın yanında olarak doğru bir harekete imza atmış. Umarım gösterdiği bu duyarlı davranış bir seferlik kalmaz ve ısrarla konunun üzerine gider.