Hiç kuşku yok ki Eskişehir’de belediye başkan adaylıkları anlamında en hareketli ilçe Odunpazarı. Pek çok ismin Odunpazarı Belediyesi Başkanlığı’na aday olabilmek amacıyla rekabet içerisine girdiğini biliyoruz; bağlantı arayışları, kulisler, vatandaş buluşmaları, vesaire…

*

Bu noktada bir isim yaptığı etkili çıkışlarla dikkat çekiyor.

Süleyman Ekşi’den bahsediyorum!

*

Ekşi, Eskişehir kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim olarak karşımıza çıkıyor.

Mühendis olan Ekşi’nin, belediyecilik ve yöneticilik tecrübesi bir hayli fazla. Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde daire başkanlığı görevini yürüttü. Burhan Sakallı döneminde teknik işlerden sorumlu belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Sonrasında Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerine imza attı. Ekşi’nin, sorumluluk aldığı süre boyunca Eskişehir’e yapılan pek çok yatırımda emeği var; Sazova Parkı, Kent Park, tramvay projesinin altyapısı, Porsuk ıslah projesi, elektronik kartlı sayaç, Ihlamurkent, Vadişehir, Karapınar toplu konutları, Şelale Park, Botanik Park, pek çok restorasyon, kültürel sit alanı koruma imar planları ve daha nicesi…

*

Dahası, Ekşi’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdür Yardımcısı olarak da görev yaptığını hatırlatmakta fayda görüyorum.

*

Bunca deneyimden sonra, Süleyman Ekşi’nin, önüne önemli bir hedef koyduğunu söyleyebiliriz.

AK Parti’den Odunpazarı Belediye Başkanı olmak!

Kendisinden resmi olarak kamuoyuna yapılmış bir aday adaylığı açıklaması yok.

Fakat özellikle son günlerde yaptığı etkili çıkışlar, uzun süredir ciddi bir adaylık çalışması yürüttüğü konusunda bizlere fikir veriyor.

*

Bu anlamda benim en dikkatimi çeken çıkışı, sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşlara Odunpazarı’nın sorunlarının ne olduğunu sormasıydı. Ekşi’nin Odunpazarı’nın sorunlarını bilmediği elbette düşünülemez. O halde niçin vatandaşlara soruyor? Bunun yanıtı Ekşini paylaşımında.

Süleyman Ekşi’nin paylaştığı soru şu: “Çok kıymetli hemşerilerim; Odunpazarı İlçemizin dağ gibi biriken sorunlarının farkındayız, sorunların çözüm yollarını bulmak üzere ekibimizle beraber ciddiyetle çalışıyoruz. Hepimiz insanız, belki bizim de göremediğimiz veyahut farkına varamadığımız sorunlar vardır. O nedenle 'katılımcılık' esasını da gözeterek sizden yardım istiyorum. Sizce Odunpazarı'nın sorunları nelerdir, benimle paylaşır mısınız?”

Anlaşıldığı üzere Ekşi, ‘ben merkezci yaklaşımı reddedip’ Odunpazarı’nda yaşayan tüm yurttaşlarla beraber, yurttaşların görüşlerini alarak belediyeyi yöneteceğini ifade ediyor. Bu olumlu yaklaşımı da daha aday dahi olmadan göstererek, gözünden bir şeyler kaçabileceğini de ifade ederek, vatandaşların sorunlara ilişkin görüşlerini alıyor.

Ekşi’nin söz konusu duyarlı yaklaşımı, katılımcı belediyecilik, yani demokrasi anlamında oldukça değerli.

*

Süleyman Ekşi’nin paylaşımının altına yapılan yorumları inceledim. Vatandaşlar bir hayli ilgi göstermişler, sorunları bir bir sıralamışlar. Her birine yer vermem mümkün olmadığı için yoğunlukla dile getirilen sorunları toparladım. Bazı sorunlar direkt Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni (EBB) ilgilendirse de yazacağım, zira ilçe belediyelerinin Büyükşehir’i besleyen kurumlar olduğunu düşünürüm.

*

Şimdi, vatandaşların Odunpazarı’nda aciliyetle çözülmesini istedikleri sorunları sıralıyorum:

  Temizlik

  Molozların toplanmaması

  Altyapı (Örneğin sel baskınları)

  Kentsel dönüşüm (Örneğin küçük sanayi sitesi ve Karapınar 2. Etap)

  Üstyapı (Bozuk yollar ve kaldırımlar)

  Başıboş köpekler

  Geri dönüşüm problemleri

  Bisiklet yollarının yetersizliği

  Spor alanlarının yetersizliği

  Sosyal proje eksiklikleri

  Hamamyolu’ndaki belediyeye ait çay bahçesinin hijyen eksikliği, düzensizliği ve kaos yaratması.

  Katılımcı belediyecilik anlayışı olmaması. Belediye-vatandaş arasında iletişim eksikliği. Halkın değerleriyle çelişen belediyecilik anlayışı.

  Belediye’nin TOKİ’yi Odunpazarı’na sokmak istememesi.

  75. Yıl Mahallesi’ne giden alternatif başka bir yol olmaması.

*

Evet, vatandaşların, Süleyman Ekşi’nin sorusuna verdikleri yanıtlar özetle bu şekilde. Elbette vatandaşların aktardığı sorunlar, Odunpazarı Belediyesi’ni hali hazırda yönetenleri yakından ilgilendiriyor. Yaklaşık 10 yıldır belediyeyi yönetenler, demek ki birtakım sorunların kronikleşmesinin önüne geçme çabasını bir kenara bırakın, deyim yerindeyse sadece izlemişler.

Tam da bu aşamada Süleyman Ekşi tüm tecrübesini masaya koyarak şunu vadediyor: Herkesle uzlaşırız, en iyi ve en hızlı biçimde tüm sorunları hep birlikte çözeriz!