AK Parti şu sıralar sessiz gibi görünüyor fakat perde gerisinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını söyleyebilirim.

Örneğin Mahmudiye, Mihalıççık, Sarıcakaya, Çifteler ve Beylikova ilçe başkanları görevlerini bıraktılar. Bazılarının görev yaptığı ilçelerde belediye başkan adayı olabilmek amacıyla böyle bir karara imza attıkları konuşuluyor. Boşalan koltukların yerleri ise hızla dolduruldu. İlerleyen günlerde diğer ilçelerde de benzer bir hareketliliğin yaşanabileceği düşünülüyor.

Öte yandan, İl Başkanı Süleyman Reyhan’ın da görevden ayrılacağı gündemde. Fakat Reyhan’ın belediye başkan adayı olmak maksadıyla değil, il başkanlığında başarılı olamadığı için görevden el çektirileceği, yerel seçimlere Reyhan’la gidilmesinin handikap yaratacağı hakim görüş.

*

Yine AK Parti kanadında yoğunca tartışılan bir değişim süreci yaşanıyor.

AK Parti Genel Merkezi’nin Eskişehir’i emanet ettiği bilinen Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan dağınık görünen partiyi, bürokrasiyi ve üniversiteleri toparlamaya çalışıyor. Elbette Gürcan’ın çalışmaları parti içerisinde genel olarak olumlu karşılanırken, bazı çevrelerce de tepkiyle karşılanmıyor değil. Tepkilerin etkisiz olduğunu söyleyebilirim. Doğal olduğunu da ifade edebilirim. Zira birilerinin tezgâhı bozulduğu için rahatsızlık yaratmaması olanaksız. Bu noktada özellikle AK Parti’ye yaranma derdine düşen, hedefinde görevde yükselme olan veyahut ele geçirdiği mevziiyi korumak olan bürokratlar dikkatle incelenmeli. Örnek mi? En son Odunpazarı Belediyesi’nin hayvan barınağını kapatma girişiminde bulunan bürokratları hayretle izliyorum. Gerekçesi her ne olursa olsun söz konusu girişim AK Parti’ye mi yarar yoksa Kazım Kurt’a mı?

*

Ve AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı arayışları…

Pek çok kişinin ismi adaylık için geçiyor.

Burhan Sakallı, Celalettin Kesikbaş, Dündar Ünlü, Murat Canözer, Nabi Avcı, Nadir Küpeli, Veysel Eroğlu, Zihni Çalışkan…

Hangisi aday yapılacak ya da yukarıdaki isimler dışında başka bir isme mi yeşil ışık yakılacak bunu zaman gösterecek.

Fakat yoğun olarak kamuoyunda konuşulan, siyasi sohbetlerde sıkça tartışılan bir görüş var.

Nedir o görüş?

Deniyor ki: AK Parti samimiyetle belediyeleri kazanma noktasında iddialı olmak istiyorsa Celalettin Kesikbaş, Murat Özcan ve Dündar Ünlü isimleri üzerinde yoğunlaşmalı.

Celalettin Kesikbaş Büyükşehir, Murat Özcan Odunpazarı, Dündar Ünlü ise Tepebaşı’nda değerlendirilmeli.

*

Kesikbaş’ı; Sanayi Odası’nda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar, ilçelerde yaptığı yoğun mesai, kent merkezinde yer alan tüm resmi-özel kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle yakın teması, aynı zamanda şehir sorunlarına profesyonel yaklaşımı ile gerçekçi çözüm önerileri öne çıkarıyor.

Dündar Ünlü ile Murat Özcan’ın ise güçlü teşkilatçı yapıları, parti içerisinde aldıkları görevleri başarıyla yerine getirmeleri, ‘doğru muhalefete’ imza atmak suretiyle AK Parti’nin ‘mantıklı sesi’ olmaları ve bu anlamda partiye değer kazandırmaları dikkat çekiyor.

Kesikbaş teşkilatçı değil fakat AK Parti’ye mesafeli olan CHP’li yurttaşların oyunu rahatlıkla alabilecek bir profile sahip. Dahası, MHP’liler ile İYİ Parti’lilerin de sempatisini kazandığı su götürmez bir gerçek. Zira MHP İl Başkanı İsmail Candemir, Kesikbaş’ı, MHP’nin adayı olarak görmek istediğini kamuoyuna duyurmuştu.

Dündar Ünlü ile Murat Özcan ise az önce söylediğim gibi güçlü teşkilatçı yapılarıyla öne çıkan isimler. Partililerin söz konusu bu iki ismin arkasından koşulsuz şartsız gideceği kesin.

O halde Kesikbaş, çatı olarak tüm kesimlerin oyuna güçlü bir biçimde talip olurken, Ünlü ile Özcan’ın da farklı siyasi çevrelerce olumlu karşılanmasına katkı sunacak.

Ünlü ile Özcan da, teşkilat üzerindeki etkilerini kullanarak Kesikbaş’ın teşkilatçılık açığını kapatırlarken, tüm teşkilatın koşulsuz şartsız Kesikbaş’a sarılmasını sağlayacaklar.