Nebi Hatipoğlu yaz başında ezber bozan açıklamalar yapmış, söz konusu açıklamalar yurt genelinde tartışılmıştı.

Neydi o açıklamalar?

n  İYİ Parti’nin sağ partilerle ittifak yapması gerektiğini savundu Hatipoğlu.

n  İttifak mümkün değilse İYİ Parti’nin illa bir ittifakta yer almasının zorunlu olmadığını, tek başına seçimlere girebilme yetkinliğinin olduğunu söyledi Hatipoğlu.

n  Yılmaz Büyükerşen’in son dönemde Eskişehir’e katkısının olmadığını, Eskişehir’e verebileceği bir şeyin kalmadığını ve artık siyaseti bırakması gerektiğini ifade etti Hatipoğlu.

*

O günlerde, bu açıklamalar üzerine eli ayağına dolanan bir grup, Hatipoğlu’nu itibarsızlaştırmak amacıyla ne gerekiyorsa yaptı.

Fakat grup üyeleri başarılı olamadılar; dahası, çam üzerine çam devirerek kendilerini deyim yerindeyse rezil ettiler.

Yani, şunu bile söyleme aymazlığına düştüler: Nebi Hatipoğlu Meral Akşener’i çiğnedi, Akşener Hatipoğlu’nun çıkışlarına çok sinirlendi, Akşener Hatipoğlu’nun kulağını çekti, vesaire…

Ben de şunu söyledim: Adım gibi eminim ki Nebi Hatipoğlu, Meral Akşener’in görüşlerini almadan bu denli stratejik açıklamaları yapmaz, bizzat Akşener’in onayıyla yapılan açıklamalar olduğunu düşünüyorum.

Ve evet, dediğim oldu, haklı çıktım! İYİ Parti Lideri, Nebi Hatipoğlu’nun tüm eleştirileri göğüsleyerek açtığı yoldan rahat rahat yürümeye başladı.

Ne dedi Akşener?

n  Kan kustuk kızılcık şerbeti içtik dedi.

n  Yerel seçimlerde ittifak kurmak zorunda değiliz dedi.

n  Biz CHP’yi iktidar yapmak için kurulmadık dedi.

n  Tüm seçim bölgelerinde belediye başkan adaylarımızı çıkaracağız dedi.

Peki, Nebi Hatipoğlu ne demişti?

Meral Akşener’in dediklerinin aynısını.

Demek ki neymiş?

Hatipoğlu, öyle partisini ve genel başkanını çiğneyerek adım atmamış; aksine partisi ve genel başkanıyla oyun kurmuş, genel başkanının yürümeye hazırlandığı yolun dikenlerini tek tek temizlemiş.

*

Asıl gelmek istediğim konu şu.

Nebi Hatipoğlu birkaç gün önce TV 100’de katıldığı programda yaz başında ifade ettiği görüşlerini tekrarladı.

Fakat Eskişehir’deki malum grup, Hatipoğlu bu açıklamaları sanki ilk defa yapıyormuş gibi güya şaşkınlık içerisine girdi ve bununla beraber atlı birliklerini hızla kamuoyunun önüne sürdü.

Hep aynı taktik, hep mağlubiyet!

Yaz başında Hatipoğlu aleyhine yapılmak istenen yıpratma girişimi nasıl sonuçsuz kaldıysa, bugünde aynı sonuçsuzluğa mahkûm oldu.

Sıklıkla vurguladığım gibi, kamuoyu artık algı oyunlarını yutmuyor; yeni insanları kucaklamaya, yeni fikirleri dinlemeye açık, değişime ise oldukça iştahlı.

Nebi Hatipoğlu kamuoyunun sesi oldu.

Kamuoyu da Hatipoğlu’nu kucaklayarak karşılığını veriyor.

Umuyorum bu birliktelik güçlenerek devam eder, umuyorum Eskişehir hak ettiği hizmeti demokratik değişim marifetiyle kısa zamanda almaya başlar.