CHP Eskişehir İl Başkanlığı'nın 38. Olağan Kongresi gerçekleştirildi. Değişimcilerin adayı Figen Kahya kaybetti, Genel Merkezcilerin adayı Talat Yalaz ise ipi göğüsledi. 

Kongre ile ilgili aldığım notları siz değerli okurlarımızla paylaşıyor ve bugünlük MIH sütunlarını kapatıyorum. 

 * 

Genel Merkezcilerin adayı Talat Yalaz'ın konuşması delegenin vicdanını etkiledi. 

 Değişimciler grubu tercih edebilecekleri en kötü adayla yarışa girdi.

 Değişimciler grubu 'göbeğimizi kaşıyarak kazanırız' diyerek yüksek rehavete kapıldı. 

 Genel Merkezciler kongreyi 'diriliş imkanı' olarak gördü, işi ciddiye aldı, profesyonel çalıştı, kitle iletişim araçlarını doğru kullandı. 

 Kılıçdaroğlu son haftalarda partililer gözünde mağdur bir lider oldu. Değişimciler grubu antipati toplamaya başladı. Sonuç olarak delegeler mağdur genel başkanlarını destekleyen gruba yöneldi. 

 Yine CHP Genel Başkan Adayı Örsan Kunter Öymen'in kongreye katılım gösterip Kılıçdaroğlu aleyhine suçlayıcı bir dille verip veriştirerek değişim çağrısı yapması delegelerin tercihi üzerinde etkili oldu. Delegeler, Öymen'in konuşmasından hoşnut kalmadı.

 Benzer bir konu. Geçtiğimiz il kongresinde Ahmet Ataç bugünkü değişim grubu tarafından kurultay delegesi olarak seçtirilmemişti. Haliyle bu durum Ahmet Ataç üzerinde mağduriyet yaratırken partili nezdinde de vicdanları yaraladı. Partililer bu mağduriyeti de göz önüne alarak oy tercihlerini yaptılar. 

 Ahmet Ataç ile Atilay Dalgıç partiliye güven veren çok iyi ve uyumlu bir takım arkadaşı oldu. Bu sıkı beraberlik ve kurdukları strateji partilileri kenetledi. 

 Değişimciler grubunun agresif tavrı, Genel Merkezcilerin ise sakinliği sonucu etkileyen faktörler arasına girdi. 

 İbrahim Arslan faktörü kongreyi doğrudan etkiledi. Tepebaşı kanadının eksiği, Odunpazarı'ndaki ve dış ilçelerdeki partiliyi yeterince 'tanımıyor' oluşuydu. İbrahim Arslan özellikle Odunpazarı'nın kılcal damarlarını çok iyi bilen bir isim. Tepebaşı kanadının bu açığını fazlasıyla kapattı. 

 Yılmaz Büyükerşen faktörünü es geçmemek gerekir. Özellikle dış ilçelerde ve partinin merkezdeki önemli isimleri üzerinde etkili oldu. 

 Yılmaz Büyükerşen, Ahmet Ataç, Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan Genel Merkezin tarafındaydı, Kazım Kurt ise değişimcilerin. Kurt tek başına kaldı. 

 Kongreyi tam manasıyla Genel Merkezcilerin kazandığı söylenemez. Aşağı yukarı ortak bir liste oluştu. Kurultay delegeliği anlamında 7 isim değişimcilerden, 5 isim Genel Merkezcilerden oluştu. Yönetim kurulunda ise 9 isim değişimcilerden meydana geliyor. Ancak başkan Genel Merkezcilerden olunca psikolojik üstünlük Genel Merkezciler tarafında beliriyor. 

 Söz konusu sonucun belediye başkan adaylıkları anlamında etkisinin olup olmayacağını zaman gösterecek. Siyaset uzun soluklu bir iş. Bugün değilse yarın Genel Merkezde bir değişiklik olacak, hem de büyük ihtimalle olağanüstü kurultay ile. Kazım Kurt değişiklikten nasibini alabilir.