Son yıllarda Türkiye genelinde sistemli olarak uygulanan bir ‘yasak hareketi’ var.

Daha çok gençlerin bir araya geldiği festivaller yasaklanıyor.

Temel olarak yasak gerekçeleri şöyle sıralanıyor: Huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması. Suç işlenmesinin önlenmesi. Temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması.

Söz konusu gerekçelerle Eskişehir’de bir festival daha yasaklandı.

Daha önce Milyonfest adında bir festival yasaklanmış, geniş kesimler tarafından söz konusu yasak protesto edilmişti. Bu sefer yasaklanan festival Almanya’da da sıklıkla gerçekleştirilen Octoberfest.

*

Şimdi sormak lazım: Bahse konu festivallerin yasaklanmasının amacı gerçekten öne sürülen gerekçeler mi?

Yoksa bireylerin yaşam şekillerine müdahale mi?

Zira çok uzun yıllardır ülkemizin çeşitli şehirlerinde benzer festivaller gerçekleştirilir, festival süresince hiçbir taşkınlık yaşanmadan organizasyon sonlanır.

Yani, belli gerekçelerle yasaklanan festivallerin emsallerinde bugüne kadar hiçbir suç unsuruna rastlanmamış.

O halde bu vaziyet, ‘yasak koyucuların amacı insanların yaşam şekillerine müdahale etmek mi’ sorusunun yanıtı noktasında güçlü bir ipucu veriyor.

*

Velev ki yasaklanan festivallerde suç işlenme ihtimali var ve emniyet güçleri bu ihtimali ortadan kaldırmak istiyorlar. Hedef buysa, işlenmesi beklenen suçların ne olduğu kamuoyuna açıkça duyurulmalıdır.

Beri yandan, emniyet güçlerinin görevi, kamu güvenliğini sağlamak öyle değil mi?

Öyleyse, bu görevin, etkinlikleri yasaklayarak icra edilmesi ne kadar sağlıklıdır?

Yapılması gereken şudur: Etkinlik ile ilgili gerekli önlemler alınır. Şehir dışından gelen misafirlerin suç unsurlarını şehrimize sokma maksatlarına karşı çevirme tedbirleri göz önünde bulundurulur. Festival süresince etkinlik alanı ve çevresinde sivil polisler görevlerini yapar. Organizasyon sahipleri ve özel güvenliklerle sürekli iletişim halinde olunur. Suç unsuru barındıran bir ihtimal görüldüğünde tereyağından kıl çeker gibi o ihtimali yaratanlar sessiz sedasız alınır ve gereği yapılır.

Bizim emniyet teşkilatımızın operasyonel kabiliyeti yüksektir ve istihbaratı sağlamdır. Böylesi organizasyonlar emniyet teşkilatımız için ‘çerez’ kolaylığında bile sayılmaz.

*

O halde, uzun yıllardır yurdun dört bir yanında huzurlu bir biçimde yapılan gençlik festivalleri son dönemde niçin yasaklanmaktadır?

Amaç gerçekten yasak koyucular tarafından öne sürülen gerekçeler midir, yoksa yaşam şekline müdahale etmek ve gelen sanatçılar marifetiyle eleştiri ortamının engellenmek istenmesi midir?