Son 20 yıldır marka haline gelmiş pek çok devlet kurumumuz yabancılara satıldı.

Ekonomik bunalımla beraber sıcak para bulmak amacıyla ve kapalı kapılar ardında verildiği iddia edilen sözler nedeniyle yeni satışların olabileceği gündemde.

Bu noktada satılabileceği öne sürülen, Türkiye ile özdeşleşmiş iki kurum söz konusu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş.’den (TÜRASAŞ) bahsediyorum.

*

Her iki kurumun satışının yapılacağı resmi kaynaklardan doğrulanmadı, fakat resmi kaynaklar “böyle bir satış söz konusu değil” de demedi.

Durum böyle olunca demiryolcular öncesinden önlem almak ve olası bir satışa karşı çıkmak maksadıyla Eskişehir’de protesto gösterisi yaptılar.

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanlığına kayıtlı üyeler, TÜRASAŞ (eski TÜLOMSAŞ) Eskişehir Bölge Müdürlüğü önünde toplandılar. Demiryolculara, Türk Metal Sendikası Eskişehir Şubesi de destek verdi. Zira Şube Başkanı Orhan Demir bizzat protestoya katılanlar arasındaydı.

*

Demiryolcuların talebi ortak. Hiçbir biçimde TCDD ile TÜRASAŞ’ın özelleştirilmelerini istemiyorlar. Her iki kurumun, devletin temel kurumları olduklarını savunuyorlar. Dahası, bugün yapılan İHA’ların, SİHA’ların, ALTAY tankının, TOGG’un, ESKİŞEHİR 500 treninin ve nicelerinin temellerinin bu kurumlar sayesinde atıldığını ifade ediyorlar. Özellikle 129 günde Devrim otomobilini çıkaran kurumun da, bu kurumların temel harcıcer atölyeleri olduklarını vurguluyorlar.

*

Peki, başka ne diyorlar demiryolcular?

Protesto gösterisine katılan üyeler adına konuşan Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya, Eskişehir’in tüm milletvekillerine çağrıda bulunarak olası özelleştirmeye müsaade etmemelerini istedi.

Şöyle ki:

‘SİYASET ÜSTÜ BİR DURUM’

“Bizler için böyle plan ve söylentileri içeren bu durum, iktidar muhalefet ayrımı yapmaksızın, şehrimizi temsil eden tüm milletvekillerimizi duyarlılığa ve sahip çıkmaya çağırdığımız siyaset üstü bir durumdur. Birilerinin canı gerçekten böyle istiyor, düşünüyorsa da Meclisimizin alt komisyonlarına bile teklifine şehrimizi temsil eden milletvekillerimiz asla müsaade etmeyeceklerine inanıyoruz. Çünkü demiryolları Eskişehir'imizin namusudur. İşçisiyle memuruyla gerek çalışanlarımız gerek Demiryol-İş, tüm memur sendikalarımız, TÜRK-İŞ ve memur konfederasyonlarımız, hepsinden de öte Eskişehir halkımız böyle teşebbüslere asla müsaade etmeyecektir.”

*

Evet, Başkan Ramazan Kaya’nın ifadeleri bu yönde. Her bir ifadesinin altına imzamı atıyorum. Demiryolları sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin namusudur. Stratejik önemi oldukça büyük olan kurumlarımızın yabancılara satışı doğru olmadığı kadar kabul edilir bir durum da değildir. Umuyorum özelleştirme girişiminde bulunulmaz. Böyle bir girişim olduğu taktirde halkın rızası olmayacaktır ve girişimi durdurmak için gereken demokratik duruşu muhakkak gösterecektir.