Amazon prime üzerinden izlediğim. (Bu bir reklam değildir.) Biliyorsunuz. Yer gün yeni bir yasa hayatımıza giriyor. Şayet okuduğunuz ya da izlediğiniz veya kullandığınız bir ürünü paylaşır ve överseniz bu reklama giriyor ve bu nedenle problem yaşana biliyor. Bizim reklamla alakamız yok. Size kaliteli izlediğim bir filmden bahsetmek istiyorum. 

Tesadüfen karşıma çıkan İnside yani İçeride filminden bahsetmek istiyorum. Film tavsiye üzerine ya da puanlaması üzerine açmadım. Filmi oyuncu Willem Dafoe gördüğüm zaman izlemeye karar verdim. Filmin içeriği hakkında hiçbir fikrim yoktu. 

Aşk tesadüfleri sever ama sadece aşk değil. Bende tesadüfen açtığım bu filmi çok sevdim. İyi ki izlemişim dediğim yapımlar arasında yerini aldı. 
Willem Dafoe Kimdir? 

Willem James Dafoe, üç Akademi ödülü adaylığı bulunan Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusudur.

İçeride filminde başrol olarak karşımıza çıkıyor, birçok filmi oynamasına rağmen Spiderman (Örümcek Adam) filmlerinde yeşil cin (baba) olarak akıllara kazınan aktörün bu filmi muazzam ölçüde güzel olmuş.

Filmin konusu:
Willem Dafoe (Nemo) hırsızlık için bir çatı kadına giriyor. Aslında dubleks bir daire olduğunu düşünüyorum. Burası çok zengin bir sanatseverin evi. Ev demek biraz basite kaçar akıllı ev demek daha doğru olur. Buz dolabı 20 saniye açık kaldığı zaman bir döneme damgasını vuran “Los Del Rio- Macarena” şarkısı çalmaya başlıyor. İçeride küçük bir sera ve dev jakuzi gibi aklınıza çok zenginlerde bulunacak birçok şey var. Aklınıza pek bir şey gelmedi dimi, benim de. 

Profesyonel bir hırsız olan Nemo, sanat eseri hırsızlığında uzmanlaşmış hatta bu sektörde gerçek bir dahi olarak kabul edilir. 

En önemlisi içeride çok değerli tablolar var. Nemo, bu tabloların üç tanesini alıyor ve dördüncüyü bulamıyor alarm süresi dolmadan dışarıya çıkmak istiyor, lakin akıllı kapı şifresini girmesine rağmen sistem arıza veriyor.

Dairenin gelişmiş güvenlik sistemi tüm çıkışları ve girişleri kilitliyor. Nemo evde mahsur kalıyor. Artık Nemo, hayatta kalmak için tüm kurnazlığını ve yaratıcılığını kullanması gerekiyordur.  

Film bana inanılmaz bir tat verdi. Sanat tadı. Filmde insanlığın çaresizliği ve zor duruma düştüğü zaman neler yapılabileceğini örneklerle sunuyor. Neyi sevmedim. Sonu beni tatmin etmedi. Aklımda o kadar güzel bir son tahayyül etmiştim ki arkadaşımla izlerken senin dediğin gibi bitse çok daha iyi olurdu yorumu aldım. Filmi izlemeyenler için sonunu söyleyip ya da kurguladığım sonu söyleyerek tat kaçırmak istemiyorum.  Bu filmi herkes izlemeli ancak sanatseverler daha çok izlemelidir.