2 Haziran’da Seyitgazi ilçesinde dehşet veren görüntülere şahit olduğumuz bir sel felaketi meydana gelmişti.

Bununla beraber bazı evler yıkılmış, binlerce dekar ekili tarım arazisi sular altında kalmış, hayvanlar telef olmuştu.

Anlaşıldığı üzere maddi ve manevi hasar üst düzeyde.

Hasar üst düzeyde ancak mağdur olan vatandaşlar ne yazık ki tek başlarına yaralarını sarmaya çalışıyorlar.

*

Yaşanan sel felaketi sonrasında bazı seçilmişler bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Bu noktada en somut adımı atan isim İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu oldu.

PHOTO-2023-06-18-11-43-56

Hatipoğlu sel felaketiyle beraber bölgeye gitti, ekibiyle birlikte mağdur olan vatandaşların taleplerini dinledi ve detaylı bir inceleme gerçekleştirdi.

İncelemesinin sonunda ise gerekçelerini sıralayarak Seyitgazi’nin ‘geçici afet bölgesi’ ilan edilmesini istedi.

Bu isteğini de TBMM Başkanlığı’na sunduğu meclis araştırma önergesiyle destekledi ki, kayıtlara geçsin!

*

Peki, Hatipoğlu’nun hazırladığı meclis araştırma önergesinde neler var.

Önce, özetle önergenin içerisinde yer alan durum tespitini okuyalım:

METREKAREYE 20 KİLO YAĞIŞ

“02 Haziran 2023 tarihinde Seyitgazi ilçesinde meydana gelen sağanak yağışlar sebebiyle sel baskınları yaşanmış, ilçe adeta sele teslim olmuştur. Meteorolojinin verilerine göre bölgeye metrekareye yaklaşık 20 kilogram yağış düşmüş, ortalama 10 bin dekarlık ekili arazi de sular altında kalmıştır. İlçede hayatı felç eden yağışlar sonucunda Çatören, Yarbasan, Sarıcailyas, Sancar, Şükranlı ve Cevizli mahallelerinde evler yıkılmış, sokaklar sular altında kalmış, canlı hayvanlar telef olmuştur. Kuvvetli yağış nedeniyle taşan dereler Seyitgazi-Yazılıkaya yolunun kapanmasına neden olmuş, vatandaşlar yollarda mahsur kalmıştır. Özellikle Çatören mahallesinde 3 evin yıkıldığı felakette, mahalle sel nedeni ile adeta ikiye bölünmüştür.”

*

Hatipoğlu’nun sel felaketiyle birlikte Seyitgazi’nin ve Seyitgazililerin başına gelenleri anlattığı durum tespiti özetle bu şekilde.

Yukarıda da aktardığım üzere zararın boyutları bir hayli büyük. Araştırma önergesi kabul edilirse eğer söz konusu zararın tüm detayları ortaya çıkacak.

*

Şimdi gelelim Hatipoğlu’nun sel felaketi ile ilgili yine meclise sunduğu kısa değerlendirmeye.

Diyor ki Hatipoğlu:

DEVLETİN DESTEK VERMESİNİ İSTEDİ

“Devlet eli ile gerekli desteklerin acilen sağlanması, Seyitgazi ilçesinde normal yaşama tekrar dönülebilmesi için bölgenin geçici afet bölgesi olarak ilan edilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda, 02 Haziran 2023 tarihinde Seyitgazi ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle oluşan hasarların yerinde tespit edilmesi, Seyitgazi İlçesinin Geçici Afet Bölgesi olarak ilan edilerek, gereken Devlet desteklerinin sağlanması, ilçede yaşamın normal hale dönmesi için gerekli altyapıların tesisi, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenlerin uğradıkları zararların tespiti ve bunların telafisi amacıyla; gerekli inceleme ve çalışmaların yapılmasına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.”

*

Hatipoğlu’nun şu ifadesi çok önemli: Devlet eliyle!

Evet, Seyitgazi şiddetli bir sel felaketiyle sarsıldı. Maddi hasar büyük. Elbette felaketin çeşitli etkileri insanlar üzerinde travma yaratmak suretiyle manevi hasar da bıraktı.

İşte, bu yaraların sarılması noktasında devletin elini mağdurlara uzatması fazlasıyla önemli. Hatipoğlu buna dikkat çekerek meclise teklifini sunmuş, meydana gelen zararların tespit edilmesi ve telafi edilmesinde gerekli desteklerin verilmesini istemiş.

*

Umuyorum ve diliyorum Hatipoğlu’nun araştırma önergesi kabul görür, bununla beraber Seyitgazi de afet bölgesi olarak ilan edilir.

Ki, baba dediğimiz devletin kudretini Seyitgazi’nin üzerinde görelim.