Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay yolculuğuna başladı. Gezeravcı’nın ilk sözleri Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözü oldu. 55 milyon dolar ödenerek uzaya gönderilen Gezeravcı, 14 günde 13 deney yapacak. Her şey iyi hoş da önceki gün Eskişehir’de 2 bine yakın hava savunma sanayii işçisi, yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle eylem yaptı. Türk Harb-İş Sendikası üyeleri adına konuşan Başkan Hasan Atak, ‘‘26 binden fazla üyemizin, aldıkları ücretler, günümüz Türkiye koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda, çok düşük kalmıştır ve hatta artık hayat pahalılığı karşısında yaşanılmayacak bir durum ortaya çıkmıştır. Askeri işyerlerimizde çalışan birbirinden kıymetli, yetişmiş, yetenekli ve tecrübeli arkadaşlarımız, yaşadıkları geçim sıkıntılarından dolayı, ya istifa edip özel şirketlere geçmektedir ya da gönülsüz bir şekilde emekliye ayrılmaktadır. Masa başında oturarak origami sanatını geliştirenler, boş zamanlarını değerlendirmek için kâğıt uçaklar yapıp uçuranlar F-16’ları uçuranların bir buçuk iki katı maaş alır hale gelmiştir’’ gibi ifadelerle dert yandı. Uzaydan 55 milyon dolar harcayarak ‘İstikbal Göklerdedir’ vurgusu yapmak güzel olsa da Türkiye’nin hava savunmasına önemli katkı sağlayan emekçilerin sorunlarını görmezden gelmek de bir o kadar kötü. Demem o ki 1 kişi için harcayacak 55 milyon dolarımız varsa bunu 26 binden fazla işçinin sorunlarını çözmek, hayat şartlarını yükseltmek için kullansak daha iyi olmaz mı? Özellikle savunma sanayii gibi önemli bir konuda, nitelikli işçilerin ücretleri nedeniyle özel şirketlere kaptırılması kabul edilebilir bir durum değil. O yüzden bir an önce işçilerin sesine kulak verip, talepleri yerine getirilmeli.

YOK ÇAYÇI ADAY OLMUŞ!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce oldu. Sosyal medyada ‘Yılmaz Hoca sekterini aday yapmış’ şeklinde birkaç paylaşım gördüm. Yok birader yanlış anlamışsınız aslında belediyenin çaycısı aday oldu. Yahu kardeşim böyle bir şey mümkün olabilir mi? Genel Sekreterler, Belediye Başkanlarından sonra belediyedeki 2’nci isimdir. Belediyenin yönetimine dair her konuda görev alır. Ayşe Ünlüce de bu görevi 6 yıl boyunca yapmış bir isim. Kısacası aday olmak için yeterli niteliklere sahip bir isim. Yine de böyle bir algı oluşmaya başlıyor. Ünlüce seçime gidilmeden önce kendini iyi anlatmalı ve bu algıyı yıkmalı. Aksi takdirde işler Ünlüce için zorlaşacak gibi görünüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BAŞLAMALI

Dün Sütlüce Mahallesi’nde bulunan ve 60-70 yıllık olduğu belirtilen bir bina kendiliğinden yıkıldı. 2 katlı binada yaşayan kimse olmaması ise olası can kayıplarını ve yaralanmaları engelledi. Bina depo olarak kullanılıyormuş, arada sırada girip çıkıyorlarmış. Sırf şu olay bile Eskişehir’de acilen kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması gerektiğini gösteriyor. Maalesef ki deprem gerçeğini çok çabuk unutuyoruz. Kendi kendine, durduğu yerde bile binalarımız çöküyorsa, olası büyük bir depremde yaşayacağımız acı senaryoyu tahmin etmek çok zor değil. 6 Şubat’taki gibi olası büyük bir depremde felaketin önüne geçmek için kentsel dönüşüm şart.