Necip Türk milletinin başı sağ olsun! Ölenlere rahmet, yaralılara şifa, yardım ekiplerine kolaylık dilerim.  Allah, hiç kimseye deprem vs. felaket yaşatmasın. 06.02.2023 Tarihinde Kahramanmaraş merkezli gün içi 7,7 ve 7,6 şiddetli iki deprem on bir ilimizi vurdu. Yurtiçi ve yurtdışı pek çok yardımda bulunuldu, bulunuluyor. Birisi için önemi olmayan, bir başkası için hayati önem taşıyabilir. Yardım, yardımdır. Milletimizin birlik ve beraberlikle depremin yaralarını sarmaya çalışması teselli kaynağımız.

Depremin on birinci günü olan 16 ŞUBAT 2023 tarihi itibariyle depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Adana ve Osmaniye illerimizde toplam can kaybımız resmi kayıtlara göre 35.000’ü geçti. Yaralı sayımız 105. 000’i aştı. Çöken ve ağır hasarlı bina sayısı 40.bini buldu. Duygusallığa kapılıp doğrular ve vicdani sorumluluklar kaybolmasın.  İnsaf ve hakkaniyet elden bırakılmasın ki masumlar vicdani enkaz altında kalmasın.

Birlik ve beraberlik milletimizin büyük gücü... Milli ve manevi değerlerimiz düsturuyla mağdur ve muhtaçları kucaklamak devletin zenginliği… Yardımların zamanında ihtiyaç sahiplerine etkin ulaşması önemli... “Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.” sözü takdire şayan… Müslüman, Kur’an’da anlatılan kıssalar ile Peygamberin hayatına iyi bakmalı. Meselelerin ilahi boyutu ile insani boyutunu doğru irdelemek Müslümanın ferasetidir. Müslümanların Hendek savaşını nasıl kazandığı, Uhut savaşının da neden kazanılmadığını doğru değerlendirip ders çıkarmalı.

Hendek savaşında müşriklerin Medineli Müslümanlara saldırı hazırlığını haberini alan Peygamber aklı erenlerin görüşlerini aldı. Selmani Farisi’nin önerisini doğrultusunda Medine etrafına hendek kazdırttı. Küçük, büyük seferber olup o günün savaş taktik veya tekniğinde hendek kazıldı. Müşrikler hendekle karşılaşınca: “Eyvah! Hesabımızda bu hendek yoktu. İşimiz kötü oldu” dediler. Hendek savaşı müşriklerin felaketi,  Müslümanların zaferiyle sonuçlandı. Uhut’ta Müslümanların başına gelen başta okçuların peygamberi dinlemeyişi ve ganimet hırsı…

Olağanüstü hallerde gayret, plan ve akıllı hareket gerekir. Fırsatçılara, istismarcılara, yağmacılara, dolandırıcılara, hilekârlara, riyakârlara fırsat vermeden canlarımıza ve değerlerimize sahip çıkmak zorundayız.  Cihan şümul dinimiz yardım, dayanışma, merhamet, şefkat, sevgi, hoşgörü gibi insani değerleri sadaka adıyla ibadet addetmiş. Fatiha suresinde Allah: “Bana, ibadetlerimiz yalınız senin rızan içindir taahhüdünde bulunun. Benim de yardım vadimden ümitle isteyin” buyuruyor.

Kur’an’daki sadaka ayetlerinden özetle Allah: “Kazandıklarınızın temiz olanlarından Allah’ın rızasına uygun harcayın. İğrenip almayacağınız kötü şeyleri muhtaca vermeyin. Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, övgüye layık olandır. Şeytanın sizi fakirlikle korkutup, çirkin işler yapmaya teşvikine fırsat vermeyin… Riyasız güler yüz, yalansız tatlı söz, dürüstçe iyilik bile birer sadakadır. En güzel kazanç olarak değer biçilen sadakaların ziyadesiyle karşılık bulacağı vaat ediliyor, Kur’an’da. Mearic suresi ayet 24 ve 25’de Allah mallarınızda, mazlum ve mağdurun hakkının olduğu bilin buyuruyor.

Muhtaçlar, mağdurlar bulundukları toplumlara Allah’ın emanet ve misafirleridir. Mağdur ve muhtaçlar vicdanlara emanet, gönüllere misafirdir. Mağdura, muhtaca fiili, nakdi veya ayni yardım insanlık borcu… “Ben bir insanım aklıma gelmedik başıma gelebilir.” bilinciyle hareketten daha erdemli davranış ne olabilir? Mağdurun, muhtacın gönlünü kazanmaktan daha faziletli davranış ne olabilir? Mağdurun, muhtacın güven duygusunu kaybetmekten daha büyük yıkım ne olabilir? Toplum için büyük tehlike fertlerin birbirine güven duygusunu yitirmesi değil midir?

Milli şuur ve vatanseverliği üst seviyede tutmak vatan borcumuz. Allah’ın gazabından korku, rahmetinden ümitle yaşamak da kulluk borcumuz. Herkesin varıp duracağı yer Allah’ın huzuru. İnsan, Allah’ın huzurunda nasıl vaziyette olmak istiyorsa öyle yaşamalı. Allah’ın rahmetini umarak yaşayan Allah’ın lütfuna erer. İnsan ne ile imtihan olunduğunun farkındalığı ile yaşadığında mutlu sona ulaşacaktır.

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!

Yunus Emre GÜLLÜ - 18 ŞUBAT 2023 / Milli irade