Tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de depremin acısı sürerken, bazılarının hiç bu acılar yaşanmamış gibi fırsatçılık yapması içime en çok oturan şey oldu bu hafta. Deprem bölgesinden şehrimize gelen ve yerleşmek isteyen depremzedeleri fırsata çevirmek isteyen ev sahipleri olduğunu duydum. Ev kirasını birden 2 kat artıran mı dersin, emlakçısına ‘Şimdi depremzedeler gelecek, onlar geldiğinde evi kiralayalım, daha yüksek fiyattan kiralarız’ diyen mi ararsın. Bir tanesi de depremzededen 3 ay peşinat almış. Hiç mi vicdanınız yok, insanlığınızı ne zaman kaybettiniz gerçekten anlamak mümkün değil. İnsanlar canını kurtardığına sevinemiyor, akrabalarını, komşularını, dostlarını, sevdiklerini kaybettikleri için. Siz şurada 3 kuruşun peşine düşmüşsünüz. Koskoca kent, depremzedelere yardım etmek için kenetlendi, gecesini gündüzüne kattı yardımları ulaştırabilmek için. Onları görünce de mi utanmıyorsunuz? Hiç mi empati kuramıyorsunuz onun yerindeki ben de olabilirdim diye düşünmüyorsunuz? Kendileri için bağışlanan yardımları bile almaya çekinen depremzedeler varken şu tavrınız hiç mi zorunuza gitmiyor ya? Sizin gibi insanlıktan nasibini almamış kişilere fırsatçı demek bile az kalır da neyse. Sadece Eskişehir özelinde değil tüm Türkiye’de maalesef böyle durumlar yaşanıyormuş. Tek umudum azınlıkta olmanız ve kalmanız. Şu zihniyetten en kısa zamanda kurtulmak dileğiyle.

ÜCRETSİZ ULAŞIM SAĞLANMALI

Eskişehirimize gelen depremzedeler için ücretsiz ulaşım desteği sağlanmalı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çıkardığı Misafir Kart ve Bursa Büyükşehir Belediyesi çıkardığı Kardeş Kart ile bu adımları attı. Kartın adı fark etmez de uygulama çok anlamlı. Yalnız öğrendiğim kadarıyla bu iş için belediyelerin kendi başına karar alması yasal değil. Cumhurbaşkanlığı’ndan depremzedelere ücretsiz ulaşım sağlanabilmesi yönünde bir yazı gelmesi gerekiyormuş. Yazı olmadan alınan kararlar daha sonra Sayıştay denetiminde sıkıntı çıkarabilirmiş. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de depremzedelere ücretsiz ulaşım desteği sağlamaya hazırmış ancak bu kararı bekliyormuş. Bu karar bir an önce çıkarsa, tüm belediyeler gönül rahatlığıyla bu desteği kentlerine gelen depremzedeler için sağlayabilir diye düşünüyorum.

ASKIDA FATURA UYGULAMASI YAPILSIN

Yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasıyla boş evlere yerleşen depremzedelerin 3 ay boyunca elektrik ve su faturalarını karşılayacaklarını açıkladı. Eskişehir İzmir’e göre kendi yağında kavrulan bir şehir. Bütçesi belli. Belki bu şekilde bir destek sağlayamazlar ancak İstanbul’daki gibi depremzedeler için ‘Askıda fatura’ uygulaması başlatılırsa, Eskişehirliler bu kampanyaya destek olabilir. Bu sayede depremzede yurttaşlarımız bir nebze olsa da yükten kurtarılmış olur diye düşünüyorum.

MALİYETİ 465 MİLYAR DOLARMIŞ

2021 yılında yayınlanan rapora göre Dünya Bankası'na göre, Türkiye'de evleri güvenli hale getirmenin maliyeti 465 milyar dolar. Eh bir yerden de başlamak gerekiyor. 99 depreminden bu yana başlansaydı eminim 24 yılda çok büyük yol kat edilirdi. Bu depremden sonra bir hedef belirlenmeli ve her yıl bu hedef karşılanarak yola devam edilmeli. Deprem riski yüksek bölgeler önceliklenmeli ve çalışmalara başlanmalı. Yeni binaların depremde yıkıldığını unutmamakta da fayda var. Denetimler düzgün bir şekilde gerçekleştirilmeli.