Görüşlerine önem verdiğim bir akademisyen hocam aradı.

Daha, nasılsın iyi misin faslına girmeden şaşkın bir ifadeyle şunları söyledi:

“28 Mayıs seçimini kim kazanırsa kazansınemlak piyasasının rahatlaması en az 4-5 yıl alacak.Dünyanın ekonomik durumuna göre belki de daha fazla sürecek. Bunun geçicide de olsa bir çözümü olabilir. Belediyenin alt yapısını yapacağı şehrin biraz dışında ‘tinyhouse-küçük ev’ denilen mobil evler kurularak konut piyasası regüle edilebilir. Benim yanımdaki evin kirası 25 bin TL olmuş. İnanılır gibi değil.”

*

Evet, konut kiralamaları ve satışları astronomik rakamlara yapılıyor. Piyasada şaşkınlık yaratan bir şişkinlik var. Halk arasında ‘kenar mahalle’ diye tabir edilen yerlerde dahi ortalama bir ailenin yaşayabileceği üç artı bir düzgün evler en az 8 bin TL’den kiralanıyor. Asgari ücretin 8 bin 500 TL, alım gücünün ise oldukça düşük olduğu bir ortamda insanlar geçinme mücadelesi veriyor. Seçimden sonra söz konusu ekonomik buhranın daha da artacağı ön görülüyor. Kısacası bu iyi günlerimiz…

*

Şimdi gelelim hocamın önerisine… Kendisi aynı zamanda inşaat mühendisi, profesör… Hükümet ve belediye ortaklığında, şehrin biraz dışında yer alan uygun alanlara, altyapısı ve elektrik hattı hazırlanmak suretiyle yaşanılır prefabrik evler kurulabilir. Prefabrik evler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Odası marifetiyle yapılabilir. Evlerin kiraları 3 ile 5 bin TL aralığında olabilir. Yeni yaşam alanına küçük bir dokunuşla otobüs hattı oluşturulabilir, vesaire… Hocanın önerdiği proje yurt genelinde uygulanabilir. Böylece emlak piyasasındaki şişkinlik belli bir ölçüde ortadan kaldırılabilir. Piyasadaki sıkışmışlık gelecekte ortadan kalktıktan sonra kurulan yaşam alanları daha farklı şekillerde değerlendirilebilir.

*

Hocanın önerdiği projenin örnekleri dünyanın çeşitli ülkelerinde var. Artısı eksisi düşünülüp böyle bir adım atılabilir. Öneri öneridir… Her tarafta nutuk atıp çözüm noktasında kafasını kuma gömenlerin çoğunlukta olduğu bir dönemde sorumluluk edinip öneri sunan insanlar çok değerli; önerileri de öyle…

NOT: Okuduğunuz yazıyı 22 Mayıs tarihinde kaleme almıştım. O günden bugüne kira sorunu artarak devam ediyor ve çok uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. O nedenle söz konusu öneriyi bir kere daha gündeme taşımanın faydalı olacağını düşündüm.