Herkesin doğduğu köy, ilçe ve şehir o kişiler için değerlidir ve önemlidir.

Doyduğu yerde yaşasalar bile doğduğu yer hep önceliklidir.

Hele de aile büyükleri oralarda yaşıyorlarsa.

Bizim şehrimiz Eskişehir de burada doğanlar ve yaşayanlar için önemlidir.

Ve şehrimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Öyle ya, Türkiye’de değil dünyada yaşanabilir üç kentten biri olmak çok ama çok değerli ve önemlidir.


***


Eskişehir bunu hep yapıyor.

Güvenli şehirlerde, yaşanabilir kentlerde ilk üçü hiç bırakmıyoruz.

Son olarak da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen ve bu yıl Malta'da düzenlenen “Uluslararası Yaşanabilir Topluluklar Ödülleri”nde (LivCom) dünyanın en zengin ve güçlü şehirleri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden Abu Dabi ve Dubai, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Xin Yang gibi kentlerle yarışarak 3’üncülük ödülünün sahibi oldu.

Eskişehir’de hayata geçen bir çok başarılı şehircilik projeleri ulusal ve uluslararası alanda ödülleri getirmeye devam ediyor.

Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından şehrimizi görmeye gelenler, projeleri incelemeye gelenler boşuna gelmiyor.


***


Dünyanın sayılı şehirleriyle mücadele ederek üçüncülüğü almak yurt içinde birinciliği almak demek.

Biraz aldığımız ödül ile ilgili bilgi verelim.

Ön elemeyi geçen 24 ülkeden 22 şehir ve 33 projenin yer aldığı yarışmada Eskişehir, bu ödülü aldı.

Bütün bu ödüllerin sahibi, şehrimizi en yaşanabilir şehirler arasına sokan

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bakalım bu konuda neler söylüyor.


***


“1999 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz projeler, bir taraftan çağdaş ve evrensel şehircilik ilkelerine uygun bir Eskişehir yaratmak olduğu kadar, içinde yaşayanların sağlıklı, mutlu, eşit, geleceğe mümkün olduğunca umutla bakan insanlar haline gelmelerini sağlamaktı. Çevre, kültür, sanat, sosyal, eğitim, spor, ulaşım, tarım, turizm gibi her alanda çocuklar, gençler, kadınlar başta olmak üzere, tüm halkımıza verdiğimiz hizmetlerle bu misyonumuz tüm canlılığıyla devam etmektedir. Bugüne kadar hem yurt içinde, hem dünya genelinde yapılan değerlendirmeler ve sıralamalar, bize başarılı olduğumuzu gösteriyor. Örneğin, çeşitli kurum ve kuruluşların değerlendirmelerinde sürekli, Türkiye'nin en yaşanabilir 10 şehri içinde yer alıyoruz. Dünya çapında yapılan ‘Dünya Güvenli Şehirler’ sıralamasında her yıl ilk 10 şehir içinde bulunuyoruz. İnsani Gelişme Vakfı gibi birçok kurum ve kuruluş tarafından arka arkaya ödüllere layık görülüyoruz. Eskişehirlilerin içerisinde yaşamaktan gurur duyduğu bir kent hayalimin bu ödüllerle tescilleniyor olmasından dolayı çok mutluyum. Eskişehir dünyanın en güçlü ve zengin şehirleri arasında yaşanabilir üçüncü şehir olarak çok kıymetli bir ödül daha aldı. Ülkemizi uluslararası düzeyde başarıyla temsil etmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu ödül, içerisinde yaşamaktan gurur duydukları Eskişehir’e ve kıymetli Eskişehirlilere verilmiş yeni bir ödüldür. Bu gurur hepimizindir”


***


Evet bu gurur Eskişehir’in doğduğu yer olanların ya da doyduğu yer alanların, kısacası hepimizin.