İleride tüm detaylarıyla tartışacağımız 'Eskişehir Bor OSB' konusunu bugün 'kısaca' gündeme taşıyacağım...

*

Öteden beri okullarda anlatırlar: Dünya bor rezervinde Türkiye ilk sırada!

Özellikle Eskişehir'de yaşayanlar da şunu bilir: Türkiye'deki bor rezervinin çoğunluğu Eskişehir'de!

Zira Kırka'da bor tesislerimiz var.

*

Fakat bor fazlasıyla değerli bir cevher olmasına, rezervin çoğunun da ülkemizde bulunmasına rağmen, son yıllara kadar yeteri kadar çıkartılamadığı gibi ham halde yok paraya satılıyordu.

*

Son yıllarda nihayet işlemeye, yani cevherden mücevher üretme faaliyetlerine başlayabildik. 

En son bor karbür tesisi kurduk.

Yeterli mi? Elbette değil.

Daha fazlasını çıkarmalıyız, daha fazlasını işlemeliyiz, daha fazla tesis kurmalıyız, daha yüksek teknoloji kullanmalıyız ve bor marifetiyle elde edilebilecek her türlü değeri üretmeliyiz.

*

Bu noktada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez'in dikkat çeken bir açıklaması oldu.

Bakan Dönmez, Bor OSB kurma düşüncelerinin olduğunu, Eskişehir'de bor kümelenmesi çalışmalarına da başlandığını kaydetti.

*

Bor Organize Sanayi Bölgesi... Kulağa hoş geliyor. Fakat Eskişehir'de mi kurulması düşünülüyor? Ya da bir başka yerde mi? Bakan Fatih Dönmez bu konuda detay vermedi. Zira Bor Karbür Tesisi Bandırma'da kurulmuştu. Bor OSB ile ilgili de benzer bir karar alınırsa Eskişehir'de hoş karşılanmayacaktır. Bakan Dönmez Bor OSB'nin Eskişehir'de kurulmasını isteyebilir. Fakat bu sadece Bakan'ın elinde mi? Bu noktada Bakan'a omuz vermemiz gerekir.

*

O halde özellikle Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli'ye büyük iş düşüyor. Evet, Bor OSB farklı bir yapılanma olacak. Ancak Eskişehir OSB'den ayrı düşünmemek gerekir. Halihazırda Nadir Küpeli'nin de sanayinin patronu olduğu düşünüldüğünde, Bor OSB'nin Eskişehir'de kurulması yönünde etkisi olabilir ve hatta olur. 

*

Küpeli'nin yanında ESO ve ETO başkanları ile siyasi aktörleri de atlamayalım. Her birinin sürece az veya çok katkısı olacaktır.

*

Yazımı sonlandırırken dikkat çekmek istediğim bir husus var.

Biliyorsunuz, yakın zamanda Eskişehir Bor Platformu kuruldu ve iddialı da bir çıkış yaptı.

Bor OSB konusunda platforma önemli bir iş düşüyor. Bakalım bu konuda ne yapacak, hangi adımları atacak, sivil bir inisiyatif olması münasebetiyle kamuoyu oluşturabilecek mi? 

Bor OSB'nin Eskişehir'e kurulması konusunda platformun alacağı tavır, aynı zamanda platformun samimiyetini ve yaptırım gücünü gösterme anlamında da bir sınav olacak.