Başlıktaki sözler CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a ait.

Önceki gün Eskişehir’de sabahtan başlayıp gece saatlerine kadar yoğun bir programı vardı Tezcan’ın.

İl Başkanlığını ziyaretinden sonra kadın buluşmasına katıldı.

Odunpazarı Kent Konseyi’nin etkinliğinde konuştu.

İsmet İnönü ve İstasyon caddelerinde esnafla görüştü.

Akşam da gençlerle buluştuktan sonra Ahbaplar Grubunun misafiri oldu.

Katıldığı her programda da Eskişehir’in 14 Mayıs’ta aldığı sonucun Türkiye’ye yayılmasına vurgu yaptı.

Çünkü Eskişehir’de CHP 14 Mayıs seçimlerinden birinci çıktı, Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy da Erdoğan’ınkinden fazlaydı.


***


CHP’li Tezcan, şehirdeki oy oranlarını yüzde 60’a çıkarmak için seçmene çağrı da yaptı.

Tezcan, 28 Mayıs’ın sıradan bir seçim olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılı için kritik bir seçim olduğunu ifade etti. Kampanya sürecinde ve öncesinde çok ciddi çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Tezcan, AKP iktidarını kampanya boyunca nefret dili kullanarak kendinden olmayanı hainlikle suçlayıp ötekileştirdiğine dikkat çekti. Ülkedeki ekonomik kriz, derinleşen yoksulluk, tarım ve sanayi sektöründeki sorunların, gençlerin ülkeden umudunu kesmesine yol açtığını belirtti, gençlerin yönünü Batı’ya döndüğünü ve Avrupa’ya göç etmek istediklerini söyledi.


***


Tezcan, “Birinci turun kazananı yok ama birinci turun kaybedeni var: yüzde 51 oyu alamayan Erdoğan” dedi. Eskişehir’de Millet İttifakı’nın 3 CHP’li, 1 İyi Partili 4 milletvekili çıkarmasını ve Eskişehir’de Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 51 oy almasının bir başarı olduğunu vurguladı. Odunpazarı’ndaki yüzde 52’lik oy için Kazım Kurt’a teşekkür eden Tezcan, 28 Mayıs’ta oy oranını yüzde 60’a çıkarmak için seçmene seslendi ve Kılıçdaroğlu için oy istedi.

CHP’li Tezcan, “Terör örgütlerinin birini kucaklarında Meclis’e soktular” diyerek iktidarı eleştirdi. Hüdapar’ın Türk Bayrağı’ndan ve yemin metninden rahatsızlık duyması sebebiyle milletvekillerinin yemin etme töreninin ertelendiğini ifade etti.


***


Tezcan, Eskişehir’in merkez ve çevre ilçelerindeki CHP’li yönetim sayesinde kentte huzur olduğunu ve turizmin geliştiğini söyledi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın vizyonları ve özverili çalışmaları sayesinde yerel yönetimin bütçeleri zorlanarak başarılı çalışmalar yapıldığını belirten Tezcan, Eskişehir Stadyumu’ndaki Atatürk ismini kaldıran iktidarı sert sözlerle eleştirdi.

Sandık güvenliğiyle ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı.

“Biz aslında kazandık ama sandıkta çaldılar algısı yaratmayalım. Deprem bölgesindeki sandıklara da sahip çıktık”

Tezcan, sandıklarda eksikleri olduğunu da kabul ederek 28 Mayıs’a odaklanmak gerektiğine dikkat çekti.

Tezcan, esnaf gezilerinde de yoğun bir ilgiyle karşılandı, akşam gençlerle buluşmasının ardından da Ahbaplar Grubunun konuğu oldu, burada da yoğun ilgi gördü ve Eskişehir’den memnun ayrıldı.