İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı, Milletvekilleri ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri dikkat çeken bir karara imza atmışlar, partinin 3’üncü olağan kurultayının yapılacağını kamuoyuna duyurmuşlardı.

Kararla beraber kurultay süreci dün itibariyle başladı. Önce il ve ilçe kongreleri yapılacak, ardından genel başkanın seçileceği kurultay gerçekleştirilecek.

*

Peki, İYİ Parti, söz konusu kararla beraber neyi amaçlıyor?

Kurultay kararını verenlerin bir de tavsiye niteliğinde aldığı şu karar, amacı açıklıyor: Genel seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenler, teşkilatlarda boşluk olmaması için il ve ilçe kongrelerinde aday olmamalılar!

*

Söz konusu kararla beraber Eskişehir’de neler olacak, merak ediliyor.

En çok merak edilen il teşkilatında hareketlilik olup olmayacağı.

Son olarak Eren Ekmen istifa etmiş, yerine Emine Edizgil atanmıştı. Bununla beraber Edizgil, geniş çaplı bir ekip kurarak çalışmalara başlamıştı.

Peki, aynı Edizgil, kısa zaman içerisinde yapılacak olan il kongresinde aday olacak mı? Yoksa milletvekili adayı olmak isteyip kongrede aday olmamayı mı tercih edecek?

*

Bu noktada en net bilgiye ulaşmak adına Emine Edizgil ile görüştüm.

Kurultay kararını doğru bulduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Edizgil, kongre süreçlerinin partilere hareket getirdiğini ifade etti.

Şimdi, Edizgil’in ifadelerinin tümünü siz değerli okurlarımızla paylaşıyorum:

‘KÜSKÜNLERİ DE TOPARLAYACAK’

“Partimiz tarafından alınan kurultay kararının çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Kurultayımızın seçim çalışmalarımızı olumsuz yönde etkileyeceğini kesinlikle düşünmüyorum. Aksine iyi yönde etkileyeceğine inanıyorum. Çünkü bizim partilimiz yıkıcı değil, yapıcıdır. Kongre, partilere heyecan getirir, hareket getirir, canlılık getirir. Partiye hafif küsmüş olan arkadaşlarımızı da toparlayacağını düşünüyorum kurultay sürecinin.

‘MERAL HANIM ATANMIŞ YÖNETİCİ SEVMEZ’

Bir de bakın. Genel Başkanımız Meral Akşener demokrasiye oldukça önem veriyor. Şimdi partimizde kongreyle seçilmeyip benim gibi direkt olarak atanan yöneticiler var. Meral Hanım atanmış yöneticiyi pek sevmez. Seçilen yönetici ister. O nedenle bu sürecin sonunda teşkilatlarımızda atanan hiçbir yöneticimiz kalmayacak, hepsi seçilmiş olacak, bu da hem ülke hem de parti içi demokrasiye önemli katkı sağlayacak.

‘İL KONGRESİNDE ADAYIM’

Ben şu anda partimizin il başkanlığı görevini yürütüyorum. Milletvekili olmak için il başkanlığından istifa etmeyi düşünmüyorum. Çünkü aklımda milletvekili adaylığı gibi bir düşünce yok. Şimdiden ilan edeyim, ben yapılacak il kongremizde aday olacağım. Şu an için benim ya da arkadaşlarımın kulağına gelen başka bir aday yok. Ama olabilir de, hatta olmalı da, daha güzel olur, daha canlı ve heyecanlı bir kongre olur. Demokrasi şöleni olur. Ama şunu net ifadelerle söylemek isterim. Kazansam da kaybetsem de İYİ Parti’nin neferi olarak çalışacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Kim kazanırsa kazansın, Allah partimize katkısı olacak birini nasip etsin.”

*

Evet, İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil’in ifadelerini okudunuz.

Görüldüğü üzere önümüzde yapılacak kongrede il başkanlığına aday, milletvekili adaylığı gibi bir düşüncesi yok, bu noktada genel seçim sürecinde Eskişehir teşkilatını yönetmek istediği net bir biçimde söylenebilir.

Karşısına aday çıkmasını da istiyor, daha hareketli bir kongre olmasından yana. Bence bunu istemesinin bir nedeni de, rakipli bir kongreden zaferle çıkıp rüştünü ispat etme duygusu.

*

Yazımı sonlandırırken şunu da ifade etmek istiyorum.

Emine Hanım ile belediye başkan adaylığına ilişkin konuşmadık.

Ancak öyle de olsa benim tahminim şu: Emine Hanım Eskişehir’de başarılı bir seçim süreci yönetmek, güçlü bir kadro kurmak ve ardından belediye başkan adaylığına yürümek istiyor.