Bundan birkaç ay önce iktidarın vatandaşı enflasyona ezdirmemek için yaptığı çeşitli planlar konuşuluyordu. Bu planlardan biri de temel ihtiyaç ürünlerinde yılsonuna kadar sabit fiyat uygulamasıydı. 20 ürün belirleneceği ve bunların fiyatlarının tüm marketlerde sabit tutulacağı, marketlerin zararını ise hazinenin karşılayacağı konuşuluyordu. Bu plan şu ana kadar hayata geçmedi.

DAHA BÜYÜK İNDİRİMLER YAPILMALI

Dün ise Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri’nde 30 ürün indirime sokuldu. Bin 400 noktada bulunan marketlere giden vatandaşlar ise umduğunu bulamadı, indirimler beklentinin altında kaldı. Şu noktada hem yapılan indirimlerin oranı hem de market sayısı, zincir marketlerin elini zorlamaya ve indirim yaptırmaya yetmez. Vatandaşın beklentisini karşılayacak indirimler yapılmalı ve market sayısı da artırılmalı.

EMEKLİ MAAŞI ARTIRILMALI

Öte yandan sabah saatlerinde Türkiye genelinde marketler önünde oluşan kuyruklar da ekonominin geldiği halin tablosuydu adeta. Fotoğraflarda da görüleceği üzere, kuyruktaki vatandaşların çoğunluğunu emekli vatandaşlar oluşturuyor. Yıllarca çalışmış, ülkeye emekleriyle katma değer kazandırmış emeklilerin 3-5 liranın hesabını yapmak zorunda kalması, indirim kuyruklarında beklemesini gerçekten çok üzücü buluyorum. En düşük emekli maaşı bir an önce yeniden güncellenmeli ve asgari ücret seviyesine çıkarılmalı. Ülkeye yıllarını vermiş insanları, hayatlarının kalanında da rahat yaşatmak bu ülkenin borcudur diye düşünüyorum.

KİRA FİYATLARI UÇUŞA GEÇMİŞ

Üniversite tercih sonuçları dün açıklandı. Şehrimize gelecek öğrencilere şimdiden hoş geldin diyorum. Gerçi pek hoş gelebilecekler mi orası da ayrı bir konu. Sonuçlar açıklanmasına yakın öğrencilerin yoğunlukla oturduğu Yenibağlar ve Eskibağlar mahallelerindeki kiralara baktım da. 1+0 ve 1+1 daireler 2 bin 500 TL’den başlıyor 6 bin TL’ye kadar çıkıyor. Pandemide online eğitime geçildiğinde 400-500 liraya yana yakıla kiracı arayan ev sahipleri, şimdi öğrenciler gelecek diye kiraları hemen ikiye katlamış bile. Geçen sene bin- bin 500 TL arası olan daireler bu yıl 2 bin 500-3 bin TL arası olmuş, ipin ucunu kaçıranlar da 6 bin TL’lere kadar çıkmış. Öğrenciler şehre gelmeden, geçen yıllarda yaşanan barınma sorununun tekrar yaşanmaması için şehrin bileşenleri birlikte hareket edip, ortak akılla bu konuya bir çözüm bulmalı. Yoksa öğrencilerin vay haline.