Dolandırıcıların yıllardır klasikleşen bir yöntemi var. Vatandaşları arayıp, kendilerini hakim, savcı, polis ya da asker olarak tanıtıyorlar. Ardından da işte ‘Adınız terör olayına karıştı’ falan gibi bahanelerle para istiyorlar. Devletin dilinde tüy bitti artık. Kendini hakim, savcı, polis ya da asker olarak tanıtan kişilere kanmayın. Devletin hiçbir memuru sizi arayarak sizden para istemez demekten. Yine de hala bu numaraya inananlar var.

Dolandırıcılar da bu numaraya yenilik katmışlar. Sizi aradıklarında ‘Bize inanmıyorsanız 155’i arayarak bilgi alın’ diyorlarmış. Ardından da apartman girişine konan telefon kutularına saplama yaparak, tüm çağrıları kendilerine yönlendiriyorlarmış. Sonuç olarak siz 155’i aradığınızı düşünürken, dolandırıcılarla konuşuyorsunuz. Son olarak bir vatandaş bu şekilde 370 bin lira dolandırılmış.

Artık cidden bu şahıslara kanmayın. Telefon görüşmesinden sonra aklınızda bir soru işareti kalırsa, size en yakın emniyet şubesine giderek orada durumu anlatın. Bu sayede hem siz dolandırılmaktan kurtulursunuz hem de bu şahısların yakalanması için yardım etme şansınız olabilir. Tekrar hatırlatalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir devlet memuru sizi telefonla arayarak, sizden para istemez!

TÜRK METAL GREVE ÇIKACAK
Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Arabulucudan da sonuç çıkmadı. Türk Metal ilk 6 ay için yüzde 29,7 zam isterken MESS yüzde 12 zam teklif etti. Şimdi grev süreci başlayacak. Grev sürecinden önce ise Türk Metal’in aldığı karar ile iş yerlerinde mesailer kaldırıldı. Geçtiğimiz gün Türk Metal üyesi işçiler OSB’de fabrikalarına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Öyle az uz da değil 2 bin işçi yürüdü. Eskişehir’de ha deyince 2 bin kişiyi toplayacak sendika kolay kolay çıkmaz. Bu da Türk Metal’in geçmişten gelen kültürüne dayanıyor. İşçiler, sendikanın önemini biliyor, sendikasına güveniyor.
 

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Orhan Demir, sendika olarak hayat pahalılığının çok arttığı şu dönemde yüzde 12 gibi bir zammı kabul etmeyeceklerini ve eylemlerinin devam edeceğini söyledi. Siyasi iktidarın buradaki tutumu nasıl olacak bunu da hep beraber izleyip göreceğiz. İşçilerin demokratik haklarını kullanmasına izin verilecek mi yoksa geçmişte cam işçilerinin grevinde olduğu gibi yasak mı getirecek. Hoş, yasak gelse de Türk Metal’in geri adım atacağını düşünmüyorum. Eylemleri çeşitli şekillerde devam edecektir. Tüm emekçiler gibi metal işçilerine de emeklerinin karşılığı verilmeli.

KİME SORSAK ŞİKAYETÇİ!
Geçtiğimiz Çarşamba günü muhabir arkadaşımız Ufuk Azbay pazarın nabzını tuttu. Pazarda 6 kişiyle konuşmuş hepsi ayrı ayrı ürünlerin pahalılığından şikayet etmiş. Bazı vatandaşlar da ‘Konuşursam çok sert konuşurum, o yüzden benle hiç röportaj yapma’ demiş. Valla bu ekonominin sonu ne olacak böyle bilemiyorum. Pazarda vatandaş memnun değil, tarlada çiftçi memnun değil. Besiciler süte daha yeni zam gelmesine rağmen, yem fiyatlarındaki artış yüzünden memnun değil. Dolar 18’e çıktı 11,5 seviyelerine düştü.
 

Bu arada bir sürü zam yapıldı. Hadi o zamlar geri alındı diyelim. Yine de dolar zaten Kasım ayı başında 9,7 lira civarındaydı. 20 Kasım gibi 11,42 liradaydı. Zamlar geri alınsa alınsa son 1 ay içinde alınan zamlar geri alınacak. Ocak 2021’de dolar 7,5 lira civarındaydı. O seviyeye düşürmedikten sonra sanki yıl içinde yapılan tüm zamlar geri alınacak gibi bir beklentiye girmek çok yanlış. 2021 yılının son köşesini yazıyorum şu an. İyi dilek ve temenniler ile kapatalım bari.
 

2022 yılında halkın tüm kesiminin emeklerinin karşılığını almasını, insanca yaşayabilecek bir ücret alabilmelerini diliyorum. Yeni yılın ilk günü yayınlanacak köşemde görüşmek üzere tüm okuyucularımıza sağlıklı ve mutlu bir yıl temenni ediyorum.