Önceki gün, Eskişehir’de milletvekillerinin partilere göre olası dağılımını kaleme almıştım. Bu noktada en güçlü olasılık olarak AK Parti’nin iki, CHP’nin iki, İYİ Parti’nin bir milletvekili alabileceğini, üçüncü milletvekilinin ise ya AK Parti’ye ya CHP’ye gideceğini kaydetmiştim. Bunu söylerken de AK Parti için Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) oylarının, CHP için de Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) oylarının kritik olduğunu, AK Parti ile CHP’nin üç milletvekili çıkarabilmeleri için BBP ve TİP’in oylarına ihtiyaç duyduklarını ifade etmiştim.

*

Söz konusu ifadelerimin ardından elektronik posta yoluyla epey mektup aldım, birkaç tane de telefon görüşmesi yaptım. Okurlarımız, genellikle CHP’nin üç milletvekili olasılığı hakkında görüşlerini bildirdiler. Bu anlamda en belirgin görüş şu: TİP’in Eskişehir’de yükselişinin nedeniTürkiye genelinde kazandığı sempati ve Eskişehir milletvekili listesine bazı CHP’liler tarafından gösterilen tepki. Yani TİP, herkesin hemfikir olduğu gibi oylarını CHP’den gelen seçmen ile arttırıyor. Bu durum, CHP’ye üç milletvekili çıkarma noktasında handikap yaratıyor.

*

Ancak okurlarımızın yorumları sadece TİP-CHP ilişkisi üzerine değil. CHP’den İYİ Parti’ye de oy geçişi olabileceği ihtimali görüşü mevcut. Özellikle bazı CHP’lilerin milletvekili listesine olan tepkisi ve Nebi Hatipoğlu rüzgarı burada etken rol oynuyor. Ayrıca İYİ Parti’nin dördüncü sıra adayı Ömer İbrahim Sayın’ın listeden çekilmesi, yerine Bülent Öndeş isminin getirilmesi de stratejik bir hamle olarak görülüyor. Öndeş’in, CHP seçmeninin bir bölümüne rahatlıkla ulaşabildiği, İYİ Parti’ye CHP’den oy geçişinde etkili olabileceği ön görülüyor.

*

Buradan hareketle CHP’nin Eskişehir’de iki önemli handikabı olduğu görülüyor: TİP ve İYİ Parti. CHP’den bu iki partiye ne kadar oy gider, giden oylar CHP’nin üçüncü milletvekilini kaçırma noktasında etkili olur mu, bunu 14 Mayıs’ta göreceğiz. Öte yandan BBP seçmeni AK Parti’ye sistemli bir biçimde kanalize olup üçüncü milletvekili anlamında AK Parti’nin elini güçlendirecek mi, bunu da 14 Mayıs’ta göreceğiz.