Her yıl Türkiye’nin en güvenli şehri seçilen, dünya genelindeki sıralamalarda ilk 10’da yerini alan Eskişehir’de son günlerde özellikle gençler arasında çıkan ve cinayetle sonuçlanan tartışmalar, kavgalar dikkat çekiyor. Temmuz sonu ve Ağustos başında 7 gün içinde yukarıdaki bahsettiğim şekilde 3 olay yaşandı. İlk olayda alkollü olduğu iddia edilen arkadaş grubu içinde sözlü tartışma çıktı. Çıkan tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesi sonucu, 24 yaşındaki M.T., Doğan Çiftçi (18) ile Y.E.’yi (19) bıçakla yaraladı. Doğan Çiftçi, hastanede yaşamını yitirdi. Bir diğer olayda 35 yaşındaki Sezer Keklikci, tartıştığı üvey kardeşi 22 yaşındaki Caner Ç. tarafından göğsünden vurularak yaşamını yitirdi. Son olayda ise işçi servisi bekleyen 2 grup arasında ‘Yan bakma’ meselesi yüzünden kavga çıktı. Kavgada 23 yaşındaki Ali Aksu, Ahmet T. (23) tarafından göğsünden bıçaklandı. Ali Aksu da hastanede yaşamını yitirdi. 1 hafta içinde yaşanan bu olaylarda, ölen de öldüren de gençler. Hem birini hayattan koparıyorlar hem de kendi geleceklerini karartıyorlar. Eskiden de kavgalar, tartışmalar olurdu ancak hemen silaha, bıçağa sarılmalar bu kadar olmazdı. Son dönemde artan bu olaylar, gençlerin psikolojik durumlarının hiç de iyi olmadığını gösteriyor. Ekonomideki kötü gidişatın da bunda bir etkisi muhakkak var. Daha birçok etken de vardır. Gençlere çağrım, özellikle şu dönemde mümkün olduğunca bu tür olaylara karışmayın. Gerekiyorsa alttan alın, gurur yapmayın. Canınız her şeyden önemli.

TOPLU ULAŞIMA ÖTV’SİZ AKARYAKIT SAĞLANSIN

Akaryakıta yapılan zamlardan sonra tüm Türkiye’de toplu ulaşıma zamlar geldi. Bazı illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz seyahat etme hakları ellerinden alındı. Eskişehir’de Minibüsçüler Odası Başkanı Coşkun Güvenç, minibüs ücretlerine zam gelmesine rağmen, akaryakıta yapılan zamların ardından zorlandıklarını söyledi, esnafa ÖTV’siz akaryakıt alma imkanı tanınmasını istedi. Bana kalırsa toplu ulaşım hizmeti veren herkes için ÖTV’siz akaryakıt sağlanmalı. Toplu ulaşım kentlerdeki en önemli hizmetlerden. Vatandaşın bu hizmete daha uygun fiyatlarla ulaşması sağlanmalı. ÖTV’siz akaryakıt sağlamak da bunun en kolay yolu. Bir de malum önümüz Eylül, okullar açılacak. Servis araçlarına da bu destek sağlanırsa, veliler üzerindeki yük de azaltılır. Servis ücretleri de makul seviyelerde olur. Geçtiğimiz yıl okul dönemi başladığında bazı okullara servis ücret tarifesi uygun bulunmadığı için servisler gitmemişti. Bu sorun da bu şekilde aşılmış olur.

‘COLLESİUM’ BÖLGESİNDEKİ SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Eskibağlar Mahallesi Genez Sokak’ta ‘Collesium’ olarak bilinen bölgede birçok kafe ve restoran bulunuyor. Son dönemde burası gençler için bir cazibe merkezi haline geldi. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde önünden geçtiğimde yoğun bir kalabalık vardı. Yalnız bölgeye bu kadar yoğun bir rağbet olmasının beraberinde getirdiği sorunlar da var. Öncelikle sokakta kaldırım namına bir şey kalmamış. Geçtiğim sırada yaklaşık kaldırımın üzerinde yaklaşık 30-40 tane motosiklet park etmişti. Bunun üzerine kafelerinde yaptığı kaldırım işgalleriyle de yayalar, yaklaşık 100 metre kadar yoldan yürümek zorunda kalıyor. Sağa sola kaçabilecekleri bir alan da yok. Bu durum istenmeyen kazalara yol açabilir. Bölgedeki bir diğer sorun da bana gelen şikayetlere göre, kafelerin önünden yüksek ses müzik açarak geçen ve tabiri caizse piyasa yapmaya çalışan araç sahipleri. Gece geç saatlere kadar bu durumun sürmesinden bölgedeki konutlarda yaşayan vatandaşlar da, kafelerde oturanlar da çok şikayetçi. Kentte gençlerin sosyalleşmesi için böyle alanlara ihtiyaç olduğu bir gerçek. Ancak bu alanların denetlenmesi gerektiği de ortada. Buraya uygulanacak denetimle, yukarıda anlattığım sıkıntılar çok kolay bir şekilde çözülebilir.