Başlıkta yer alan iki isim üzerine kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan’ın, AK Parti’nin Eskişehir milletvekili adayları oldukları duyurulunca, kamuoyunda ister istemez bazı sorular oluşmuştu.

*

◾  Eskişehir’i biliyorlar mı?

◾  Eskişehir ile ne kadar ilgilenirler?

◾  Seçildikten sonra şehri unuturlar mı?

◾  Kolaylıkla ulaşılabilir nitelikteler mi?

*

Kamuoyunun aklını kurcalayan bu sorular yavaş yavaş yanıt buluyor.

PHOTO-2023-05-09-16-30-14

İki ismin de bugüne kadar gerçekleştirdikleri performanslarını yorumlamam gerekirse, şunları ifade edebilirim:

◾  Ayşen Gürcan, Anadolu Üniversitesi’nde okudu ve aynı üniversitede akademisyen olarak görev yaptı. Bu durum Gürcan’a avantaj sağladı. Eskişehir’e kısa sürede adapte oldu. Özellikle kadınlar ile gerçekleştirdiği buluşmalarda gördüğü ilgi dikkat çekiyor. Söz konusu ilginin, Gürcan’ın kadınlara olan samimi yaklaşımından kaynaklandığını söylemek mümkün.

◾  Bakan Fatih Dönmez’in her ne kadar geçmişte Eskişehir ile bağlantısı olmasa da, yaptığı saha çalışmalarından ve söylemlerinden anlıyorum ki, Eskişehir’e kısa süreliğine gelmemiş! Öyle ki Eskişehir’e ilişkin ciddi brifingler almış, kentin sorunlarının farkında, söz konusu sorunların çözülmesi noktasında elini taşın altına koyacağını sıklıkla beyan ediyor. Dahası, yeni yatırım vaatleri ile açıklamalarını süslüyor.

◾  Yine, Fatih Dönmez ‘klasik bakan’ gibi davranmıyor! Bunun nedeni siyasi geçmişinin olması. Bu önemli bir avantaj; Dönmez’i hareketli kılıyor, hedefe kilitliyor. Yine politikacı bakan olması münasebetiyle vatandaşlarla kurduğu diyaloglar kolaylıkla anlaşılıyor.

◾  Bütün bunları değerlendirdiğimizde, iki ismin, Eskişehir’i tanımaya çalıştıklarını, şehrin artılarını ve eksilerini bildiklerini, kentin sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade edebiliriz. Bunun yanında; vatandaşlarla kurdukları yakın ilişkiden yola çıkarak, vatandaşın seçimden sonra da bir şekilde ulaşabileceği isimler olacakları ve Eskişehir’den ellerini çekmeyecekleri yönünde tahmin yürütebiliriz.

*

Elbette yukarıda yazdıklarım, Bakan Dönmez ile Prof. Dr. Gürcan’nın bir aylık çalışmalarına bakarak yaptığım değerlendirmeler.

14 Mayıs seçimleri ile beraber her ikisi de kesin olarak parlamentoya gidecek isimler.

Yakın gelecekte Eskişehir’e dönük yaklaşımlarını çok daha net yorumlama fırsatımız olacak.