Demokratik Sol Parti (DSP) 12 Eylül sonrası rahmetli Rahşan ve Bülent Ecevit tarafından kurulmuş, o zamandan sonra önce Bülent Ecevit, sonra da Rahşan Ecevit’in vefat etmesine rağmen varlığını sürdürmüştü.

Halen de sürdürüyor elbet ama Genel Başkan Önder Aksakal’ın son kararından sonra bir hayli yara almış durumda.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın Cumhur İttifakı'na destek vereceğini açıklamasından ve AKP listelerinden milletvekili adayı olmasından sonra ilk istifa eden isimler arasında yer alan DSP Parti Meclisi Üyesi ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dilara Tambova Esgazete’ye verdiği söyleşide,

Aksakal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesinin bir parti kararı olmadığını ve kendisinin de ekranlardan öğrendiğini, öğrenir öğrenmez de genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ettiğini anlatan Tambova, “DSP tabanından Cumhur ittifakına 1 tek oy bile gideceğine ihtimal vermiyorum, Sayın Aksakal’ın milletvekili olmak için kişisel çıkarları uğruna verdiği karar DSP’ye zarar verdi” diyor.


***


Bundan sonraki süreç nasıl olacak?

Yapılacak genel kurulda parti yoluna kiminle devam edecek.

Tanbova Genel Başkanlığa aday olur mu, yoksa CHP’ye mi katılır göreceğiz.

Siyasetteki dik duruşuyla bilinen Tanbova, halen Parti Meclisi Üyeliğini sürdürüyor.

Bilindiği gibi Tanbova ile birlikte uzun yıllar hiçbir karşılık beklemeden İl Başkanlığı görevini sürdüren Hüdaver Bekler de İl başkanlığından istifa etmişti.

DSP’nin güçlü dönemlerinde bakanlık ve milletvekilliği yapmış çok sayıda kişi de Aksakal’ın aldığı kararı eleştirmiş ve tercihlerini Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı tarafında kullanacaklarını açıklamışlardı.

Hatta hemşehrimiz eski Genel Başkanlardan Zeki Sezer de aynı fikirde görüş bildirmişti.


***


Tabi yukarıdaki bu gelişmeler ilçe teşkilatlarına da yansıdı.

Yine geçtiğimiz günlerde Tepebaşı İlçe Başkanlığı, parti binası önüne bir afiş de asarak Millet İttifakı ve onun Cumhurbaşkanı adayını destekleyeceklerini açıklamıştı.

AzPolitik fotosu-15

DSP Tepebaşı İlçe Başkanı Erdal Ersoy, “Genel Başkan Sayın Önder Aksakal’ın almış olduğu kararı onaylamıyoruz. Biz yönetim olarak aldığımız karar doğrultusunda Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını desteklemekteyiz.

Demokratik Sol Parti bu durumlara düşmemesi gerekirdi. Demokratik Sol Parti’nin kapısına kilit vurmaya çalışanlara bu bir örnektir. Bu afişi de tepki olarak yaptırdık. Demokratik Sol Parti’nin kapısına kilit asla vurdurmayacağız. Biz buranın daimi bekçisiyiz. DSP Odunpazarı teşkilatı ayrı bir yol çizdi, genel başkanı destekliyorlar. Biz onlara katılmıyoruz. Bizim amacımız ülkemizi bir an önce refaha kavuşturmak. Bunu da güç birliği ve el birliği ile yapacağımızı ümit ediyoruz. Partinin bayrağını kimseye indirtmeyeceğiz. Genel merkezin almış olduğu kararı da şiddetle kınıyoruz. Biz HÜDA PAR ile terör örgütleri ile kol kola giden bir yolda olan siyasi kuruluşa asla ve asla destek vermeyiz. Bugüne kadar biz sürekli Rahmetli Bülent Ecevit’e hasta diyenlere de karşıyız. Ecevit hasta değildi hastalandırıldı. Biz dürüst ve tertemiz bir siyasi kuruluşuz. 34 yıllık bir geçmişimiz var. 3 dönem bu ülkeyi yönetmiş bir siyasi partiyiz. Şu anda herkes serbesttir istediği partiye oy verebilir. Ben asla ve asla Cumhur İttifakı’na oy verecek bir insan değilim” diye açıklama da yaptı.