Geçtiğimiz günlerde kamuda görev yapan yöneticilerin ve memurların önceki dönemlerin aksine bu seçimde AK Parti’ye ilgi göstermediklerini, görevde yükselmek veyahut bulundukları mevzileri yitirmemek amacıyla AK Parti’den milletvekili aday adayı olmaktan imtina ettiklerini kaleme almıştım. Zira hem yurt genelinde hem Eskişehir’de kamuda çalışıp da AK Parti’den milletvekili aday adayı olan isim sayısı oldukça az. Bu da gösteriyor ki, bürokrasi kanadı, bu sefer AK Parti’nin kazanacağından emin değil.

*

Peki, muhalefet partilerinde durum nasıl? AK Parti’den aday adayı olmayı tercih etmeyen kamu görevlileri, doğal olarak muhalefet partilerinden de aday adayı olmayı tercih etmediler. Çünkü akıllarında şu soru var: Her şeye rağmen ya AK Parti kazandırsa? Tam da bu noktada sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

*

AK Parti ile muhalefet partilerini karşılaştırarak bir de şu kıyası yapalım. Geçtiğimiz dönemlerde AK Parti’de aday adayı bolluğu yaşanır, deyim yerindeyse kamuoyunun başı dönerdi. Fakat 14 Mayıs’taki yarışa katılmak için başvuru yapanlara baktığımız zaman, 21 yıldır ezici bir çoğunlukla devleti yöneten AK Parti’ye olan inancınzayıfladığını görüyoruz. Kamudan gelen aday adayının pek olmadığını ifade etmiştim. Bürokrasi dışından olan, aday adaylığıbaşvurusu için çalıştıkları kurumlardan istifa etmesi gerekmeyen sade vatandaş ve profesyonel politikacılar dahi AK Parti’ye gözle görülür bir ilgi göstermiyorlar.

*

Öte yandan muhalefet partileri ise, özellikle CHP ve İYİ Parti, geçtiğimiz dönemlerden çok daha fazla ilgi görüyor. Sade vatandaş, iş insanları ve profesyonel politikacılar, aday adayı olmak için adeta birbirleriyle yarışır haldeler. Öyle ki, hatırı sayılır sayıda tanımadığımız aday adayı dahi var.Bu noktada, CHP’nin aday adayı başvuru ücretinin AK Parti’den çok daha yüksek olduğunu, ayrıca CHP’nin dosya masrafı da aldığını belirtmeliyim. Kısacası, muhalefet partilerindeki aday adayı bolluğu gösteriyor ki, bu sefer seçimden zaferle çıkılacağına dair ciddi bir umut var!