AK Parti’de, nereden bakarsanız bakın aşağı yukarı altı aydan bu yana milletvekili adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile il yöneticilerinin istifası konuşuluyor.

Ancak gelin görün ki birkaç il dışında istifa eden kimse yok.

Nedeni ise basit: İstifa etmek isteyenler Genel Merkez’den işaret bekliyorlar.

*

Bu noktada Eskişehir’i değerlendirelim.

Eskişehir’de istifa mektubu cebinde gezen bildiğimiz üç isim var: AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Tepebaşı İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu ve Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar.

Öyle ki, özellikle Çalışkan ile Çizmelioğlu, ciddi anlamda adaylık çalışması yapıyorlar, bağlı bulundukları gruplar kulis çalışmalarıyla meşguller.

Fakat gelin görün ki, Genel Merkez’in işi geciktirmesi, hala istifa işareti vermemesi ya da “görevinizin başında kalın” dememesi, söz konusu isimlerin motivasyonlarını bir hayli düşürüyor.

Dahası, bu isimlerin bağlı bulundukları gruplar ve grupların etkili oldukları parti üyeleri de heyecanlarını yavaş yavaş kaybediyorlar.

Şunu hepimiz biliyoruz: Belirsizlik kadar insanı yıpratan ve moral bozan bir süreç daha yoktur.

*

Bu noktada şunu ifade etmek istiyorum. İstifa süreci bu kadar gecikmişken, mevcut üç isim aday olmak için tüm çalışmalarını planlamışken, onlara “istifa etmeyeceksiniz görevinizin başında kalacaksınız” demek büyük handikap olur diye düşünüyorum. Üç isim aday olmak için veyahut görevden ayrılmak üzere istifa etmeye bu kadar hazırlanmışken, belki de Cumhuriyet tarihinin en kritik seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceği aşikar.

*

Bağlantılı bir mesele daha…

Özellikle Zihni Çalışkan’ın istifası sonrasında il başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

Bu soru da uzun süredir cevap bulamıyor; nedeni basit, istifa sürecinin başlatılamaması!

Parti kulislerinde il başkanlığı koltuğuna oturabilecek isimler şöyle listeleniyorlar: Dündar Ünlü, Hasan Tuç, Murat Özcan, Süleyman Reyhan, Gürhan Albayrak, Hasan Patel.

Liste böyle, fakat bakarsınız bu isimlerden farklı başka bir isim de il başkanlığı koltuğuna oturabilir, siyasette her şey mümkün.

Burada da partideki gruplar, kendi siyasi temsilcisinin il başkanı olabilmesi adına yoğun mesai harcıyorlar.

Ama orada da, istifa sürecinin kabak tadı vermesi münasebetiyle bir memnuniyetsizlik durumu söz konusu.

*

O nedenle AK Parti Genel Merkezi’nin sakız haline getirdiği ‘istifa’ sürecini bir an önce başlatması gerekiyor.