Daha dün gibi hatırlarım. Üniversite son sınıftaydım. Proje dışında dersim kalmamış, fazlaca boş zamanım ortaya çıkmıştı. İş hayatına atılmaya karar vermiştim. Öyle kendime uygun bir iş bakarken, Milli İrade Gazetesi’nin muhabir ilanını gördüm. Başvurdum, görüşmeye geldim. O zaman gazetenin yönetiminde Ramazan Karaca vardı. Görüştük, başka bir arkadaşı muhabir olarak işe almalarına rağmen beni de işi öğretmek için gazeteye aldı. Aradan aşağı yukarı tam 9 yıl geçmiş. Dün Milli İrade Gazetesi 55. yayın yılını kutladı. Yerel basında bu seviyede 55 yıl gidebilmek gerçekten kolay değil. Bu 55 yılda gazeteden birçok insan geldi geçti, kemik kadromuz ise aşağı yukarı aynı kaldı. Bu da kurum kültürünün korunmasını sağladı. Bundan sonra da aramızdan ayrılanlar olacak, yeni katılanlar olacaktır. Milli İrade ise çizgisini bozmadan siz değerli okuyucularımızın da destekleriyle yayın hayatına devam edecektir. Gazetemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunarım. Nice 55 yıllara.

KILIÇOĞLU’NUN 95. YILI KUTLANDI

Yakın zamanda yeni yaşını kutlayan bir kurum daha var. Kılıçoğlu Kiremit. Tam 95. kuruluş yıldönümünü kutladılar. Etkinlik biraz buruk geçti. Vefatının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeyen Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Y. Özaydemir de gecede anıldı. Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir ve Endel Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Burak Özaydemir için de zor ama gurur verici bir gece oldu. Bazen konuşmakta zorlandılar, duygulandılar. Gecede Metin Uca ve Sunay Akın Kılıçoğlu’nun 95’inci yılına özel olarak hazırladığı özel gösteri ile sahne aldı. Kılıçoğlu’nun başarıları ile birlikte Dünya’da örnek insan başarılarının anlatıldığı gösteri de Cumhuriyet değerleri ve Atatürk’ün bilinmeyen hikayeleri anlatıldı. 95 yıllık bir kültüre de canlı tanıklık etme fırsatı bulduk. Eski bir fotoğraf vardı, bir Cumhuriyet Bayramı fotoğrafı. Eskiden bayramlarda esnaflar da resmigeçit törenine katılırmış. Kılıçoğlu’nun da o geçitte bir aracı vardı ve ön koltukta bir çocuk oturuyordu. Aradan yıllar geçmiş, o çocuk büyümüş, Kılıçoğlu’nun yaşayan en eski çalışanı haline gelmiş. Sahneye çıkarıldı ve bize o günden hatırladıklarını aktardı. Gerçekten çok güzel bir detay olarak geceye katkıda bulundu. İşte kurum kültürünün ve hafızasının yaşatılması bu demek. Kılıçoğlu Kiremit’e kentimize değer katacağı nice başarılı yıllar diliyorum. Barış Özaydemir’i de tekrar anıyorum. İsmi kentte ve hafızalarımızda yaşayacak.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 64 YAŞINDA

Yıldönümlerinden bahsetmişken kentimizin en değerli kurumlarından birine de yer vermezsek olmaz. Anadolu Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde 64’üncü yaşını kutladı. Bugüne kadar benim de aralarında bulunmaktan gurur duyduğum milyonlarca mezun verdi. Hem şehrimize hem de ülkemize değerler yetiştirdi. Bu vesileyle şehrimizin en önemli değerlerinden olan ve Anadolu Üniversitesi’nin temellerini atan, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Prof. Dr. Orhan Oğuz hocamızı da anıyorum. Anadolu Üniversitesi’ne bilimin ışığında gençler yetiştireceği nice eğitim-öğretim yılları diliyorum.

******

Bu kurumların bu yaşa gelmesinde de Eskişehirlilerin kurumlarına sahip çıkmasının büyük bir payı var. Kentimizde yarım asrı aşmış birçok güzide kurumun bulunmasının da nedeni bu. Tüm Eskişehirlileri de bu nedenle kutluyorum.