Bugün 2022 yılının ilk günü. Yeni yıl yeni zamları da beraberinde getirdi. Daha yıl bitmeden 29 Aralık günü 200 gramı 2 liraya satılan ekmek zamlandı. Şu an 210 gramı 2 lira 50 kuruştan satılıyor. Bugün itibari ile toplu taşımada zamlandı. Tam kart tarifesinde yüzde 16,6, indirimli kart tarifesinde ise yüzde 11,1’lik bir artış yaşandı. Tam Eskart 3 liradan 3 lira 50 kuruşa, İndirimli Eskart ise 1 lira 80 kuruştan 2 liraya yükseldi. Bu kısımda en azından öğrencilerin düşünülmesi ve indirimli Eskarta yapılan zammın düşük tutulması güzel bir karar oldu. Yine bugün suya da zam geldi. Yüzde 20 oranında gelen zamdan sonra şebeke suyunun 4 lira 72 kuruş olan metreküp fiyatı 5 lira 67 kuruşa çıktı. Zamlar bunlarla bitiyor mu bitmiyor. Bugün itibariyle taksi, dolmuş ve minibüs ücretleri de zamlandı. Dolmuş ve minibüs ücretleri 3 lira 50 kuruştan 4 lira 50 kuruşa yükseldi. Taksilerin açılış ücreti de 5 liradan 6 lira 50 kuruşa kilometre başına ücret ise 5 lira 50 kuruştan 7 liraya çıkarıldı. Bunlar şu ana kadar yapılan zamlar. Elektriğe de zam yapılacağı yönünde söylentiler var. Valla yeni yıl geldi ama hoş mu geldi bilemedim. Milyonlarca emekçi daha zamlı maaşını bile alamadan her şey zamlandı. Bu zamlar böyle giderse bu kış da zorlu geçecek gibi görünüyor.
 

GENÇLERİN EMEĞİNE YAZIK!
Geçtiğimiz gün resmen sosyal medya çalkalandı. KPSS’de dereceye girmesine rağmen atanamayan öğretmenler, hem KPSS derecelerini hem de aldıkları sözlü puanını paylaştı. Yani öyle kişiler var ki atanamayanlar arasında inanılmaz. KPSS’de alanında 1’inci olup üzerine alanında doktora yapan birisi atanamamış örneğin. Daha birçok 1’inci ve dereceye giren kişiler atanamamış. Mülakatta kendilerine sorulan soruları, verdikleri cevapları da paylaşmışlar. Bu insanlar nasıl sözlüden 50-55 puan alır, inanılır gibi değil. Alanında doktora yapan bir insan artık uzman sayılır. Sorduğunuz hangi soruyu bilemedi acaba da 55 puan aldı. Gerçekten bu insanların emeğine yazık. Önceden birileri alanında Türkiye 1’incisi olduğunda büyük takdir toplardı. Şimdi resmen dereceye girmenin de anlamı kalmamış. Gençliğin gerçekten şu an umutları, hayalleri yıkıldı. Geçenlerde bir sokak röportajı izledim. Gençlere ‘Yurt dışında yaşamak ister misiniz?’ sorusu soruluyor. Büyük bir çoğunluğunun cevabı ‘Evet’. Gençler artık bu ülkede bir gelecek kurabileceğine inanmıyor. Şu yukarıdaki olaya bile bakarak diyebilirim ki pek de haksız sayılmazlar.

2021 ÇOK ZOR GEÇMİŞ
Gazetemiz için Almanak tadında 2 sayfalık bir içerik hazırladım. 2021 yılı nasıl geçmiş derken, arşivde haberlere baktım. İçeriğe koyabildiklerim sınırlı oldu tabii ki ama cidden hiç de iyi geçmemiş 2021. Gündeme taşıdığımız sorunlara baktım da hala birçoğu çözülmedi. Herhalde 2021 yılının en mutlu haberi SMA Tip 2 hastası Toprak Bebek’in kampanyasının tamamlanması, Toprak’ın tedaviye gitmesi oldu. Öğrenciler yurttan mı atılmış, yüksek kiralar nedeniyle ev bulamamış, yurt çıkmayanlar okulunu dondurmuş. Üreticiler girdi fiyatlarının yükselmesinden, üretici ile market arasındaki fiyat farkından dert yanmış. Doktorlar 5 dakika muayeneye tepki göstermiş, sağlıkçılar zamdaki ayrımcılık yüzünden iş bırakmış. Esnaflar pandeminin yaralarını sarmaya çalışırken birçok açıklama yapmış. Ölüm yollarında yaşanan kazalar can almaya devam etmiş. 2021 hemen hemen herkes için çok zor geçmiş. Bakalım 2022 bize neler getirecek. Kötü günler geride kaldı. Şimdi sırada daha kötü günler mi var yoksa güneş üzerimize doğacak mı hep beraber yaşayıp göreceğiz.