Geliyor gelmekte olan

CHP, merkez ve dış ilçe belediyeleriyle, Eskişehir’in en baskın partisi konumunda.

Eskişehir’in iktidar partisi desek yoğun bir itiraz gelmez.

CHP’nin yurt genelinde iktidar olma hedefini de orta yere koyarsak, aşağı yukarı dört ay sonra yapılacak olan milletvekilliği seçimi öncesinde, Eskişehir’de milletvekili aday adaylarının heyecanla ortaya çıkması beklenir. 

Ancak gelin görün ki, tek kişi dışında böyle bir çıkış söz konusu değil.

Bahse konu tek kişi, bildiğiniz üzere Kadir Kodak!

*

Kodak, aslında bir yıl öncesinden aday adaylığı çalışmalarına başlamıştı. Bu süre zarfında yüzlerce köyü ziyaret etti, onlarca sivil toplum kuruluşu ile temasa geçti, muhtarlarla fikir alışverişinde bulundu, vesaire…

Günün sonunda ise önce belediye meclis üyeliğinden istifa etti ve akabinde parti binası önünde coşkulu bir kalabalığın içinde aday adaylığı açıklamasını yaptı.

Bununla beraber bir yıl öncesinden başladığı çalışmalarına devam ediyor ve görülüyor ki vitesi bir hayli yükseltmiş durumda; ‘Eskişehir’in ne sorunu var, Eskişehir’de yaşayanlar ne istiyorlar’ gibi soruların cevapları da bu çalışmaların ürünü olarak raporlaştırılıyor. Alın size parti için hazır kaynak!

Dahası, Kodak’ın dikkat çeken bir hazırlığı da var. Aday olarak ilan edildiği takdirde, yaklaşık 30 meslek grubuna ilişkin ayrı ayrı komiteler oluşturacak, binlerce kişi ile Eskişehir ve CHP için çalışacak.

*

Kodak’ın son çalışmalarından bir tanesi dikkatimi çekti.

Neden diye soracak olursanız, Kodak, artık Eskişehir’in dışına taşmaya başladı!

Bu da nasıl oluyor?

Şöyle anlatayım…

Kadir Kodak’ın en ücra köylere dahi gitmesiyle oluşan namı, civar şehirlerde duyulmaya başlayınca, o şehirlerin Eskişehir’le bağlantısı olan köylerinden de Kodak’a davetler gelmeye başlamış. Çünkü Kodak, gittiği her köyü, köyün derneğini ve muhtarını çeşitli mecralarda tanıtıyor, köylülerin sorunlarını gündeme getiriyor, kısacası sesi duyulmayanların sesi oluyor.

*

CHP’li Kodak, en son Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Aydınlar köyünden davet almış. Aydınlar köyü, Afyonkarahisar sınırındaki en son köy olarak karşımıza çıkıyor ve Eskişehir’e uzaklığı 136 kilometre. Aydınlar köyü ile Eskişehir’in önemli bir bağı var. Orada Ali Koç Baba Ocağı’na mensup Aleviler yaşıyor. Bulgaristan’dan göçüp gelmişler, muhacirler. Ve bu köyden çıkıp Eskişehir’de yaşayan etkin bir topluluk var. Zira Eskişehir’deki hane sayıları da azımsanamayacak ölçüde.

*

İşte, Kadir Kodak, o köye de gitmiş, vatandaşları dinlemiş, notlarını almış ve Eskişehir’e geri dönmüş.

*

Demiştim ya, bu çalışma dikkatimi çekti.

Bununla beraber, objektif bir bakış açısıyla değerlendirme almak için Kadir Kodak ile iletişim kurmadım!

Aksine, Ali Koç Babalılar Derneği Başkanı Ali Karakuş ve Aydınlar Köyü Muhtarı Musa Şahin ile iletişime geçmeyi tercih ettim.

*

Başkan Karakuş ile Muhtar Şahin, Kadir Kodak izlenimlerini bakalım nasıl anlatmışlar…

*

Önce, Ali Koç Babalılar Derneği Başkanı Ali Karakuş’tan başlamak istiyorum.

Diyor ki Karakuş:

“Ali Koç Babalılar olarak bizler Bulgaristan göçmeni muhacirleriz. Geniş bir toplumuz. Türkiye genelinde yerleşik haldeyiz. Derneğimiz, Balkan göçmenlerinin yaşadığı üç Alevi köyünden meydana geliyor; Seyitgazi Salihler köyü, Seyitgazi Büyükyayla köyü ve Kütahya’nın Altıntaş ilçesinin Aydınlar Köyü. Derneğimiz, Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu’na bağlı bir dernektir aynı zamanda. Şunu da söyleyeyim, Aydınlar köyü, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın babasının da köyüdür. Bu anlamda Bizim Kadir Bey ile çok yakınlığımız var. Eskişehir’de doğmuş, aynı zamanda Balkan göçmeni. Babası Seyitgazili. Bizim toplum olarak ortak düşüncemiz, Eskişehir’in sorunlarını bilen kişi Eskişehir’de yaşayandır. Kadir Bey, Eskişehir’i, Seyitgazi’yi, Balkan göçmenlerini iyi bilen birisi. Bu nedenlerle Kadir Bey’in milletvekili olarak bizi temsil etmesini isteriz. Çünkü sorunları çözecek olan, o sorunları bilen kişidir. Dışarıdan gelen insanın sorunları bileceğini ve çözeceğini zannetmiyorum. Dışarıdan geliyorlar, şehri tanıyana kadar zaten bir dönem bitip gidiyor, sorunların farkına bile varmadan dönem bitiyor, böyle olunca da katkısı olmuyor. O nedenle Eskişehir’de yaşayan ve sorunları bilen, projeleri olan kişi milletvekilliği için makbuldür bizce.”

*

foto-5

Şimdi gelelim, Aydınlar Köyü Muhtarı Musa Şahin’in görüşlerine…

Şöyle ki:

“Kadir Bey ile ilgili gözlemlerimiz gayet iyi.Yolu açık olsun. Bu gayretle ve çalışmayla milletvekili olur diye düşünüyorum. Olursa da iyi olur. Eskişehir’in sorunlarının çözümü konusunda bize güven verdi. Bu sorunların üstesinden geleceğini düşünüyorum. Bir de bizim için şu önemli. Milletvekili ulaşılır olmalı. Kadir Bey, sade vatandaşın ulaşabileceği bir milletvekili profili çiziyor şu an itibariyle.”

*

Evet, Ali Koç Babalılar Derneği Başkanı Ali Karakuş ile Aydınlar Köyü Muhtarı Musa Şahin’in görüşlerini okudunuz.

Anlaşılıyor ki Kadir Kodak, gözle görülür bir sempati topluyor, vatandaşlara güven veriyor.

Eskişehir dışında bulunup da Eskişehir ile derin bağı olan köylere gitmesi de, rastlanması güç bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

*

Ne diyelim?

CHP Eskişehir Örgütü için ‘geliyor gelmekte olan’ diyebileceğimiz tek isim, şu an için Kadir Kodak gibi görünüyor…
DÜNYA İNSANLARI

dünya insanları-5

Yıl: 1909 Tolstoy, torunlarına hikâye anlatırken…AFİŞ
Yüz yüze


afiş-12

1997 yılında vizyona giren ABD yapımı gerilim türünde olan filmde, SeanArcher, sıkı bir FBI ajanıdır ve halen ölen oğlu Micheal’ın yasını tutmaktadır. Archer, oğlunun katilinin, yeminli bir düşman, güçlü bir suçlu olan CastorTroy olduğuna inanmaktadır. Bir gün Archer, nihayet Troy’u köşeye sıkıştırır ancak aralarında geçen kavga sırasında Archer, onun tüm Los Angeles şehri ve yaşayanlarını yok edecek bir bomba geliştirdiğini öğrenir. Bombanın yerini ne yazık ki bilen diğer tek kişi Castor’un erkek kardeşi Pollux’tur ve o da konuşmayı reddeder. Geriye tek bir çare kalmıştır. Sıradışı bir operatör doktor, insanların yüzünü keserek baştan aşağı bir başkasının yüzü ile değiştirebilmektedir. Archer, bu operasyona girerek değişen yüzü sayesinde Pollux ile iletişim kurmayı deneyecektir…KARİKATÜR

karikatür-13

Çizen: Raimundo C. Duarte WaldezFOTOĞRAFIN DİLİ OLSA

fotonun dili olsa-1

***Merhum İlhan Abi anısına…

Kanal 26’nın kurucularından İlhan Yalçın: Eskişehir medyası, Türkiye’de çok farklı bir konumda. Güçlü şehir medyaları anlamında en ön sıralarda. Eskişehir’in gelişiminde rolü büyük. Ben göremesem bile, ileride, çok daha iyi yerlere geleceğine dair inancım tam… Hoşçakalın…BİR TWEET

bir tweet-1

Yılmaz Büyükerşen
İsveç’de Kuran-ı Kerim’e el uzatacak kadar gözü dönmüş faşist güruhları lanetliyorum.Büyükelçiliğimizin önünde yapılan nefret ve ayrımcılığı tetikleyen bu saldırıyı kınıyor, İsveç Hükümeti’ni ivedilikle harekete geçmeye ve sorumluları cezalandırmaya davet ediyorum.