Eskişehir belediyelerinin rutin belediyecilik çalışmalarının yanı sıra kültür, sanat, gençlik, gibi alanlarda ne kadar başarılı çalışmalar yaptığı bilinir.

Başta merkez belediyeleri olmak üzere özellikle CHP’li belediyelerin yaptığı bu çalışmalar nedeniyle Eskişehir bir kültür-sanat şehri kimliğine de kavuştu.

AzPolitik fotosu-9

Geçen yıl Mayıs ayında Eskişehir Avrupa Birliği Derneği ve Kazım Kurt yönetimindeki Odunpazarı Belediyesi, Kanlıkavak Parkı’nda Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali düzenlemişti. Finlandiya, İsveç, Norveç, Estonya, Litvanya, Danimarka, Belçika, Letonya ve İzlanda gibi Avrupa Birliği ülkelerinin ardından Türkiye’de ilk defa Eskişehir Odunpazarı’nda düzenlenen ‘Odunpazarı 3D Gençlik Festivali’, 3 gün sürmüştü.


***


Türkiye’de ve Eskişehir’de ilk kez düzenlenen Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali, önce Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyesi olarak uluslararası bir festival niteliği kazandı. Geçtiğimiz günlerde de Odunpazarı 3D Gençlik Festivali Uluslararası Demokrasi Festivalleri Haritasındaki yerini aldı. 

Bir Cumhuriyet ve demokrasi kenti olan Eskişehir için gerçekten de önemli bir durumdur.

Bu konuda Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir ve Türkiye’yi uluslararası bir platforma taşımanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. Başkan Kurt, “Sosyal demokrat bir belediye olarak demokrasi, diyalog, dayanışma bizim önem verdiğimiz kavramlar. Şehrimizin ve ülkemizin demokrasiye verdiği değerin ilk kez birim aracılığımız ile uluslararası bir platformda

yer alması büyük bir mutluluk ve gurur. Bu gurur sadece bizim değil, festivalimize katılan tüm hemşehrilerimizin. Ben Odunpazarı 3 D Gençlik Festivali’ni birlikte düzenlediğimiz Eskişehir Avrupa Birliği Derneği’ne ve festivalimize katılan tüm siyasal partilere, demokratik kitle örgütlerine, kent konseylerine, mahalle meclislerine ve hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.


***


Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyeliği ve Demokrasi Festivalleri Haritasında yer alması, Eskişehir’in kültür, sanat ve bilim alanındaki ulusal ve uluslararası görünürlüğünü ve bilinirliğini demokrasi ve yönetişim alanlarına da taşıyacak şüphesiz.

Bu sözleri de Eskişehir Avrupa Birliği Derneği Başkanı Doç. Dr. Erhan Akdemir, söylüyor.

Bu festival ve bu haritada yer almak Eskişehir için gelecekte önemli başarılara imza atacak demektir.