Millet dağınık Cumhur sıkı!

Millet İttifakının yurt genelindeki durumu malum, partiler arasında sorun olduğu görülüyor. Bunun Eskişehir’e yansıması da oluyor elbette. Örneğin İYİ Parti’li Arslan Kabukcuoğlu ile Emine Edizgil’in AK Parti, MHP ve BBP’ye yapmadığı eleştiriyi CHP’ye yaparak, “CHP sahada yok” demesi gibi.

Ya Cumhur İttifakı? Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı hakim. Öyle ki, AK Parti’nin HDP ziyareti sonrasında MHP’nin AK Parti’yi sahiplenici tavrına hepimiz şahit olduk. Elbette tepedeki bu birlik, aşağıya da sirayet ediyor. Eskişehir’de Cumhur İttifakı sık sık bir araya gelerek birlik mesajı veriyor. En son AK Partili Zihni Çalışkan ile BBP’li Salim Acabay, MHP’li İsmail Candemir’i ziyaret etti. Toplantı sonucu Başkan Çalışkan’ın mesajı şu oldu: “Cumhur İttifakı ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz.”

Görüldüğü üzere Millet İttifakı dağınık görüntü verirken Cumhur İttifakı olanca soruna rağmen birliktelikten kopmuyor. Sizce bu ne anlama geliyor?Sanal Eskart dönemi!

Özellikle pandemiden sonra dijitalleşme süreci bir hayli hızlandı, yeni bir dünya düzeni inşa ediliyor… Bu noktada bireyler de kurumlar da değişimin gereğini yapmaya başladılar. Bu kurumlardan bir tanesi de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Pek çok alanda hizmetlerini dijital ortama taşıyan belediye, en son tramvaylarda ve otobüslerde ‘Sanal Eskart’ ile temassız yolculuk sürecine başladı. Elbette bu hizmet, ESTRAM A.Ş. eliyle gerçekleştirildi. Bu anlamda ESTRAM Genel Müdürü Hakan Murat Bayındır’ı anmadan geçmeyelim. Peki ‘Sanal Eskart’a nasıl sahip olunur? Önce telefonunuza ‘ESTRAM Mobil’ uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulama sayesinde QR Kod ile ya da varsa NFC özelliği ile yolculuk gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca artık, vizeleme ve bakiye yükleme işlemi de ESTRAM Mobil’den yapılabilecek. Dahası, temassız banka/kredi kartınız ile de kartı validatöre okutmak suretiyle yolculuk gerçekleştirilebiliyor. Ne diyelim? Vatandaşın yaşamını kolaylaştıran bu hizmeti hayata geçirenlere teşekkür edelim.Jale Nur Süllü kazandı!

Kaymaz
 Mahallesi’nde Koza Altın Madeni işletmeleri tarafından yapılması planlanan ‘Maden Atık Depolama Tesisi’ için mahallelinin katılımı ile ÇED toplantısı gerçekleştirilmek istenmişti. CHP Eskişehir Milletvekili jale Nur Süllü de o toplantıya katılmıştı. Ancak hiç de hak etmediği bir muameleyle karşılaştı. Tesis yöneticisi Süllü’ye, ağza alınmaması gereken bir hakaret etti. Bu hakaret sonrasında kamuoyundan o yöneticiye kınama mesajları yağdı. Süllü de gereğini yaparak suç duyurusunda bulundu. Bu, Süllü’nünşikayet ettiği ilk kişiydi. Süllü bu durumu şöyle açıkladı: “Bu hakaret sadece bana değil, Eskişehir’e yapılmış bir hakarettir.”Süllü’nün suç duyurusu sonrasında dava açıldı. Mahkeme, bir kamu görevlisine, bir insana, bir kadına yapılmış bu hakareti cezasız bırakmadı! Hakaret eden şahıs ceza aldı. Umuyorum ve diliyorum bir daha böyle hadiseler yaşanmaz. Hakaret etmekten vazgeçmeli, insana yakışır uzlaşma ve sabırla farklı görüşleri dinlemeyi ve anlamayı öğrenmeliyiz.Nadir Küpeli’den EYT uyarısı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi için sona yaklaşıldı. Bu noktada sanayicilerde ciddi bir endişe söz konusu. O endişeleri Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli şöyle açıklıyor: “EYT uygulamasının hayata geçmesi halinde işletmelerimiz hem nitelikli insan kaynağı açısından hem de kıdem tazminatı açısından farklı bir tabloyla karşılaşacaklar. Burada özellikle işletmelerimizde bilhassa da çok fazla çalışanı olan ve uzun yıllardır aynı işletmelerde çalışan çok sayıda kişinin ortaya çıkaracağı kıdem tazminatı yükü, işletmelerimizi finansal açıdan zorlayacak bir noktaya gelmemeli. EYT düzenlemelerinin iş gücü ve istihdam piyasasını da gözeterek yapılması çok önem taşıyor.”

Özetle Küpeli diyor ki: Sanayici zaten finansmana ulaşamıyor, enflasyonda dengesizlik sürüyor, dövizin ne olacağı belli değil. Bir de EYT ile kıdem tazminatı yükü binerse sanayici derinden etkilenir. Dahası, iş gücünde yaşanan eksikliğin kısa sürede telafi edilememesi de büyük sorun olur. O halde yapılması gereken belli. Devleti yöneten hükümet, eğer bir düzenleme getirecekse, söz konusu düzenlemeden etkilenecek olan kesimler lehine önlem almalıdır. Şu ana kadar alınmış bir önlem yok. Umuyorum, ekonomiyi ayakta tutan sanayiciyi rahatlatacak bir paket açıklanır.Eskişehir’de utandıran olay!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, her gittiği yerden enteresan bir olayı kamuoyuyla paylaşıyor. Son olarak paylaştığı konu, 21’inci yüzyıla yakışmayacak cinsten. Sivrihisar’ın Zenköyü Mahallesi’nde elektrik var ile yok arasındaymış. Telefonlar ise çekmiyormuş. Mahalle Muhtarı Sabahattin Kartaler sorunu şöyle anlatıyor: “Köyde her gün elektriklerimiz kesiliyor. Bir saat, iki saat gelmiyor. Elektrik telleri kopuk, direkler sıkıntılı, trafomuz çökmek üzere. Köyde iki kişi aynı anda yüksek elektrik gerektiren işler yapamıyor. Yanımdaki komşu kaynak yaptığında ben ahırdaki ineğimi sağamıyorum elektrikler kesiliyor. Telefonlarımız çekmiyor. Mahrumiyet bölgesi olduk.”

Muhtarın anlattıkları utanç verici! Peki, bu sorunu yaratanlar utanıyorlar mı? Hiç sanmıyorum. Vermedikleri elektrik hizmeti için fatura döneminde dayıyorlar faturayı! Hem sorumlu elektrik şirketini hem de sorumlu operatörleri işlerini yapmaya davet ediyorum.Eskişehir Model Fabrika

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ortaklığında yürütülen, kurulum çalışmalarında son aşamaya gelinen Eskişehir Model Fabrika’nın lansman ve tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya katılma fırsatım oldu. Öğrendim ki Model Fabrika, Türkiye’nin sayılı şehirlerinde var. Tren kaçmadan böyle bir işe imza atılması sevindirici. Aynı zamanda Eskişehir Model Fabrika’nın mentorluğunu da, model fabrika konusunda ülkemizde öncü olan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in yapacak olması ayrıcalık.

Model Fabrika’yı Eskişehir’e kazandıran Başkan Celalettin Kesikbaş, projenin faydalarını özetle şöyle açıklıyor: “Model Fabrika projesi Eskişehir’in, bölgenin ve ülkemizin imalat sanayisinin verimlilik dönüşümünün sağlanarak uluslararası rekabet gücünün arttırılmasını amaçlıyor. Eskişehir Model Fabrika’nın ikiz dönüşüm olarak adlandırılan yeşil ve dijital dönüşüm sürecinde bölgemize ciddi hizmetler sunmasını ve katalizör olmasını ümit ediyoruz.”

Ne diyelim? Uzun yıllar boyunca yerinde sayan Eskişehir sanayisinin kısa zamanda gelişim ivmesini arttırarak prestijli projelerle anılması bizleri mutlu ediyor. Devamını diliyorum…DÜNYA İNSANLARI

dünya-3

İlk olarak National Geographic’in 1913’teki sayısında basılan bu fotoğraf, Moğol bir kadının işlediği suçtan dolayı açlıktan ölmeye mahkum edildiğini anlatıyor.
Fotoğraf: Stefan PasseAFİŞ
İhtiyar Delikanlı


afiş-4

Gerilim ve dram türlerinin harmanlandığı Güney Kore yapımı film, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca berbat bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sonra bir gün serbest bırakılır. Eline; para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilir. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve intikamını almak konusunda kararlıdır. Bu sırada Oh Dea-Soo kendisini kaçıranların aslında daha da büyük bir planının olduğunu keşfeder. Ancak bu planın özü acı dolu bir yoldan geçmektedir. Gerçeği bulmak ise bu yolun ta kendisidir.KARİKATÜR

karikatür-5

Bernard BoutonFOTOĞRAFIN DİLİ OLSA

dili olsa-1

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan: Numan Bey hatırlar mısınız, bir yerel seçim öncesi Eskişehir’e gelip 15-0 yapacağız tüm belediyeleri alacağız demiştiniz.
AK Parti Milletvekili Nabi Avcı: Allah’tan şimdi de 6-0 yapacağız tüm milletvekillerini alacağız demediniz.
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş: Eskişehir’de yüksekten uçmamam gerektiğini öğrendim…BİR TWEET

twit-1

Dündar Ünlü
Odunpazarı’nda turistik bölgenin trafiğe kapatılması doğru karardır.