Yarın Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl için yeni cumhurbaşkanı seçilecek. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak. Adaylar ilk turun ardından 14 günlük süreçte söylemleriyle seçmenleri ikna etmeye çalıştı. 28 Mayıs akşamı milli irade sandığa yansıyacak ve herkes sonuçlarına saygı gösterecek. Şahsi fikrim Eskişehir’de Kemal Bey’in yüzde 51 olan oy oranının bu seçimde biraz daha yükseleceği yönünde. Öyle bir seçim oluyor ki Türkiye genelini kestirmek gerçekten pek mümkün değil. 14 Mayıs seçimlerinde 8 milyon 352 bin 496 seçmenin oy kullanmadığı belirtiliyor. İnanılmaz büyük bir sayı. Bunun yanında 1 milyondan fazla geçersiz oy kullanan seçmen var. Bu sayı da gerçekten inanılmaz. Buraya ayrı bir parantez açmak istiyorum. Oy kullanan 55 milyon 761 bin 445 seçmen olmuş. Yani her 55 kişiden 1’i oyunu hatalı atmış. Bilerek ve isteyerek kullanılan tepki oylarının bu kadar çok olduğunu sanmıyorum. Burada ciddi anlamda bir eğitim eksikliği var diye düşünüyorum. İnsanlara seçimden önce oy kullanmayı öğretmemiz de gerekiyor anlaşılan. Parantezi burada kapatıp dağılan Ata İttifakı ile devam edelim. Sinan Oğan’a 2 milyon 831 bin 239 kişi oy verdi. Bunun içinde Ata İttifakı partilerinin seçmenleri, Muharrem İnce’nin seçmenleri ve tepki oyları var. Oğan Erdoğan’ın, Zafer Partisi Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldı. 2.8 milyon oyun dağılımının seçim sonuçlarına etkisini de göreceğiz. Oy kullanmayan seçmenler, hatalı oy atan seçmenler, ilk kez oy kullanacak gençler derken gerçekten sonucu kestirmek zor.

SİYASETÇİLER GİDECEK BİZLER KALACAĞIZ

Yine de işin sonuna geldik. Buradan tüm seçmenlere seslenmek istiyorum. 29 Mayıs sabahı seçim gündemi olmayan bir Türkiye’ye döneceğiz. Siyaset üzerinden kimsenin birbirini kırmaması lazım. Yarın siyasetçiler gidecek, bizler kalacağız. Esnaf yanındaki dükkandaki esnafla her gün yüz yüze bakacak. Kapı komşumuzla yüz yüze bakacağız. Siyasetçilerin birçok şeyi siyaseten yaptığını da hatırlamanızda fayda var. Milletvekilleri birbirine Meclis kürsüsünden ağır laflar ettikten sonra aynı lokantada yemek yiyen insanlar. Yerelde de bu böyledir. Laflar söylenir sonra ‘Başkan kusura bakma bu sefer biraz ağır oldu’ denir. Bu işin bir kısmı da gerçekten şovdur. Siyaseten yapılır bazı hareketler. O yüzden futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutup, o partiyi savunacağım diye birbirimizi kırmanın, hakaretler etmenin, kavga etmenin lüzumu yok. Herkes istediği partinin görüşünü kabul edebilir, ölçülü bir şekilde savunabilir. Demokrasinin gereği de budur. Ama dediğim gibi siyasetçiler gidecek, biz kalacağız. O yüzden sağduyulu olmakta, provokasyonlara dikkat etmekte fayda var.

VEKİLLERİMİZE UFAK BİR HATIRLATMA

Dün kentimizi Meclis’te önümüzdeki dönemde temsil edecek olan milletvekillerimiz Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Fatih Dönmez, Ayşen Gürcan ve Nebi Hatipoğlu mazbatalarını aldı. Hayırlı olsun diyelim. Şu an hepsi Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemiyle uğraşıyor. Partileri kendilerine görevler veriyor, onları yerine getiriyorlar. 28 Mayıs’tan sonra da 1-2 gün illa ki dinleneceklerdir. O yüzden Haziran itibariyle kentimiz için verimli bir şekilde çalışmaya başlayacaklardır diye düşünüyorum. Buradan kendilerine şehrimizin acilen çözülmesi beklenen sorunlarını tekrar hatırlatalım. Kentin acilen yeni bir çevre yoluna ihtiyacı var. Ölüm yolları olarak nitelendirdiğiniz Alpu, Seyitgazi-Afyon-Kırka ve Sarıcakaya yolunun bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Hava limanımız boş duruyor. Tarifeli uçak seferlerinin bir an önce başlatılması gerekiyor. Sanayinin Gemlik Limanı’na bağlantısı uzun süredir bekliyor. Eskişehirspor’un da hali ortada. Öğrenciler için yurt sorunu olduğu da açık. Özellikle kira artışlarının ardından bu soruna da bir an önce el atılmalı. Bunlar kentte herkesin bildiği ve kabul ettiği öncelikli sorunlardan şu an aklıma gelenler. Zaten vekillerimiz de bu sorunları biliyorlar. Önemli olan geçmiş dönemlerde başarılamayan birlik olma işini başarıp başaramayacakları. Birlik olurlar ve Ankara’da bastırırlarsa bu sorunların hepsi çözülecektir.