2022 yılı her birimiz için bir hayli zor geçti. İğneden ipliğe gelen fahiş zamlar belimizi bükmekle kalmadı, deyim yerindeyse kırdı geçti!

*

Çoğu yurttaş ev kirasını dahi ödeyemedi ve kaçarcasına oturduğu evi terk etmek zorunda kaldı,sağlıklı beslenemedi, icralarla boğuştu, vesaire…

*

Gençlerimizin geleceğe dair var olan umudu her geçen gün biraz daha söndü, çoğu genç yurt dışı hayalleri kurmaya başladı. Sadece gençler mi? Yetişmiş işgücümüz, becerebildiği ölçüde kendini yurt dışına attı; doktorlar, mühendisler, akademisyenler…

*

Beri yandan, toplumda huzur kalmadı, suç oranları fazlasıyla arttı. Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden olan Eskişehir’de bile son aylarda yaşanan cinayet, hırsızlık, tabanca ya da bıçak kullanmak suretiyle yaralama, dolandırıcılık gibi olaylarda gözle görülür bir artışla karşı karşıyayız.

*

Tüm bu yaşananların temel nedeni elbette ekonomi! Fakat sadece ekonomi ile açıklanmaması gereken bir gerçek var. Ülkede hukuk güvenliğinin kaldığını kim iddia edebilir? Demokrasi deseniz hak getire. Bu noktada bir korku ikliminin dehakim olduğunu söylemek zorundayım.

*

Peki, 2023’ten ne bekliyoruz?

Ne beklediğimiz açık, insan onuruna yakışır bir yaşam tek umudumuz!

Elbette bunca yıkımın üzerine ne ekonomide ne hukukta ne de demokraside beklediğimiz gelişme hemen olmayabilir, elimizde sihirli değnek yok. Fakat hiç olmazsa ‘düzeleceğine’ dair bir umut ışığı görebilmek herkesin hakkı.

*

Ancak toplumun geleceğe umutla bakmasını bile elinden aldılar, insanları hayal kuramaz fecaat bir hale getirdiler!

Daha yılın ilk gününe zamlarla uyandık.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğlerle yeni yılda vergi ve harçlara, yüzde 122.93 olarak ilan edilen ‘yeniden değerleme oranı’ kadar zam yapıldı.

Cep telefonuyla ilgiliözel iletişim vergisi 117 liradan 260 liraya çıktı. Pasaport harçları kapsamında 3 yıldan fazla süreliler için rakam bin 478 liradan 3 bin 295 liraya yükseldi. Ehliyet harçları ise A sınıfı için 370 liradan 826 liraya, B sınıfı için bin 116 liradan 2 bin 490 liraya ulaştı. Nüfus kâğıdı değiştirme için de 83 lira ödenecek.Emlak vergisi ve motorlu taşıtlar vergisinde ise artışlar yüzde 61.5 olarak ilan edildi.

*

Daha yeni yıla girmeden ancak yeni yılda uygulanacağı ilan edilen zamlar da vardı. Örneğin doğalgaz hizmet bedeli yüzde 84 oranında zamlandı. Eskişehir özelinde ise 250 gram ekmeğin fiyatı 6 lira, 200 gram ekmeğin fiyatı ise 5 lira olarak belirlendi. Sadece ekmek mi zamlandı? Ekmeğe zam yapılır da simit eksik bırakılır mı? 100 gramı 4 lira olan simidin fiyatı yüzde 25 zam ile 5 lira oldu.

*

Şüphesiz en büyük kaygımız, kısa süre içerisinde elektrik, doğalgaz, temel gıda maddeleri gibi pek çok kaleme yine zam yapılacağı… Korkunç bir kısır döngü içerisindeyiz. Enflasyon canavarı günden güne büyüyor. Alım gücü aynı oranda düşüyor. Vatandaşların rahatlaması için asgari ücrete yapılan zamlar ve bununla beraber istisnasız tüm kalemlerin satış fiyatlarının artması, enflasyonun ateşini azımsanamayacak biçimde körüklüyor. Fakat buna rağmen kalıcı bir ekonomi politikası uygulanmıyor, aksine muktedirlerin iktidarlarını korumak adına seçim ekonomisi denilen ‘tehlikeli’ bir sistemle çark döndürülmeye çalışılıyor. Bununla beraber telafisi güç sorunlarla karşılaşacağımıza kesin gözüyle bakılıyor.

*

Daha söylenecek o kadar çok unsur var ki; küçük ve orta dereceli işletmeleri olan ticaret erbaplarının çarkı döndürememe endişesi, sanayicilerin ihracat noktasında pazar kaybı tedirginlikleri, vesaire…

Kısacası herkes korkuyor, kimse önünü göremiyor; bir toplum için en tehlikeli unsur olan mutsuzluk hakim, yurttaşlar oldukça gerginler ve burunlarından soluyorlar.

Fakat biz yine de umudumuzu kaybetmeyelim, hayal kurmaktan asla vazgeçmeyelim, yaşadığımızülkeyi karanlıktan kurtaracak olan yine bizlerin umudu ve umudumuz çerçevesinde göstereceğimiz gayret olacak.