14 Mayıs’ta yapılacak olan seçim yaklaştıkça partilerdeki hareketlilik de haliyle artıyor.

Geçtiğimiz yazılarda AK Parti’yi değerlendirmiştim.

Bugün kısaca CHP’ye göz atmak istiyorum…

*

Şu an itibariyle açıklama yaparak aday adayı olan ve CHP Genel Merkezi’ne adaylık başvurusunda bulunacak isimleri sırasıyla listelemek isterim:

-Kadir Kodak

-Ali Ünal

-Kamber Kahraman

-Garip Yıldırım

-Yılmaz Özçelik

-Hasan Deniz Uyanık

-Nuray Akçasoy

-İbrahim Arslan

-Nihat Çuhadar

*

Yukarıdaki sıralı isimlerin yanı sıra, henüz herhangi açıklama yapmamış olsalar da, Muharrem Şenel ile Ufuk Uysal’ın da adaylık başvurusunda bulunacağını biliyoruz.

*

Bununla beraber 11 kişi, an itibariyle CHP’nin aday adayları. Büyük iddiası olan bir parti için bu sayının düşük olduğunu ifade etmek zorundayım.Fakat ilerleyen günlerde sayı elbette artacaktır.

*

Söz konusu isimler içerisinde aday adaylığını ilk açıklayan isim Kadir Kodak oldu. Aslında Kadir Kodak’ın bir yıldır bu konuda çalışma yürüttüğü biliniyordu. Meclis üyelerinin istifa tarihini beklemeden erkenden istifasını vererek aday adaylığını açıkladı. Hemen ardından izlediğimiz kadarıyla profesyonel bir kampanya çalışması içerisine girdi. Toplumunun her kesimiyle buluşmaya gayret gösteriyor, özellikle köylerde vakit geçiriyor, sosyal medya konusunda aktif bir profil çiziyor. Bununla beraber tanınırlığını her geçen gün arttırıyor. Öte yanda Kodak, CHP Genel Merkezi’ne ilk adaylık başvurusu yapan isim olarak da dikkat çekiyor.

*

Ali Ünal partinin genç isimlerinden. Heyecanlı. “Gençler partide söz sahibi olsun” diyor. Ön seçim yapılmayacağını bile bile adaylık açıklamasında inadına ön seçim istemesi takdir edildi. Şu an destek turlarına çıktı.

*

Kamber Kahraman’ın pek tanındığını düşünmüyorum. İş yaşamında memur olduğu için parti içerisinde mesaisi pek yok. Emekli bir öğretmen. Yıllarını eğitime adamış. Demokratik hakkını kullanıp aday olmuş.

*

Garip Yıldırım, ESKİ’nin önceki dönem genel müdürlerinden. Kamuoyunda bu şekilde tanınıyor. Son dönemde partiden uzaklaştığını ifade etmek zorundayım. Bugün aday adayı olarak yola çıktı. Yolu açık olsun…

*

Yılmaz Özçelik ile Hasan Deniz Uyanık’ı bir gazeteci olarak inanın tanımıyorum. Üç beş partili dışında, parti içerisinde de tanındıklarını düşünmüyorum. Sönük olduklarını ifade edebilirim.

*

Nuray Akçasoy 2018’de üçüncü sıra milletvekili adayıydı. Kıl payı kaçırdı. Eğer ittifaklı seçim olmasaydı, Nuray Akçasoy bugün milletvekiliydi. Akçasoy’un hakkı İYİ Parti’ye gitti, Arslan Kabukcuoğlu milletvekili seçildi. Siyaset işte, birazda şans işi. Her neyse… Akçasoy Kent Konseyi başkanı, aktivist ve politikacı. Tanınırlık oranı yüksek. Sivil toplum hareketlerinde öne çıktı. Özellikle kömürlü termik santral mücadelesindeki katkıları unutulmaz. Aynı zamanda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesinin meclis üyeliğini yaptı. Bu anlamda yerel parlamento deneyimi var. Akçasoy 2023’te de şansını denemek için meclis üyeliği görevlerinden istifa etti.

*

İbrahim Arslan uzun yıllardan beri sol kanatta mücadele ediyor. Yaşamı boyunca siyasetten hiç kopmadı. CHP’deki mesaisi oldukça fazla. Bazı dönemlerde haksızlığa uğradığı söylenir. Ancak Arslan hiç küsmedi, ne yaptı etti ve öne çıkmayı hep başardı, bir şekilde partiye hizmet etmeye devam etti. Uzun yıllar meclis üyelikleri yaptı. Bütçe yönetimi konusunda uzman, zira meclislerde plan bütçe komisyonlarında görev aldı. Son görevi yine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesinde meclis üyesi olmasıydı. Son görevi diyorum, çünkü artık o da adaylık başvurusunda bulunacak. Öte yandan Arslan’ın parti içerisinde ve kamuoyunda tanınırlığı olduğunu ifade etmeliyim.

*

Nihat Çuhadar da Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyeleri meclis üyeliği görevlerinden aday adayı olmak üzere istifa eden isimler arasında. Yıllar içerisinde partide aktif rol aldı. Belki de yaş almışlığı münasebetiyleson dönemde parti ile pek ilgilendiği söylenemez. Çuhadar’ın bir özelliği de, Eskişehirspor camiasının tanıdığı bir isim olması.

*

Muharrem Şenel kamuoyu önünde adaylığını henüz açıklamasa da, sayılı saatler sonra açıklayacağını bilerek değerlendirme yapmak istiyorum. Şenel de, İbrahim Arslan gibi parti örgütü içerisinden gelen bir isim. CHP’deki mesaisi fazla. Haliyle partiliye kendini tanıtma gibi bir sıkıntısı yok. Bazı dönemlerde adaylık denemeleri oldu ama umduğunu bulamadı. Bir dönem CHP’den istifa ederek bağımsız aday çıktığı bile oldu. Sonra tekrar yine CHP’ye döndü. Son görevi, Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanlığı oldu.

*

Ve son olarak Ufuk Uysal… Uysal ile ilgili de, tıpkı Yılmaz Özçelik ve Hasan Deniz Uyanık’ta olduğu gibi pek bilgim yok. Yalnızca Avukat olduğunu biliyorum. Partililerin de büyük ölçüde tanıdığını pek zannetmiyorum.

*

Peki, yukarıda kısa özetlerle aktardığım 11 kişinin şansı ne olur?

Bu noktada eğri oturup doğru konuşarak ilk üç sıranın değerli olduğunu söylemek zorundayım.

Öyleyse, ‘yalnız ve yalnız bahse konu isimler üzerinden değerlendirme yaptığımın altını çizerek’şunu ifade edebilirim ki:Bu 11 kişi içinden ilk üçte Nuray Akçasoy, İbrahim Arslan ve Kadir Kodak yer alır.

*

NOT 1: Yazıda aktardığım 11 isim, aday adayı olduğunu bildiğimiz isimler. Kamuoyuna hiç bilgi vermeden Eskişehir’den veyahut başka bir şehirden direkt Genel Merkez’e gidip adaylık başvuru dosyası verenler olduğunu da tahmin ediyoruz. Bakın o isimler fazlasıyla önemli. Ayrıca şu an için Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü’nün de adaylık başvurusu yapmadıklarını biliyoruz. Ne yapacakları merak konusu. Öte yandan, ittifak ortağı partilerden Eskişehir’e gönderilecek bir isim olur mu? Böyle bir ihtimal elbette var. Tüm bu nedenlerden dolayı Mart’ın son haftasına doğru daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabileceğini düşünüyorum.

NOT 2:Bildiğiniz üzere her Cuma günü Milli İrade'de CHP'li İbrahim Arslan ile AK Partili Murat Özcan'ın görüşlerini alıyor ve objektif bir biçimde sizlere aktarıyordum.İbrahim Arslan CHP'den milletvekili adaylığı başvurusu yapmaya karar verdi ve bununla beraber meclis üyelikleri görevinden ayrıldı. Durum böyle olunca eşitlik ilkesi gereği, birlikte karar vererek, Cuma günü yaptığımız çalışmayı sonlandırıyoruz.Eskişehir ve Türkiye'de tartışılan konular hakkında görüşlerini açıklayan, araştırma yapan, çarpıcı bilgiler veren ve kamuoyunun gözünün açılması noktasında önemli emekler sunan İbrahim Arslan ile Murat Özcan’a teşekkür ediyorum. Her iki ismin de yolu açık ve aydınlık olsun.