İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Aday Adayı Nebi Hatipoğlu ile ES TV ekranlarında sohbet ettik. Pek çok konuyu masaya yatırdığımız programda Hatipoğlu’nun özellikle iki görüşü dikkatimi çekti.

*

İlki, Eskişehir ile pek alakası olmayan isimlerin başka şehirlerden paraşüt aday olarak liste başına getirilmeleriydi. Hatipoğlu bu konuda net konuştu ve paraşüt adaya şiddetle karşı çıktı. Bu karşıtlığını da şu sözlerle ifade etti:

‘BEŞ KÖYÜ SAY DESEN SAYAMAZLAR’

“Adayların çoğu Eskişehir’de yaşamıyor. Biz buna çok kızmışızdır. Eskişehirli olmayan adayın gelmesine hep kızmışızdır. Sorunları tanımayan adayların gelmesine kızmışızdır. Beş köyü say desen sayamayacaklar milletvekili oluyor. Eskişehir’de bu şehri temsil edecek kimse yok mu? Ankara’dan kaç dönemdir milletvekili adayı gönderiyorlar. Biz de oy kullanıyoruz onları seçiyoruz. Hepsi değerli insanlar ama mesele o değil. Mesele Eskişehirli olmaları ve Eskişehir’de yaşamaları. Yani milletvekillerimiz Eskişehirli olmalı ve kendi işinde başarılı olmalı.”

*

Gelelim Hatipoğlu’nun ifade ettiği dikkat çeken bir diğer konuya… Eskişehir’in çözülememiş, konik hale gelmiş sorunları var. Bunun temel nedeni, söz sahibi olan isimlerin bir araya gelememesi; dahası, birbirilerine ayak diremesi! Nebi Hatipoğlu bu noktada şunu vurguluyor: “Parti ayrımı gözetmeksizin Eskişehir’i ön plana koyan herkesle çalışırım.”

Hatipoğlu bu ifadesini şöyle detaylandırıyor:

‘HALKIMIZ İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYOR’

“Milletvekili seçildiğim takdirde herkesle diyalog kuracağım ve yol yürüyeceğim. Çünkü konu Eskişehir. Örneğin AK Partili Zihni Çalışkanbenim çok iyi arkadaşım. O, diğer partili diye, onunla çalışmayacak mıyız? Eskişehir’i ön plana koyan herkesle çalışırım. Sağ sol diye bir şey mi kaldı Eskişehir gibi modern bir şehirde? Eskişehir mevzu bahis olduğunda her zaman önümüze Eskişehir’in menfaatlerini koymalıyız. Bizim halkımız insan gibi yaşamak istiyor. İyi, kaliteli okullarda çocuklarına eğitim verdirmek istiyor. Bizim bunları Eskişehir’de sağlamamız lazım.”

*

Hatipoğlu’nun ifadelerini değerlendirdiğimizde, çoğu Eskişehirlinin düşüncesiyle örtüştüğü görülüyor. Eskişehir’de yaşayan yurttaşlarımız bir milletvekilinden ne istiyor? Eskişehir’de ikamet etsin, Eskişehir’in derdiyle dertlensin, Eskişehir’in sorunlarının çözümü için gayret göstersin, dışarıdan paraşüt aday gelmesin! Eskişehirliler başka ne istiyorlar? Milletvekilleri, belediye başkanları, oda başkanları gibi sorun çözme ve proje üretme makamlarında olanların kavga etmemesini, uzlaşmasını, Eskişehir paydasında buluşmalarını istiyorlar. İşte, Hatipoğlu da bunları söylüyor ve diyor ki: “Ben Eskişehir’de doğrum, Eskişehir’de büyüdüm, Eskişehir sayesinde belli imkanlara kavuştum, Eskişehir’e borcumu ödemek istiyorum. Kollarımı zaten sıvadım; milletvekili olduktan sonra herkesle görüşeceğim, uzlaşacağım ve Eskişehir için ne gerekiyorsa yapacağım.”

*

Buraya kadar aktardıklarım, bana göre Eskişehir için önemi fazlasıyla yüksek konulardı.

Nebi Hatipoğlu ile yaptığımız sohbet sırasında ilgi çeken diğer konu başlıklarını da kısaca siz değerli okurlarımız ile madde madde paylaşmak istiyorum.

               ALPARSLAN TÜRKEŞ İLE TEMASI

◾  Hatipoğlu, 1992 yılında Bilkent Üniversitesi’nde ülkücü hareket ile tanışmış. Bununla beraber Ata Grubu adı altında kurulan ülkücü gençlik hareketinin içerisinde yer almış. Öyle ki Alparslan Türkeş bu hareketi desteklemiş. Hatipoğlu’nun, Türkeş ile temasları olmuş.

VAKIF VE AŞEVİ KURACAK

◾  Nebi Hatipoğlu, milletvekili seçildikten sonra Eskişehir’de bir vakıf kurmayı, vakıf bünyesinde ise yoksullar için şehir merkezinde bir aşevi açmayı planlıyormuş. Bunun yanı sıra bir de milletvekili iletişim ofisi açacakmış. Herkesin kendisine ulaşabilmesi, sorununun çözülebilmesi için farklı bir sistem kuracakmış.

YEREL SEÇİM İDDASI

◾  Yine Hatipoğlu, İYİ Parti’nin Eskişehir’deki yapılanmasını güçlendirmek adına özel çalışmalar içerisine girecekmiş. 14 Mayıs’tan kısa süre sonra yapılacak belediye seçimlerinde çok daha güçlü bir İYİ Parti ve iddialı belediye başkan adayları görülecekmiş.

KİRA SORUNU VE LİMANA BAĞLANTI

◾  Nebi Hatipoğlu’na göre Eskişehir’in önemli sorunlarından bir tanesi kira sorunu. Hatipoğlu, bu sorunun çözülebilesi için şehrin master planlara ihtiyacının olduğunu ifade ederken, acil arazi üretiminin gerçekleşmesini de savunuyor. Bunun yanı sıra Eskişehir sanayisinin limana olan bağlantısının dabir an önce kurulması gerektiğini vurguluyor.

EVLERE TERMAL SU

◾  İYİ Partili Hatipoğlu, Eskişehir’in sıcak suyunun değerlendirilmesinin de elzem olduğunu söylüyor, “termal su evlere ulaştırılabilir, hem banyo yapılır hem ev ısıtılır. Biz insanlarımıza böyle imkanlar sunmalı, böyle projeler yapmalıyız” diyor.

*

Evet, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Aday Adayı Nebi Hatipoğlu’nun aktardıkları bu yönde. Gerçekçi, ayakları yere basan ifadeler kullandığını ve Eskişehir’i daha ileri taşımak isteyenleri heyecanlandırdığını net ifadelerle söylemek istiyorum.