Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) projeleri hem ulusal hem uluslararası alanda dikkat çekerken, projelerin başarısı katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle tescilleniyor. Biliyorsunuz, ESO, ‘ShareBox’ projesiyle, Dünya Odalar Yarışması ‘En İyi İklim Aksiyonu’ kategorisinde finale kalmaya hak kazanan dört oda içerisine girmişti. Bu anlamda Türkiye’yi temsil etmişti. Ancak araya güçlü lobilerin girmesiyle birinciliği kaçırmıştı.

*

ESO bu sefer de, ESO AKADEMİ projesi ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından gerçekleştirilen Ortak Yarınlar Ödül Programı'nda 180 aday içerisinden finale kaldı. Yapılan halk oylaması ile birlikte de ‘Ortak Yarınlar’ ödülünü kazandı!

*

Peki, ESO AKADEMİ projesi neyi amaçlıyor? Başkan Celalettin Kesikbaş projeyi şöyle değerlendiriyor:

HER TÜRLÜ ALTYAPIYA SAHİP MERKEZ

“Genç işsizlik ve mesleksizlik sorunlarının çözümüne katkı sunabilmek için Mesleki Eğitim Merkezi projesini hayata geçirdik. Mesleki eğitim merkezimizi gerçek bir fabrika ortamı yaratarak tasarladık. Gençlerimize, endüstri 4.0, mekatronik, robotik kodlama gibi alanlarda her türlü altyapıya sahip, modern bir mesleki eğitim merkezi kazandırdık.

‘GENÇLERİMİZE UMUT OLDUĞUMUZU GÖRDÜK’

Bunun yanı sıra gençlerimizin alacakları eğitimlerle hayata başarılı şekilde atılabilmelerini sağlamak amacıyla kurduğumuz ESO Akademi Mesleki Eğitim Merkezi’ni, köprüden önceki son çıkış olarak adlandırdık. Gençlerimize eğitimler vererek fabrikalarda, iş yerlerinde çalışabilecek ya da kendi işini kurmuş girişimciler haline getirmeyi arzuladık. Projemizi hayata geçirdiğimiz günden itibaren meslek arayışı olan gençlerimize umut olduğumuzu gördük.”

*

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın projeye ilişkin görüşlerini okudunuz. Bana göre bu projenin önemli bir özelliği daha var. Meslek liselerinin içinin boşaltılması nedeniyle ortaya çıkan kaliteli eğitim ve öğretim açığını, Eskişehir özelinde ESO AKADEMİ kapatacaktır diye düşünüyorum. Zira bu ve benzeri projeler, orta yerde duran ihtiyaçlar neticesinde hayat buluyor.

AK Parti İl Başkanlığı’na soru

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı ve Tanıtım Medya Başkanı Hasan Burgaz’ı ES TV ekranlarına konuk olarak aldık. Aklımıza gelen hangi soru varsa yönlendirdik, Başkan Burgaz da AK Parti adına sorularımızı samimiyetle cevaplandırdı. Fakat vakit darlığı nedeniyle izleyicilerimizden gelen bazı soruları iletemedik. Özellikle bir izleyicimizden gelen soru oldukça dikkatimi çekti.

*

İzleyicimizin sorusu şuydu:

KÖYLERDE DANIŞMA KURULU TOPLANTILARI

“AK Parti’nin danışma kurulu toplantılar meşhurdur. Önceki dönemlerde bu danışma kurulu toplantıları ilçe başkanlıkları marifetiyle köylerde de yapılırdı ve çok ilgi görürdü. Köyde yaşayan vatandaşlar merkeze gelemediği için, köyüne siyasetçi geldiğinde mutlu oluyordu. Alt yapı gibi, yol gibi, elektrik gibi, telefon hatları gibi dertleri sıkıntıları varsa siyasetçilere rahatlıkla iletebiliyorlardı. Ancak artık köylerde danışma kurulu toplantıları yapılmıyor. Bu işten niye vazgeçildi?”

*

İzleyicimizin sorusu böyle. AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı söz konusu soruyu yanıtlamak isterse sütunlarımız açık.