İnsan kendisine, kendine gel. Uyan gafletten kıyametin kopmadan… Keşke demeyeceğin bir hayat için muhasebe yap.  Uyumadan ve uyanınca kazancını sorgula. Kimlerle neyin ilişkisinde olduğunu iyi düşün, demeli.  İnsan, aklı ile nefsini yüzleştirmeli. Huzurlu, temiz bir yaşam için kirli kazançtan uzak durmayı kendisine telkin etmeli. Helal kazancı ilke edinmeli.

İnsan attığı adımda, söylediği sözde, kazandığı kuruşta, yuttuğu lokmada dürüstlüğe dikkat etmedikçe gaflet uykusundadır. İnsanda bir onur vardır şehvetten, şöhretten ve servetten daha değerli. İnsanı yücelten onurudur. Süfliliklere sürükleyen de kirli ilişkileri... Günümüz insanı başkalarını yargılamaktan kendisini sorgulamaz olmuş. İşin kötüsü de bu değil mi?

İnsanı insan yapan nefsi, aklı ve onurudur. Bugünü dünden, yarını bugünden daha iyi olmayanın istikbal ve istiklali parlak olmaz. Gafletten uyanmayan geçmişini sorgulayamaz. Geleceğini planlayamaz. Akli diriliş yaşayamaz. İnsan, kıyameti kopmadan gafletten uyanmalı.  Uyanmalı ki kötülüklerden arınabilsin. Haşr suresi ayet 9’da Allah: “Kim nefsinin hırsından korunursa kurtulmuştur.” buyuruyor. İnsan nereye, nasıl adım atarsa atsın ilahi takipten kaçamaz.

Hakikati kim, kimden gizleyebilir? Firavun’un sihirbazları sihirli yılanları ile halkı kandırmaya kalkışınca Musa’nın asası ejderha oluverdi. Oldu mu, oldu. Sihirbazlar: “Ya Musa! Ne olur, tut şu asanı bizi yutmadan!” diye, bağrıştılar. Tahammülü yoktur hakikatin örtbas edilmeye. O sihirbazlardan hakikati görenler, uyanandılar gafletten.  Göremeyenler, sularda boğularak kıyametlerini yaşadılar. Kıyametin ne olduğunu bilir, amentüyü bilenler.

Emek verip göz nuru dökerek çalışmayan felaketini yaşar.  Çalıp çırpmak, onu bunu dolandırıp başkasının hakkını gasp gibi kirli kazançla geçim sağlayanın kıyameti kopmamışta nesi kalmıştır?  Gaflette olan nereye ayak bastığının farkında değildir. Yere sağlam basmayan ayakta kalamaz, İnsanın en büyük gücü dürüstlüktür. Çürüktür, dürüst olmayanın işi.

Kişi, kirli yaşamın vahametini idrak etmeli. Kirli işlerle behemehâl olan burun üstü sürünmeye mahkûmdur. İnsan haram üzerine şaşalı yaşam değil güvenli ve huzurlu bir hayat kurmalı. Kurmalı ki, kıyamet korkusu yaşamasın. Kara paradan cüzdanını, kirli ilişkilerden vicdanını koruyana selam olsun!

Akıl, nefse: “Ey nefis, sakın ha! Beni gaflet uykusuna çekme!” demedikçe tehlike çanları çalıyor demektir.  İnsanda iki tür uyku söz konusu: Biri sağlık için gerekli fizyolojik uyku. Diğeri, gaflet uykusu... Uykunun iyisi sağlık için gerekeni. Kötüsü, gaflet uykusu… Gaflet uykusuna yakalanan felaketine yansın.  Felaketini yaşamak istemeyen kendisini gaflet uykusuna yatırmasın.

Gaflet nedir, ne değildir? Gaflet, çevresinde olup biten iyi ya da kötüyü fark etmeyen aymaz insan hâlidir. Yunus suresi ayet 23-24’de: “…Ey insanlar! Azgınlığınız sadece kendinizedir. O alçak hayatın biraz zevkini sürersiniz…  Yeryüzü bütün süsünü takındığı, insanların da ona sahip olduklarını zannettikleri bir sırada gece veya gündüz emrimiz geliverir. Ona öyle bir tırpan atılır ki, dün sanki onda hiç şenlik yokmuş gibi hâl alır. Düşünenler için ayetlerimizi böyle ayrıntılı açıklıyoruz.” buyuruyor.

Gafil zararı kâr, kârı zarar zannedendir. “Temsilde hata olmaz” demişler. Sinekten korkup ayı ile dostluk kurandır, gafil. Gafil vatan, insan, millet, bayrak sevgisini ne bilir? Ne bilir milli, manevi değerlerin kadrini? Bilir mi gafil vatan toprağının kıymetini, milletin birlik ve beraberliğinin önemini? Vatan, millet, bayrak, inanç gibi kutsal değerlerinin kıymetini bilenlere selam olsun!

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!


Yunus Emre GÜLLÜ - 10 ARALIK 2022 / Milli irade