Kış mevsimine girdik, hastalıklar da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Ben de geçen gün nasibimi aldım, hafif bir nezle atlatıyorum. Özellikle okullarda bir salgının kol gezmeye başladığı söyleniyor. Çocuklar ve öğretmenler de grip salgınından nasibini almış anlaşıldığı kadarıyla. Geçtiğimiz günlerde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer de üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye ayaktan başvuru sıklığında artış yaşandığını belirtmişti. Gaye Hoca aynı zamanda tavsiyelerde de bulunarak, ‘‘Grip ve zatürre aşılarının, özellikle risk grupları tarafından mutlaka yaptırılması gerekli. 50 yaş üzerindeki kişilerin, kalp, böbrek, akciğer hastalığı olanların, şeker hastalarının, kanser hastalarının mutlaka aşılanmaları gerekli’’ demişti. Buradan uyarısını tekrar hatırlatmakta fayda var.

İLAÇ SIKINTISI ÇÖZÜLMELİ

Tam da hastalıkların sıklaşmaya başladığı aylarda, Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış da ilaç yokluğundan dert yanıyor. Eczanelerde ilaç yokluğu Başkan Kamış’ın açıklamalarına göre en üst seviyelere gelmiş. Eczacılar, sıklıkla kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlara bile ulaşmakta zorlandıklarını belirtiyor. Çözümün ise ilaç fiyatlarındaki Euro kurunun gerçek değerini getirilmesi olduğu vurgulanıyor. Sağlık ve sağlığa erişim insanların en temel hakkı. İlaçlar da bunun bir parçası. Özellikle salgının yaygınlaştığı şu dönemde bu işin bir an önce çözüme kavuşturulması lazım. Yoksa kış aylarını hastalıktan kırılarak geçireceğiz gibi duruyor.

ZORLA MI ÜRÜN SATIYORLAR?

Biraz da ekonomiye girelim. Şu ara zincir marketler üzerine çok gidiliyor. Mağazalara saldırmalara varan vandallıklar da yaşanıyor. İyi de kardeşim, hayat pahalılığını zincir marketler mi yarattı. Zincir marketlerin tümünü kapatsak, her şey yoluna mı girecek? Ürünler daha mı ucuza satılacak? Fırsatçılık, stokçuluk yapıyorlardır yapmıyorlardır orası tartışılır. Yapıyorlarsa da denetimlerle cezası kesilir. Hepsi aynı anda aynı üründe mi fırsatçılık yapıyor sanki. Vatandaş artık 5-6 market gezmeden alışveriş yapmıyor ki. En uygun fiyatlı ürün hangi mağazadaysa araştırıp, daha sonra alışverişini yapıyor. Zincir marketler de kimseye zorla ürün satmıyor. Mahalle bakkalından da ürün alabilirsin, daha küçük çaplı yerel marketlerden de. Araştırmanı yap, en uygunu neredeyse oradan al. Önce enflasyonu gerçek anlamda düşürüp, vatandaşın alım gücünü yükseltmek lazım. Gerisi fasa fiso.