Eskişehir’de Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörüne karşı uzun süredir gösterilen tepkiler dinmediği gibi, giderek artıyor.

En son CHP Tepebaşı İlçe Başkanlığı’nın Danışma Kurulu toplantısında konuşma yapan isimler, deyim yerindeyse Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörüne ateş püskürdü.

Hemen akabinde Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörü’nün, “beni eleştirenler Kılıçdaroğlu aday olmasın diyenler” söylemini ortaya atması, partilileri adeta çileden çıkardı.

*

Bu noktada, ES TV ekranlarına konuk olarak aldığımız Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’a, “Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörünün ifadesini nasıl değerlendirirsiniz” diye sordum ve ardından şu soruyu da iliştirdim: Yurt genelinde Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörleri nasıl belirleniyor?

*

İşte, Başkan Akçasoy’un söz konusu sorulara verdiği cevap:

GENEL MERKEZE GÖRE SORUN TEŞKİL ETMİYORMUŞ

“Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nin başında Sayın Genel Başkanın atadığı bir isim var, kendisi avukat. Ona bütün bu itirazlar gittiğinde ki gitmiş, kendisi de incelemiş ve iddiaların bu kişinin bu görevi yapmasında bir sorun teşkil etmediğini düşünmüş ve görmüş. Çünkü konuşulan şikayetler ve evraklar gitmiş Genel Merkeze, Genel Merkezle de görüşülmüş muhtemelen ve o da böyle bir cevap vermiş sorun teşkil etmeyeceğine ilişkin.

KOORDİNATÖRLER, GENELLİKLE ORTAK AKILLA BELİRLENMİŞ

Bu yapı Türkiye’nin aşağı yukarı bütün illerinde var. Burada bir yorum yapmak isterim. İsim atanırken belki biraz daha ortak akıl yapılması gerekliliği vardı. Belki orada bir eksik var. Ben diğer farklı illerdekilere de sordum durumu. Genellikle benim duyduğum, bir ortak akılla yapılmış. Olması gerekenler masanın etrafında olmuşlar; belediye başkanları, siyasi figürler veya altılı masanın kalanlarından bile olan iller var. Ve bir ortak isim çıkarmışlar. Hatta 10 kişiden 3’e inmiş bazı yerlerde. Nihayetinde bir ortak akılla bir isim çıkmış ve Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörü olarak ilgili şehirde görevlendirilmiş. Ortak akıl çok önemli bir şey.

‘KILIÇDAROĞLU GÖNÜLLÜLERİ KOORDİNATÖRÜ’NÜN SÖYLEMİ YANLIŞ’

Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörü’nün, ‘beni eleştirenler Kılıçdaroğlu aday olmasın diyenler’ söylemi yanlış bir söylem. Hele böyle bir koordinatörlüğü üstlenen bir insan için doğru bir söylem olmamış. Çünkü onun son derece birleştirici, herkesi bir arada tutucu ve kaynaştırıcı bir görevi var. O nedenle bence yanlış bir söylem. Ayrıca örgütümüzün büyük bir bölümünde böyle bir düşünce yok. Sayın Genel Başkanımız aday olduğu takdirde bütün örgütlerimizle birlikte bu mücadelenin içinde olacağız. Bunun daha ötesi de yoktur.”

*

Evet, Nuray Akçasoy’un, Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörüne ilişkin görüşlerini okudunuz. Özellikle son çıkışını, son derece yanlış buluyor. Birleştirici ve kaynaştırıcı olması gerekirken söz konusu yaklaşımının doğru olmadığını ifade ediyor.

Başkan Akçasoy’un ifadeleri içerisinden çıkardığımız çarpıcı bir durum da var. Akçasoy’dan öğrendik ki, Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörleri yurt genelinde ortak akılla belirlenmiş, herkesin üzerinde uzlaştığı isimler seçilmiş. Ancak Eskişehir’de ortak aklın esamesinin okunmadığı ayan beyan ortada. Bırakın üzerinde uzlaşılmayı, Eskişehir’deki Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Koordinatörünü CHP örgütünün büyük bölümü istemiyor ve dahi, örgüt kendisine öfke duyuyor.

*

Şimdi, konuyu değiştirip başka bir konuya geçelim.

Nuray Akçasoy, geçtiğimiz dönemde CHP’den üçüncü sıra Milletvekili adayıydı. CHP o seçimde iki milletvekili çıkarınca, Akçasoy haliyle parlamentoya giremedi. Peki, 2023’te gerçekleşecek olan milletvekilliği seçimlerinde tekrar aday olmayı düşünüyor mu?

Akçasoy’un bu soruya cevabı şöyle:

NABİ AVCI İLE ANISINI ANLATARAK CEVAP VERDİ

“Geçtiğimiz dönemde genel seçimlerde üçüncü sıra milletvekili adayıydım. Üçüncü sıra çok önemli bir sıra. Kıl payı ile kaçırdık üç milletvekilini. Elbette bunun birçok sebebi var. İttifaklar, artık oylar, vesaire… Hatta o seçim gecesine ilişkin bir espri var. Saat 11.30’da Adliye Sarayı’nda Nabi Bey (Nabi Avcı) bizi gördü orada. Emine Hanım’ı gördü (Emine Nur Günay), Jale Nur Hanım’ı gördü (Jale Nur Süllü) ve beni gördü ve hemen ‘ilk fotoğrafı ben almak istiyorum’ dedi kadın milletvekilleri ile birlikte. İşte 12’ye 10 kala ben yoktum o fotoğrafta. İşte siyaset böyle bir şey. Tabii o gece pek çok olumsuz unsur meydana geldi, ekranlar dondu, vesaire… Evet, benim bir aday adaylığım söz konusu olur. Bu mecrada da ben bir kadın olarak aday olmayı arzu ederim.”

*

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’un ifadeleri bu yönde.

CHP’den bir kez daha milletvekili adayı olmak istiyor ve elbette seçilebilecek bir sıradan aday olabilmek için doğal olarak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Peki, Genel Merkez tarafından aday yapılır mı, yapılırsa ‘garanti’ denebilecek bir sıralamada konumlanır mı, bunun için konuşmak çok erken.

Çünkü siyaset bu, her an her şey olabilir…