2023 seçimlerine adım adım yaklaşırken, parti kulisleri bir hayli hareketlendi.

Gruplar giderek belirginleşiyor, milletvekili aday adaylığı hazırlığında olanlar temposunu arttırıyor, Ankara-Eskişehir arası mekik dokuyanlar çoğalıyor…

Bu noktada, her konuşulanı değil ama şu an için belirgin bir biçimde adı geçenleri aktarmak istiyorum.

*

AK Parti ile başlayalım…

Mevcut Milletvekili Emine Nur Günay yine favori. Nabi Avcı’nın Eskişehir’den aday olmayacağı ön görülüyor. Harun Karacan ismi üzerinde soru işareti var. Burhan Sakallı’nın ismi yüksek sesle dillendiriliyor. Murat Mercan için neden olmasın deniliyor. Zihni Çalışkan ile Hakan Çizmelioğlu ise işaret bekliyor.

*

CHP ile devam edelim…

Mevcut Milletvekili Utku Çakırözer’in yerinin garanti olduğu kanısı güçlü. Jale Nur Süllü’nün 2024 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olmak istediği için genel seçimlerde aday olmayabileceği, ancak her an görüşünün değişebileceği gündemde. Kadir Kodak aday adayı olmak için Odunpazarı Belediye Meclis Üyeliğinden istifa etti, Eskişehir ve Ankara hattında çalışmalarını hızlandırdı. Ayşe Ünlüce ismi öne çıkmaya başladı. Nuray Akçasoy’un potansiyel aday olduğu biliniyor.

*

Gelelim İYİ Parti’ye…

Mevcut Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu’nun işinin zor olduğu kanaati hakim. Ömer İbrahim Sayın ile Bahattin Şeker kendilerine alan açma gayretinde. Mehmet Ektaş yine konuşuluyor. Nebi Hatipoğlu ismi yüksek sesle dillendiriliyor. Hakan Kaymak Eskişehir-Ankara hattında vites yükseltti.

*

Son olarak MHP ile bitirelim…

Kapalı kutu olduğu söylenebilir. Mevcut Milletvekili Metin Nurullah Sazak’ın devam etme ihtimali var. İsmail Candemir potansiyel aday. Kadir Bıyık ismi bu dönemde de konuşuluyor.

Kim, Eskişehir’e ne kadar sahip çıkacak?

ORC Araştırma'nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki, Türkiye'de 2023 seçimlerine kadar il sayısının 93'e çıkabileceğini iddia etti. 

Bununla beraber il olabilecek 12 ilçeyi şöyle sıraladı: Nazilli, Bodrum, Tarsus, Silopi, İnegöl, Bandırma, Ceyhan, Polatlı, Yüksekova, Konya Ereğli, Alanya, Çorlu.

Aslında çoğu seçim öncesi benzer iddialar ortaya atılıyor, fakat sahibi belli olmadığı için üzerinde pek durulmuyor. Fakat bu sefer iddianın sahibi belli. Dahası, ORC, Cumhur İttifakına yakın bir araştırma şirketi olarak biliniyor.

Söz konusu seçimlerin fazlasıyla kritik olduğu düşünüldüğünde, bahse konu ilçelerin il olması halinde, özellikle meclis aritmetiği anlamında Cumhur İttifakına faydası olacağı ifade edilebilir. Tam da bu noktada ORC Genel Müdürü Mehmet Pösteki’nin iddiası güç kazanıyor.

*

Söz konusu iddia, Eskişehir’i de yakından ilgilendiriyor. 

Polatlı’nın il olması durumunda, Sivrihisar, Günyüzü ve Mihalıççık’ın bir kısmı Polatlı’ya bağlanabilir.

İnegöl’ün il olması durumunda ise Eskişehir, İnönü İlçesi’ni kaybedebilir.

Hiçbir ilçemizi kaybetmek istemeyiz ancak özellikle İnönü, Sivrihisar ve Mihalıççık; ekonomik, kültürel ve tarihi anlamda önemli ilçelerimizden ve bu ilçelerimizin özellikle son birkaç yılda gelişim ivmesi hız kazandı.

Yani, söz konusu ilçeleri kaptırdığımız takdirde, Eskişehir’in önemli kayıplarının olacağını düşünüyorum.

*

Bu noktada ne yapılmalı?

Şimdi, geçmişi eşeleyip elimizden kaçan değerleri anlatmak istemiyorum.

Bugünden bahsedip, elimizde olanları korumanın derdindeyim.

O halde şehrin milletvekilleri, belediye başkanları, oda başkanları vesivil toplumun öncüleri, şimdidenönlemlerini almalılar.

Özellikle milletvekili adayı olmak isteyenler için Eskişehirliye samimiyetlerini gösterebilecek bir fırsat bu!

Kim, şehrine ne kadar sahip çıkacak?

Bunu zaman gösterecek, biz de Eskişehir’de yaşayanlar olarak değerlendireceğiz…