Her insanın hüzünlü ya da neşeli sergüzeşti vardır. Önemli olan hayatı insan onuruna yakışır yaşamak. Öyle yaşamalı ki, hayat serüveni değer kazansın. İyilikte, kötülere fark atıp erdemli insan olmalı. Amacım reklam değil. Çalıştığım Eti Maden’le onur duyduğumu dile getirmek. İzin almadığım için kampta birlikte olduğumuz dost isimlere değinmeyeceğim. Ama kamp müdürü Hakan Bey’i sevk ve idaresindeki başarısından dolayı kutlarım. Ekibine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Üst yönetimi takdir etmemek haksızlık olur. 

02-09 Eylül 2023 Tarihli kamp günleri için tedarikler yapıldı. 01 Eylül 2023 Gece yarısı Eskişehir Otobüs Terminalinden hareketle Didim serüvenimiz başladı. Özel araç ya da yolcu otobüsüyle ulaşımlar sağlandı. Eskişehir, Kütahya, Uşak, İzmir, Kuşadası, Söke üzerinden on saat süren otobüs yolculuğumuz sonrası 02 Eylül 2023 günü saat 11’00’de kampa giriş yaptık.Deniz, kum ve doğanın insan sağlığına önemini hafife almak ya cehalet ya da gaflet olmalı.

Didim Mavi şehir’ deki kampın coğrafyası mükemmel… İklim fevkalade… Hava muazzam… Deniz muhteşem… Kum deva… Dost muhabbeti şifa…  Ortam insan sağlığınaderman…  Bu nimetler pek çok insan için temini müşkül kıymetler… Mavi şehir’ de kamp dışı geceleri yaban domuzlarına rastlamak yadırganacak durum değil. Kampın dikkat çekici ve cezbedici tarafı insani ilişkilerin medeni, zarif, latif, samimi, sevecen, saygın, tevazu ve hoş görü zenginliğinde seyri idi.  

Tatilcilerin aynı kurum personeli olmaları hasebiyle arkadaşlık, komşuluk, dostluk gibiünsiyetleri olmuş. Bî’ vesile yolları kesişmiş. Beni mutlu eden tarafı kimsenin kimseye kös kös bakmadan selamla, saygıyla, muhabbetle duruşları idi. Belli ki, geçmişte bu insanlar birbirine yanlış yapmamışlar. Öyle olsaydı, böyle güzide ortam oluşmazdı.

Tatilcilerin her biri geçmişte çalıştıkları Eti Maden’in kalkınma ve gelişimine yön vermiş yeteneklerdi. Onlar, gayrı emekliler ve yaşlandılar. Evvel adı “ETİBANK” olan kuruluşun sosyal siste lojmanlarında komşuluk yapmışlar. Aynı ofiste görev ifa etmişler. Abi kardeş, abla kardeş mesabesinde diyalog yürütmüşler. Saygın anılara imza atmışlar. Ülkemizin iktisadi tesisleri gibi sosyal tesislerinin de varlığı elzem. İktisadi tesisler mali kalkınmada ne kadar etkinse sosyal tesislerde insani görgü, kültür, kaynaşma ve dayanışma babında değerli.  

Didim’e gidip “İncir pazarını” gezip görmemek eksiklik olur. Aydın ülkemizin ciddi bir incir sektör... Üretene, pazarlayana bereketli kazanç, yiyenlere de şifa olsun. Ne hazin ki, deniz tatili kanaatiyle alakalı bazılarının akıl gözünde hâlâ önyargı ağları örülü. İnsan hayatın gerçekleriyle yüzleşmedikçe önyargıları aşması ne mümkün… Toplumsal barışın en tehlikeli boyutu önyargıların olduğu dikkatten kaçmasın. Önyargılı kendisiyle barışık olmadığı gibikendisine karşı dürüst de değildir. 

Toplumsal bir zafiyete dikkat!  Didim otogarında otobüse bir karı, koca bindi. Eskişehir’e gelinceye kadar ardı arkası kesilmeyen öksürükle. Buraya kadar her şey normal… Herkes hasta olabilir. Mazeret sahibi olunabilir. Böyle durumlara itirazım yok. Ama niçin maske takmadıklarını, otobüs görevlilerince taktırılmadığını hatta otobüste yolcular tarafından da duyarsız kalınmasını anlamış değilim. 

Otobüsün hareketinden kısa bir süre sonra muavini çağırdım. Uygun yerde otobüsün durmasını istedim. Otobüs durdu. Muavinle aşağı indik. Bagajdaki valizimden iki adet maske aldım. Maskeleri eşimle taktık. Uşak’ı geçtikten sonra öksürenlerin sayısı artmaya başladı. Eskişehir’e geldiğimizde otobüs görevlileri dâhil yolcuların yarıdan çoğunun öksürükten ciğerleri sökülür gibiydi. Çok şükür biz o öksürük illetine yakalanmadık. Toplumsal alanlarda maskenin önemine bir kez daha tanık olduk.

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!

​​​Yunus Emre GÜLLÜ-30 Eylül 2023 / Milli irade