Eğitim öğretimde yeni yıl başladı. Birçok sorunla başlamasına rağmen şahsen benim sevindirici bulduğum bir açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Açıklamanın ardından sosyal medyada Türkçeden 70 almanın çok zor olduğu yönünde yorumlar gördüm. Bir zahmet de ana dilinizden 70 alın arkadaşlar. Ondan sonra vallahi biz uğraşıyoruz ya. Üniversite mezunu insanlar bağlaç olan de / da ekini ayırmayı bilmiyor. Sosyal medyada gezerken gözlerim kanıyor. Hele hele işi gereği Türkçeyi iyi kullanması gereken insanlar, dilbilgisi kurallarına hakim olmayınca iyice çileden çıkıyorum. Bizim meslekte de maalesef çok var. E-postamıza gelen haberlerde olsun, abone olduğumuz haber ajansında olsun bazı haberler o kadar kötü ki çileden çıkıyorum. Yani yaptığınız işe en azından saygınız olsun. İngilizce ya da farklı bir yabancı dilde haber üretmiyorsunuz. Ana dilinizin bari dilbilgisi kurallarına hakim olun. Demem o ki ben bu kararı çok olumlu buldum. Uygulamaya dökülünce ne gibi sonuçlar getirir, öğretmenler bunu nasıl uygular bilmiyorum. Umarım bu konuda sağduyulu davranıp, 70 alamayan öğrencilerin notunu tamamlamazlar.
9 BİN 500 TL ÜST LİMİT ÇOK AZ
Öğrencilerden başladık yine öğrencilerle ilgili bir konuyu ele alalım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün öğrencilere cep telefonu ve bilgisayar desteğini açıkladı. Buna göre 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için 5 bin 500 lira destek verilecek. Kıyamam, bu muhabbet ilk ortaya atıldığında öğrenciler de iPhone gibi üst düzey marka ve modelleri vergisiz alacaklarını düşünüyordu. Öyle bir şey tabii ki olmadı. Şahsi fikrim durumu olmayan öğrenciler için telefon konusundaki destek idare eder. Hiç yoktan iyidir diyelim. Bilgisayar ise bambaşka bir dünya. 9 bin 500 TL’lik bilgisayarda herhalde Word belgesi açsak kasar. Tabii bu işin abartısı da öğrenciler için bilgisayar çok önemli. Özellikle çizim programları, kurgu programları gibi programları kullanan öğrenciler, 9 bin 500 TL’lik bir bilgisayarla hiçbir işlem yapamaz. İşte belki Word belgesinde yazı yazılır, Power Point’te sunum hazırlanır o kadar. O nedenle bilgisayar desteğinde fiyat üst limiti en az 25 bin TL-30 bin TL bandında olmalıydı. Buna orantılı bir şekilde de bir destek sağlanmalıydı.
DEĞERLİ BİR EĞİTİMCİYİ YİTİRDİK
Eğitimle ilgili konuşurken ne yazık ki geçtiğimiz gün çok değerli bir eğitimciyi kaybettik. Gazetemizde yıllarca köşe yazarlığı da yapmış olan Eğitimci-Yazar Vehbi Örs aramızdan ayrıldı. Vehbi Hoca siyasetin de içinde olan çok sevdiğim bir insandı. Tedavisi için İstanbul’da olmasına rağmen, son seçim döneminde de sık sık beni arayıp Eskişehir’deki durumu sorardı. En son konuştuğumuzda iyi olduğunu, hatta son kontrollerinden sonra Eskişehir’e geldiğinde doktorları için teşekkür ilanı vermek istediğini söylüyordu. Şehre değer katan bir insandı ve maalesef aramızdan erkenden ayrıldı. Allah rahmet eylesin, huzur içinde uyusun.