Geçtiğimiz günlerde Eksi 25 Derneği yöneticileri ile Eksi 25 Çocuk Köyü’nde buluştuk. Eski bir köy okulu TANAP’ın da destekleriyle Eksi 25 Çocuk Köyü’ne dönüştürülmüş. Geniş bir bahçesi vat ve atölyeler için çok uygun. İşin ilginç kısmı ise binayı tamamen çocuklar tasarlamış. Duvarların ne renk olacağından tutun da içerisindeki malzemelere kadar. Eksi 25 Derneği 25 yaşına kadar her bireyin ihmal, istismar ve her türlü şiddetten korunması için kurulmuş bir dernek. 2015 yılında ilk kurulduklarında Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş derneklerini bir araya getirmeyi başararak öğretmenler için hizmet içi eğitim programı düzenleyerek ses getirmişlerdi. Şu ana kadar yaklaşık 8 bin öğretmene eğitim verildi. Bunun yanı sıra yaklaşık 800 avukata da eğitim verildi. Derneğin her konuda eğitim almış, çocuklardan oluşan bir komitesi var. Bu komite sayesinde tüm süreçlere de çocukların katılımı sağlanıyor. Her hafta dernekte çocuklar için birçok atölye gerçekleştiriliyor. Çocukların bilinçlenmesine önemli katkı sağlanıyor. Kapıları da tüm çocuklara açık. İmkanı olanlar tamamen ücretsiz gerçekleştirilen bu atölyelere çocuklarını götürerek katılımını sağlayabiliyor. Destek olmak isteyenler de derneğin gönüllüsü olabiliyor. Atölyeler de gönüllüler tarafından veriliyor, ancak dernek yönetimi bu gönüllüleri ince eleyip, sık dokuyor. O yüzden ailelerin de içi ferah olsun. Bu kadar başarılı bir işi ortaya çıkaran dernek yönetimini canı gönülden kutluyorum. Duyurusunu yaparak yardımcı olmayı da görevim biliyorum.

EKONOMİYE HİÇ DEĞİNİLMEDİ
Önceki gün de AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş kentte basın mensupları ile buluştu. Birçok konuda açıklamalarda bulundu ancak tüm ekonomi konusuna kendi açıklamalarında hiç değinmedi. İki kişi bir araya geldiğinde dönüp dolaşıp konu illa ki ekonomiye geliyor artık. Çünkü herkesin derdi bu. O yüzden bu konuya girmemesi bana garip geldi. En sonunda bir meslektaşım, kendisine asgari ücret konusunda bir soru yöneltti. Kurtulmuş da çalışmaların sürdüğünü, tatmin edici bir ücret olacağını söyledi, enflasyonu düşürmek için de çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Ücret tatmin edici olur mu olmaz mı bilmiyorum ama açıklama beni tatmin etmedi. Enflasyon daha ne kadar böyle gidecek, alım gücümüz ne zaman tekrar yükseltecek, bu konuda yapılan çalışmalarda ne kadar yol kat edildi. Asgari ücret tatmin edici bir şekilde artırılacak ama son artışta olduğu gibi yine zamlarla eriyecek mi? Artık iktidar partisi yetkililerinin de her açıklamasında gündeminin bir kısmına ekonomiyi alması gerektiğini düşünüyorum. Halk bu konuda bilgilendirilirse, en azından kendi yol haritasını da çizebilir.

SANAYİCİNİN GÜNDEMİ EYT
Gündemdeki bir diğer konu da Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenleme. EYT’lilerin yıllardır verdiği mücadeleler sonunda karşılığını buluyor. Düzenleme hayata geçiriliyor. Ancak sanayicilerin bu konuda çekinceleri var gibi duruyor. Finansmana erişimde zorlandıklarını daha önce de açıklamışlardı. Şimdi EYT ile birlikte finansmana erişim zorken, özellikle çalışanı çok olan işyerlerinde kıdem tazminatlarının büyük bir yük getireceğini söylüyorlar. Çalışanlarının kazanılmış haklarına saygı duyduklarını da belirtiyorlar. Bu nedenle de devletten mağduriyetleri önleme konusunda destek istiyorlar. Organize Sanayi Bölgesi Nadir Küpeli’nin de bu konuda bir çağrısı oldu. Küpeli, ‘‘Özellikle tazminat ödemeleri noktasında bir kolaylık sağlanması, bu konuda İşsizlik Fonu kaynaklarının tüm EYT’li kişilerin emekli olacakları süre sonuna kadar işletmelere uygun vadelerde faizsiz ya da çok düşük faizler uygulanarak kullandırılması sağlanmalıdır. Diğer bir öneri olarak da, emekli olacak çalışan sayısına göre firmalara uygun faizli ve uzun vadeli hazine kaynaklı bir özel bir kredi verilmelidir. Yine kamu bankaları üzerinden düşük faizli bir-iki yıl geri ödemesiz dönemi içerecek şekilde, başta kıdem tazminatı ödemeleri olmak üzere doğacak kaynak ihtiyacı için, işletmelere orta ve uzun vadeli ‘EYT finansman kredisi’ verilebilir” dedi. Eminim birçok sanayi kuruluşu da benzer öneriler ortaya atıyordur. Hükümetin bu konuyu görmezden gelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü üretim durursa, ekonomi de büyük darbe alır. O nedenle sanayicilere destek haberleri de yakında gelecektir.