Geçtiğimiz gün Adalar’da bir arkadaşla laflıyordum. Yanımızdan 2 tane genç geçti. Eskişehir’e turla gelmiş olacaklar ki, tur otobüsüne doğru gidiyorlardı. Gençlerden biri dedi ki ‘Ne güzel oldu, biraz çağdaşlaşmış olduk.’ Nereden geldiler bilmiyorum da gerçekten Eskişehir insana o havayı katıyor. Hele de küçük bir şehirden ya da ilçeden geldiyseniz, Porsuk’taki gondollar, Adalar’da köprüler, kentin tüm yerinde heykeller, rengarenk çiçekler, yemyeşil nefes alınabilecek alanlar. Sürekli gördüğümüz ve yaşadığımız için biz alışıyoruz herhalde de dışarıdan bir göze çok farklı gelen bir kent burası. Tabii ki her zaman olduğu ve olacağı gibi bu değerlerin önemini anlamayan, önemini anlamayı geçtim bu değerlere zarar veren kendini bilmezler var.

köşe foto-11

Bu kez de Tepebaşı Belediyesi’nin Pişmiş Toprak Sempozyumu ile kente kazandırdığı esere zarar verildi. Zarar verildi demek biraz hafif kalır, bildiğin eseri parçalamışlar. Her yıl fırsatım olursa sempozyuma gider, kentimize sempozyum için gelen yerli ve yabancı sanatçılarla röportaj yaparım. Eserleri ne hakkında olacak, şehrimizi nasıl buldular, bunları öğrenirim. Hata geçen yıl yıllık izinde olduğum için gidememiş ve üzülmüştüm. Sanatçılar orada günlerce emek vererek bu eserleri ortaya koyuyorlar. Özene bezene hazırladıkları eserlerin, bu şekilde zarar görmesi çok üzücü. Bu tür vandallıklar artık son bulmalı, ağır cezalar verilmeli. Çağdaş kentimizde artık bu çağ dışı olaylar yaşanmamalı.

BAHAR ŞENLİKSİZ SON BAHAR OLSUN

Madem kültür sanatla başladık, biraz daha devam edelim. Malum Mayıs ayı geldi. Eskiden üniversitelerde bahar şenlikleri düzenlenirdi. Festival havasında geçerdi. Türkiye’nin birbirinden değerli sanatçıları gelir konser verirdi. Sanırım yaklaşık 10 senedir Eskişehir’de böyle bir festival artık gerçekleşmiyor. Öğrencilik yıllarımda her yıl katıldığım etkinliklerdi. Güvenlik gerekçe gösterilerek artık bunlar yapılmıyor. Özellikle Anadolu kentlerinde bu etkinlikler, öğrencilerin sosyalleşmesi açısından çok iyi oluyordu. Hele hele ekonomi şu durumdayken, konser biletlerinin fiyatları cep yakıyorken bu etkinlikler gerçekten üniversite öğrencilerinin moral ve motivasyon depolaması için çok iyi olurdu. Artık ne bahar şenlikleri yapılabiliyor, ne festivallere izin veriliyor. Müzik yasağının bu yaz da devam etmesi yönünde karar alınmış. Önceden bu festivallerde, şenliklerde güvenlik nasıl sağlanıyordu da şimdi sağlanamıyor anlamak güç. Bahar şenliklerinin olmadığı son bahar bu olsun. Eski güzel günleri geri getirin, üniversite gençliği de hayatını yaşasın.