Film, 2018’de Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ile Eskişehir Sanayi Odası (ESO) seçimlerinde kopmuştu.

Uzun süreli arkadaşlık bir anda rekabete ve dahi, deyim yerindeyse savaşa dönüşmüştü.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan ile EOSB Başkanı Nadir Küpeli’den bahsediyorum…

*

O dönemde ve sonrasında ikili arasında neler yaşanmadı ki…

Bilinenler bir yana, ya bilinmeyenler?

*

Her neyse…

*

Yakın geçmişte, Karacan ile Küpeli’nin arasındaki buzlar yavaş yavaş erimeye başladı.

Ufak da olsa temaslar, görüşmeler yapılır oldu…

*

Ve en son 4 Ekim’de yapılacak olan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) seçimlerinin arifesinde bir araya geldiler.

Karacan, Küpeli’nin makamına gitmiş, bir temasta daha bulunmuştu.

Tam manasıyla neden gitti, kestirmek zor.

Ancak Nadir Küpeli’nin buluşma sonrasında ‘Sağlı Sollu Haber’e yaptığı açıklamadan anlaşılıyor ki, yapılan görüşmelerde ‘profesyonellik’ söz konusu!

Profesyonellik derken?

Yenişemeyince, sulh ilan etmek ve uzlaşmak en doğru seçenek…

*

Peki, Nadir Küpeli, görüşme sonrasında ‘Sağlı Sollu Haber’e verdiği mülakatta ne demişti?

Şunu:

‘İYİ NİYETLİ DÜŞÜNÜRÜM’

“Bu koltukta olduğum sürece ben herkes hakkında iyi düşünürüm, iyi niyetli düşünürüm, herkesle de iyi olurum. Harun Karacan Eskişehir’in milletvekilidir. Her zaman OSB’ye gelebilir. Bu tüm milletvekillerimiz için böyle. Perspektifi daha geniş tutmak gerekirse tüm kişi ve kurumlara açık olan bir yer burası. Kaldı ki görüldüğü üzere ulusal boyutta da uluslararası boyutta da Eskişehir yereli boyutunda da herkes OSB’ye rahatlıkla geliyor.

‘KURUMA YAKIŞIR ŞEKİLDE KARACAN’I AĞIRLADIK’

Bakın biz göreve geldiğimizden bu yana olağanüstü işlere imza attık. Bunu kamuoyu görüyor ve takdir ediyor. Biz de bu teveccühten oldukça memnuniyet duyuyoruz, kurumumuz adına gurur duyuyoruz. İşte, Harun Bey de herkes gibi, görünür başarılara imza atan kurumumuzu ziyaret etmiştir. Biz de kurumumuza yakışır şekilde milletvekilimizi ağırladık.

“KOLTUKTA OTURDUĞUM SÜRECE…”

Eskişehir OSB, devletimizin kıymetli bir kurumudur. Herkese kapıları açıktır. Tüm kişi ve kurumlarla iş birliğine hazırdır ki zaten başarımızın sırrı bu anlayıştır. Ve bu anlamda Eskişehir OSB tüm kişi ve kurumlarla yapıcı ilişki içerisinde olduğu için bürokrasinin yavaşlığından da etkilenmemektedir, iş ve işlemlerini hızla tamamlamaktadır. Buradan hareketle şunu vurgulamak isterim: Ben bu koltukta oturduğum sürece kimseyle ilişkilerim kötüleşmez.”

*

Nadir Küpeli’nin, Harun Karacan ile görüşmesinin ardından yaptığı ilk ve tek açıklama bu.

Bu açıklamada özellikle üç unsur dikkatimi çekti:

◼  “Ben bu koltukta oturduğum sürece kimseyle ilişkilerim kötüleşmez” diyor Küpeli. Kurumsal bakış açısına sahip bir yöneticinin böyle düşünmesi ve bunu eylemsel anlamda da başarması oldukça değerli.

◼  Nadir Küpeli açıklamasının bir bölümünde de “İşte, Harun Bey de herkes gibi, görünür başarılara imza atan kurumumuzu ziyaret etmiştir” diyor. Burada ciddi bir özgüven görüyorum. Yani aslında Küpeli diyor ki: Yenişemiyoruz, ben yaptığım işlerle ve lobimle rüştümü de ispat ettim, Harun Karacan da yaptığım işleri takdir etmek için EOSB aracılığıyla benimle iletişim kuruyor.

◼  Nadir Küpeli, Harun Karacan gibi güçlü bir isimle ve aynı zamanda eski arkadaşıyla tekrar bir araya gelmekten, iletişim kurabilmekten oldukça mutlu.

*

Ben, en son gerçekleşen Karacan-Küpeli görüşmesini böyle yorumluyorum.

Ya siz?